Gaminti elektrą savo reikmėms – nebe privilegija

Gaminti elektrą savo reikmėms – nebe privilegija

saulės jėgainės, valstybės parama
pixabay.com nuotr.

Lietuviai vis aktyviau ima dairytis į atsinaujinančius energijos šaltinius. Dažnas netgi susigundo vietoj stogo dangos ant namo sumontuoti modernią saulės jėgainę.

Tarnauja kaip stogo danga

Bendrovės „Saulės grąža“, projektuojančios ir montuojančios saulės jėgaines, direktorius Tomas Šimanauskas patvirtina – saulės jėgainės tiek ant gamyklų ar verslo centrų, tiek ant individualių namų stogų kyla ir be papildomos valstybės finansinės injekcijos. Skaičiuojama, kad saulės jėgainė atsiperka per dešimtmetį, o gavus valstybės paramą – dar keleriais metais greičiau.

Viena vertus, įsidiegus saulės elektrinę naudojama švari, iš saulės energijos pagaminta elektra, perteklinė energija prireikus atiduodama „pasaugoti“ į elektros tinklus, o susigrąžinama ne tokiu saulėtu žiemos metu. Antra vertus, kiekviena saulės elektrinė reiškia mažesnę aplinkos taršą. Beje, vietoj stogo dangos sumontuoti moduliai atrodo estetiškai, jie gali užimti nuo 10 iki 60 kv. m stogo ploto.

Tomas Šimanauskas
Tomas Šimanauskas.

„Išmanūs tinklai kuriami atsinaujinantiems šaltiniams, ateityje bus taip, kad už valandą bus galima mokėti skirtingą kainą, atsiras pasaugojimo „talpyklos“, akumuliatoriai. Energetika transformuojasi“, – reziumavo „Saulės grąžos“ vadovas.

Beje, moduliams teikiama garantija – iki 30 metų, vidutiniškai jie veikia pusšimtį. Tiesa, gali prireikti pakeisti keitiklį (inverterį), o patys moduliai, anot pašnekovo, yra ilgaamžiai. Papildomos priežiūros taip pat prireikia retai: nepatartina valyti lapų, nebent aplinkoje ypač daug medžių ar paukščių, savininkai išvengia prievolės žiemą lipti ant stogo valyti sniego.

Nors egzistuoja įvairių su saulės jėgainėmis susijusių mitų, pavyzdžiui, kad saulės Lietuvoje per mažai, T. Šimanauskas pabrėžia – saulės yra pakankamai. Žinoma, saulės elektrinės efektyvumą veikia pastato geografinė padėtis ar stogo kampas: modulių nepatartina montuoti šiaurinėje stogo pusėje, nebent stogas bus nedidelio kampo ir bus įmanoma pritaikyti reikiamą modulių sistemą.

Sprendimas – kiekvienam atvejui

Į rytus atsukta modulių sistema sugeneruos 10– 15 proc. mažiau elektros energijos nei pietų pusėje. „Saulės grąžos“ komandoje specialistai visuomet apžiūri pastatą, įvertina, kur racionaliausia montuoti saulės elektrinę. Prireikus pasitelkiamos bepilotės skraidyklės, kuriomis stogas nufotografuojamas, tuomet parengiamas išsamus 3D modelis. Net jei stogai ypač sudėtingi, pašnekovo teigimu, sprendimą rasti galima. Galbūt saulės jėgainė bus ne 10, o 8 kW, bet užtektinai veiksminga. Atvejai, kai saulės jėgainės įdiegti neįmanoma, ypač reti.

Jei stogas plokščiasis, sistemos pakeliamos tam tikru kampu, jei stogas šlaitinis, modulius taip pat įmanoma pritaikyti. „Jei stogas be jokio nuolydžio, jį reikėtų valyti ir prižiūrėti, lietus nenuplautų dulkių, elektros nuostoliai būtų gana dideli. Jei stogo kampas bent 10–15 laipsnių, lietus nuplauna besikaupiantį purvą ar žiedadulkes“, – priežiūros ypatumus komentavo „Saulės grąžos“ direktorius.

Saulės elektrinę montuoti turėti ne savamoksliai, o specialistai, pataria T. Šimanauskas. Viena vertus, ją būtina tinkamai sumontuoti ant stogo, kad pro jį vėliau nesisunktų vanduo, parinkti tinkamas tvirtinimo sistemas, kurios tarnautų keliasdešimt metų. Įdiegus saulės elektrinę, privalu stebėti jos veikimą. Įsirengus ne didesnę kaip 10 kW saulės elektrinę, galima įrengti ir dvipusės elektros apskaitos sistemą arba pagamintą elektros energiją pasaugoti, o prireikus suvartoti. Ant gamyklų stogų elektrinė statoma tokios galios, kad patenkintų jos poreikius. Perteklinę energiją įmanoma parduoti už rinkos kainą.

Bendrovės „Saulės grąža“ planuose – startuoti su projektais, kurių tikslas pasiūlyti sprendimus naujos statybos daugiabučių arba individualių namų kvartalų savininkams, apsisprendusiems vartoti švarią energiją. Juolab kad saulės elektrinė vietą gali rasti ne tik ant stogo, bet ir kaimynystėje. Tuomet tektų susimokėti už tinklus ir įsirengti dvipusę apskaitą.

Senos statybos daugiabučiuose saulės elektrinėms ganėtinai ankšta. Penkiaaukštyje galima diegti maždaug 20–30 kW galios, dar vienas sprendimas – saulės modulius integruoti į fasadą, tik tokiu jos atveju efektyvumas kristų iki 40 procentų.

saules graza logo

 RĖMĖJO TURINYS 

Temos: Atsinaujinantys energijos šaltiniai, Saulės elektrinės, Saulės jėgainės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai