Top Baneris

„Fixus mobilis“ edukacinis projektas „Pasidaryk pats“ tęsis 

2023 gruodžio 11 d.
Fixus mobilis praktiniai mokymai 2
„Fixus mobilis“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Istorinių statinių šeimininkų ir paveldo prevencinės priežiūros specialistų didelio dėmesio sulaukusio projekto „Pasidairyk pats“ pirmasis etapas baigėsi. Pakvietusi į praktinius paveldo prevencinės priežiūros mokymus, pristatę edukacinių vaizdo klipų ciklą, o vėliau – ir meistrų kontaktų katalogą, „Fixus mobilis“ komanda pradėtus darbus tęs ir kitais metais. 

Kultūros infrastruktūros centro Kultūros paveldo objektų priežiūros ir konsultavimo grupė džiaugiasi „Fixus mobilis“ projekto „Pasidairyk pats“ rezultatais. 

„Džiaugiamės galimybe tęsti edukacinį projektą, kuris orientuotas būtent į istorinių statinių prevencinę priežiūrą. Šie metai projektui – pirmieji, labai intensyvūs, kupini iššūkių, daugybės išmoktų pamokų, bet svarbiausia parodo, kad yra gausybė valdytojų bei istorinių statinių išsaugojimo entuziastų, kuriems „Fixus mobilis“ kuriama edukacinė medžiaga, organizuojami praktiniai mokymai – labai aktualūs ir naudingi.

Sulaukėme didelio susidomėjimo ir geriausių atsiliepimų, o peržiūrų skaičius, projekto dalyvių aktyvumas maloniai nustebino. Be to, bendradarbiaudami su bendruomenėmis, valdytojais išsigryninome ir kitų metų edukacijų temas, kad jos būtų dar aktualesnės. Projektas vyks dar 2 metus, tad jau dabar pradedame ruošis naujam „Pasidairyk pats“ etapui. Kaip juokaujame su kolegomis – naujam serialo sezonui“, – sako projekto vadovė Erika Kielė. 

Projektas „Pasidairyk pats“ prasidėjo spalį vykusiais praktiniais paveldo prevencinės priežiūros mokymais. Norinčių juose dalyvauti buvo daugiau nei tikėtasi. Didelis dalyvių entuziazmas ir per pačius mokymus parodė, kad tokių renginių Lietuvoje akivaizdžiai trūksta ir reikia. Per tris dienas vykusius užsiėmimus patirtimi dalijosi „Fixus mobilis“ ir kviestiniai lektoriai. Dažniausiai pasitaikančių paveldo pažeidimų prevencijai ir tvarkymui skirtose dirbtuvėse daugiausia dėmesio teikta prevencinės priežiūros principams, vandens nuvedimo sistemos tvarkymui, skardinės stogo dangos defektų laikinam užtaisymui ir kaip atnaujinti medinius elementus. 

Susipažinti su praktinių mokymų programa ir pasidairyti po renginio nuotraukų galeriją galima „Fixus mobilis“ interneto svetainėje

Lapkritį istorinių statinių šeimininkams pristatyti videomokymai. Edukacinių vaizdo klipų ciklas yra skirtas paveldo prevencinės priežiūros pagrindams. Kiekviename mokymų epizode nagrinėjama vis kita paveldo prevencinės priežiūros tema: 

  • istorinio statinio apžiūra, 
  • istorinio statinio prevencinė priežiūra, 
  • trobagrybis, 
  • stogo priežiūra, 
  • vandens nuvedimo sistemos priežiūra, 
  • tinkas, dažai ir kitos paviršių dangos, 
  • istorinio statinio aplinkos priežiūra. 

Videomokymų žiūrovus ekrane pasitinka ne tik „Fixus mobilis“ specialistai, bet ir žymus aktorius Leonardas Pobedonoscevas – prižiūrintis, kaip pats sako, kad specialistų pamokos vyktų visiems suprantama „žmonių kalba“. Interviu su videomokymų vedėju kviečiame skaityti „Fixus mobilis“ interneto svetainėje

Visiems laisvai prieinamus ir jau daugiau kaip 2000 peržiūrų sulaukusius videomokymus galima stebėti „Fixus mobilis“ interneto svetainėje arba „Youtube“ kanale

Fixus mobilis videomokymu filmavimai 1

„Fixus mobilis“ videomokymų filmavimai. „Fixus mobilis“ nuotr.

„Fixus mobilis“ videomokymų filmavimai. „Fixus mobilis“ nuotr.

Fixus mobilis videomokymu filmavimai 4

Atliktų projekto „Pasidairyk pats“ darbų sąrašą gruodį papildė ir istorinių statinių prevencinės priežiūros meistrų bei specialistų katalogas. Pirmoji Lietuvoje specializuota prevencinės priežiūros specialistų paieškos platforma istorinių statinių šeimininkams padės greičiau rasti jiems reikiamą specialistą visoje šalyje. Kontaktų katalogas atviras ir nuolat pildomas, tad jame dar nesantys specialistai raginami registruotis. Tai galima padaryti užpildžius trumpą registracijos formą „Fixus mobilis“ interneto svetainėje

Paveldo prevencinės priežiūros specialistų ir visuomenės dėmesio bei palaikymo sulaukęs projektas „Pasidairyk pats“ yra tęstinis ir vyks trejus metus. Rengdama praktinius paveldo prevencinės priežiūros mokymus ir kurdama naujas videomokymų serijas, „Fixus mobilis“ komanda toliau kvies geriau pažinti savąjį paveldą ir būdus juo tinkamai pasirūpinti tiek kitais, tiek ir 2025 m. 

Tikimasi, kad projektas „Pasidairyk pats“ padės ne tik išsaugoti kuo daugiau paveldo autentikos, bet – ir sutaupyti. Kaip rodo praktika, kad laiku užbėgtume už akių nepamatuotoms investicijoms ir paveldo netektims, reikalingos specifinės žinios bei įgūdžiai. Skleisti gerąją paveldo prevencinės priežiūros praktiką ir yra šio projekto tikslas. 

Projektas „Pasidairyk pats“ (oficialus pavadinimas „Apsaugok ir sutaupyk: paveldo prevencinė priežiūra“) finansuojamas 2021–2030 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos kultūros ir kūrybingumo plėtros programos pažangos priemonės „Tvarių prielaidų ir paskatų aktualizuoti kultūros paveldo vertybes sukūrimas“ lėšomis.  


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video