Top Baneris

Futuristinio dizaino, visiškai automatizuota metro stotis

2021 spalio 22 d.
chengdu metro stotisTik SA
CHAPA nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Viena iš pirmaujančių transporto dizaino įmonių „J&A“ kartu su „Sepanta Design“ sukūrė stoties interjero seriją, pagrįstą gamtoje esančiomis formomis, pirmajai visiškai automatizuotai metro linijai Čengdu mieste, Kinijoje.

Iš viso 13 stočių dizainas skirtas pažadinti keleivių emocijas, atkreipti dėmesį lenktomis futuristinėmis formomis ir faktūromis, įkvėptomis vietinių šilko audimo tradicijų, bei aplinkinių parkų floros ir faunos.

Visiškai automatinė 22 kilometrų linija buvo statoma dar nuo 2016 m. ir yra esamos Čengdu metro sistemos pratęsimas. Ji vadinama 9 linija, eina tarp pietryčių ir šiaurės vakarų nuo Sičuano provincijos sostinės ir yra pirmoji nepilotuojama metro linija Kinijos vakaruose. Vietoj vairuotojų nauji Čengdu traukiniai tarpusavyje bendrauja naudodamiesi 5G mobiliojo ryšio tinklu.

chengdu metro stotis

Tikslas – sukelti emocijas

Interjero dizaineriai nusprendė laikytis drąsaus požiūrio ir sukurti erdves, kurios visiškai pakeistų žmonių požiūrį į tai, ką jiems gali pasiūlyti metro stotys.

„Mūsų pagrindinis tikslas kuriant Čengdu metro stotis buvo sukelti emocijas. Visame pasaulyje yra keletas metro stočių, kurios tai daro, bet ne daug. Čengdu metro stotys nebus tik tranzito taškai. Tai bus įsimintinos erdvės, siūlančios savo keleiviams meninę ir futuristinę kultūros išraišką “, – sako Reza Esmaeeli „Sepanta Design “ įkūrėja.

chengdu metro stotis
chengdu metro stotis

Vietinės gamtos ir kultūros elementai

Visas 13 linijos stočių suprojektavo „Jiang & Associates Design“ (J&A), bendradarbiaudama su Londone įsikūrusia studija „Sepanta Design“. Stoties interjeras buvo suprojektuotas taip, kad atspindėtų vietinius, kultūrinius aspektus. Čengdu 9 -oji metro linija eina per Sičuano šilko kultūros ir Sičuano siuvinėjimo kultūros gimtinę, taip pat daugelį miesto ekologinių parkų. Dizaineriai išsikėlė tikslą atspindėti šias tradicijas ir Sičuano šilko bei siuvinėjimo meniškumą interjero dizaine ir leisti dizainui kalbėti apie progresyvią ir kūrybingą Čengdu miesto kultūrą.

chengdu metro stotis

13 stočių buvo suskirstytos į dvi kategorijas: charakterizuotos stotys ir standartinės meninės stotys. Keturios charakterizuotos stotys turi unikalią koncepciją, atspindinčią jų vietinę aplinką. Koncepcijai sukurti naudojamos skirtingos spalvos ir medžiagos kartu su specialiais baldais.

Pavyzdžiui, Jincheng Avenue stotyje bilietų salė apšviesta išlenktomis, alyvinės spalvos kolonėlėmis, primenančiomis lotoso gėles, žydinčias netoliese esančiame ežere, o šilkaverpių kokonus primenančios lempos įrengtos Cuqiao stoties pėsčiųjų takų lubose.

chengdu metro stotis
chengdu metro stotis

Kitos devynios standartinės meninės stotys yra vienodesnio dizaino, pagrįstos abstrakčia siuvinėjimo technikos interpretacija. Šis konceptas įgyvendinamas tęstinėmis linijomis ir elementais, sudarytais iš tarpusavyje sujungtų, į langelį panašių formų, kurios kartojasi lubose, sienose, grindyse, kolonose ir balduose. Ištęstiniai linijų judesiai, jų susipynimas, mazgų kūrimas ir kiti siuvinėjimo aspektai buvo iš naujo interpretuojami formomis ir tekstūra stočių erdvėje.

„Chengdu“ 9 linija seka kitų Kinijos miestų, tokių kaip Šanchajus ir Guangdžou, pėdomis, kurios 2010 m. pristatė metro linijas be vairuotojų. Pekinas „Yanfan“ liniją be vairuotojų atidarė 2017 m., o didžiausias Šansi provincijos miestas Taiyuan atidarė pirmąją visiškai automatizuotą liniją praėjus aštuonioms dienoms po Čengdu.

chengdu metro stotis

Kiekviena stotis turi skirtingą potemę, atsižvelgiant į jos vietą, kuri apibrėžiama naudojant unikalią spalvų paletę, išskirtines zonas, specialius baldus, specialią veiklą ir medžiagų pasirinkimą. Apšvietimas yra pagrindinė priemonė, padedanti sukurti norimą jausmą visose stotyse. „Sepanta Design“ ir „J&A“ komandoms svarbiausia buvo sukurti tokias interjero koncepcijas, kurios būtų visiškai įtraukiančios ir kad visi konceptualūs ir funkciniai elementai būtų sujungti viena organizacine forma.

statyba ir architektura

Žurnalas „Statyba ir architektūra“‎‎ 2022 metais minės šimto metų istorijos jubiliejų. Tai ilgiausiai Lietuvoje leidžiamas leidinys apie statybą ir architektūrą, svarbiausių statybos projektų ir architektūros raidos metraštininkas.

Puslapyje sa.lt/100 leisimės į amžių trunkančią Lietuvos statymo istoriją.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video