Doc. dr. Šarūnas Skuodis
Doc. dr. Neringa Dirgėlienė
Mindaugas Zakarka
Geotechnikos ir statybos inžinerijos specialistai rengdami projektus ar vertindami esamų konstrukcijų laikomąją galią ir poslinkius, skaičiavimus pradeda nuo pagrindų ir pamatų. Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH), ruošdamas statybos inžinierius naudojasi įvairiomis skaitinėmis programomis. Viena iš geotechninio projektavimo programų, kuri plačiai taikoma studijų procese – GEO5.
Programinė įranga GEO5 leidžia atlikti įvairių geotechninių konstrukcijų skaičiavimus. Pavyzdžiui, Lietuvoje labai populiaru įrengti polinius pamatus. Prieš jų įrengimą atliktų inžinerinių geologinių ir geotechninių tyrimų duomenys naudojami pamatams projektuoti.
GEO5 programa leidžia greitai ir efektyviai importuoti kūginės penetracijos duomenis iš tyrimų failų. Tai yra labai didelis privalumas, nes taupomi laiko kaštai sudarant skaičiuojamą modelį. Taigi, pagal kūginės penetracijos duomenis su GEO5 programa galima labai greitai apskaičiuoti polinių pamatų laikomąją galią, vertikalius ir horizontalius poslinkius bei esant reikalui pasitikrinti gelžbetoninio pamato armavimo sprendinius.
Gedimino kalno šlaitų stabilumo vertinimui pritaikyta – GEO5 programa
Gedimino kalnas yra vienas VILNIUS TECH mokslinių tyrimų pavyzdžių (Skuodis ir kt., 2021), kuriam pritaikyta GEO5 programa šlaitų stabilumui.
Priežastis, kodėl skaičiavimams pasirinkta GEO5 programa – skaičiuojant šlaitų stabilumą galima vienu metu vertinti sekliuosius, polinius pamatus, atramines sienas, geotinklus, grunto inkarus, grunto vinis ir kt.
Skaičiavimus galima atlikti atskiromis fazėmis, imituojant skirtingus statybos eigos procesus ar eksploatacines situacijas. Pavyzdžiui, Gedimino kalno nuošliaužos (1 pav.) įvykusios 2022-02-07 d. poziciją su GEO5 programa galima nustatyti pakankamai tiksliai (2 pav.).
Praktiniai – realių situacijų skaičiavimai su GEO5
Gedimino kalno rytinio šlaito stabilumo vertinimą atliekant su poligonaliniu grunto slydimo paviršiumi apskaičiuojama sekli grunto nuošliauža, kuri įvyko 2022-02-07 d. Tai tik įrodo, kad esant poreikiui su GEO5 programa galima sėkmingai ne tik vykdyti studijų procesą, rengti mokslines publikacijas (Skuodis ir kt., 2021), bet ir atlikti praktinius realių situacijų skaičiavimus, tokius kaip Gedimino kalno šlaitų stabilumo vertinimus.