Top Baneris

Gatvių apšvietimo modernizavimas: natrio lempos prieš šviesos diodus

2014 kovo 5 d.
Pasidalykite straipsniu

Lietuvos gatvių apšvietimo tinkluose bręsta esminės permainos. Dešimtmečius tarnavusios gyvsidabrio ir natrio lempos pamažu užleidžia vietą modernioms šviesos diodų technologijoms. Tiesa, iš šalies didmiesčių kol kas pažangiems pokyčiams užsimojo tik sostinė – Vilniaus savivaldybė novatoriškų šviesos diodų apšvietimą visame mieste ketina įdiegti per artimiausius ketverius metus.

Siekia taupyti energiją

Milijoninės vertės sostinės gatvių apšvietimo tinklų renovacijos ir eksploatavimo konkursui žalią šviesą uždegė ir Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Gavusi vieno jos dalyvio skundą, VPT šių metų sausio pradžioje įpareigojo savivaldybę sustabdyti konkursą. Tačiau galiausiai tarnyba konstatavo nenustačiusi Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų, kurie turėtų įtakos konkurso rezultatams.

Vilniaus savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktoriaus pavaduotoja Rasa Cibulskienė viliasi, kad dalis miesto šviestuvų nauja kokybe suspindės jau šį rudenį. Anot pašnekovės, natrio lempos diodinėmis (ang. light emitting diode, LED) mieste bus keičiamos 100 proc.

„Galimybių studija atskleidė, kad geriausia, pažangiausia šiuo metu yra LED technologija. Apskaičiuota, kad ji leidžia gerokai sumažinti elektros energijos naudojimą. Mūsų konkurso nuostatuose įrašyta, kad turi būti sutaupoma ne mažiau kaip 50 proc. energijos“, – aiškino valdininkė.

Skaičiuojama, kad renovuoti tinklus investuotojui atsieitų apie 120 mln. litų, 50 proc. sumos turėtų būti padengta iš Klimato kaitos programos. Vilniaus savivaldybė 19 metų už tinklų priežiūros paslaugas mokėtų vidutiniškai po 16,5 mln. litų. Šiuo projektu bus prisidėta ir prie naujo Europos Sąjungos (ES) reglamentavimo, įsigaliosiančio po poros metų. Kaip teigė Ūkio ministerijos Pramonės ir prekybos departamento Pramonės politikos skyriaus vyriausioji specialistė Ilona Golovačiova, nors nuo 2016-ųjų Lietuvos gatvių apšvietimui naudojamos aukšto slėgio natrio lempos nebus uždraustos, tačiau nuo šios datos lempų gamybai ir jų tiekimui į rinką bus taikomi griežtesni ekologinio projektavimo reikalavimai. „Šie reikalavimai nustatyti Europos Komisijos reglamente, kuriuo įgyvendinama Europos Parlamento ir Tarybos direktyva, nustatant liuminescencinių lempų su įmontuotu balastiniu įtaisu, didelio intensyvumo išlydžio lempų, balastinių įtaisų ir tas lempas naudoti pritaikytų šviestuvų ekologinio projektavimo reikalavimus“, – komentavo I. Golovačiova.

Dalyvių gretos išretėjo

Per numatytą 4 metų laikotarpį projektas bus įgyvendintas etapais. Skirtingoms miesto teritorijoms bus pritaikytas ir atitinkamas apšvietimas.

„Vienoks tinka gyvenamiesiems rajonams, magistralinėms gatvėms, kitoks – senamiesčiui. Magistralinėse gatvėse gali būti šalta balta šviesa, senamiestyje ji bus šiltesnė, be to, bus pritaikytas ir šiai aplinkai derantis šviestuvų dizainas. Tai bus derinama su miesto architektais“, – teigė Vilniaus savivaldybės Ekonomikos ir investicijų departamento direktoriaus pavaduotoja
R. Cibulskienė.

Miestiečiai jau galėjo įvertinti LED technologijų galimybes – diodiniai šviestuvai sumontuoti Šventaragio gatvėje, naujojo aplinkkelio Pilaitės link ruože, bandomasis projektas įgyvendintas A. Goštauto gatvėje.

Vilniuje šiuo metu yra 42 tūkst. šviestuvų, 86 proc. gatvių apšvietimo infrastruktūros yra nusidėvėjusi, likęs jų tarnavimo laikas – apie 3 metai.

Iš viso konkursui viešosios ir privačios partnerystės būdu siūlymų buvo pateikę 5 pretendentai. Čekijos kompaniją „Eltodo“ ir Estijos įmonę „KH Energia-Konsult“ Vilniaus savivaldybė pašalino kaip neatitikusias kvalifikacijos reikalavimų. Iš konkurso pasitraukus „Philips Lighting Poland“, savivaldybė atmetė konsorciumą, kuriame ši Lenkijos įmonė dalyvavo su Prancūzijos kompanija „Citelum“.

R. Cibulskienė teigė, kad Austrijos statybos kompanijai „Strabag“ su antrine įmone „Strabag Anlagentechnik“ nesugebėjus laiku pateikti siūlymų centrinėje viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje, sostinės gatvių apšvietimo tinklų renovacijos ir eksploatavimo konkurse liko tik vienas dalyvis – Italijos geležinkelio, apšvietimo ir kitos infrastruktūros statybos bei priežiūros bendrovė „Gemmo“ su dukterine įmone VSLS.

Vilniaus savivaldybės atstovė tikisi, kad konkurso rezultatai paaiškės jau kovą.

Tebeperka natrio lempas

Kitų didžiųjų miestų – Kauno ir Klaipėdos – atstovai apie gatvių apšvietimo modernizavimą diegiant šviesos diodų technologijas kol kas kalba be didelio entuziazmo.

LED lempos laikinojoje sostinėje žybsi Parodos kalne, po vieną eksperimentinį šviestuvą pastatyta Ringuvos gatvėje ir netoli Karo muziejaus. Kauno savivaldybės Energetikos skyriaus vedėjas Andrius Kavaliauskas pripažino, kad natrio lempas keisti šviesos diodų kitose miesto vietose kol kas neplanuojama ir tai pirmiausia susiję su milžiniškomis pradinėmis investicijomis.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video