Architektai pastebi, kad fasadams dažniausiai naudojamas dekoratyvinis „samanėlės“ faktūros tinkas apriboja pastatų vizualinį potencialą. Atsiranda originalių dangų poreikis, kurios suteiktų laisvę įgyvendinti nestandartinius projektus. Apie naujausias fasadinių dangų tendencijas „Statyba ir architektūra“ vebinare „Pastato medžiagos ir apdaila, keičianti architektūros veidą“ pasakojo Edvardas Labakojis, UAB DAW Lietuva techninis vadovas.
„Caparol“ dekoratyvinės technikos
E. Labakojis pastebi, kad originalių fasadinių dangų tendencijos vystosi dviem skirtingomis kryptimis. Populiarėja grubios, išraiškingos faktūros fasadai. Kita vertus, taip pat labai paklausios yra itin glotnios dangos. Skirtingos optikos paviršiai formuojami iš įprasto dekoratyvinio tinko. Efektą duoda skirtingos dengimo technikos ir įrankiai, kuriais formuojama faktūra. Jei norima papildomo įspūdžio, dangą galima papildyti žėručiu, gludinto stiklo šukelėmis, skaldytais akmenukais ar netgi deimantų blizgesį sukuriančiomis smulkiomis dalelėmis.
Originalios fasadų dangos:

- Rustico. Horizontaliomis, vertikaliomis arba įstrižomis linijomis išraižytas paviršius.
- Filigrano. Išvagota, įvairių krypčių, stambių linijų ir bangų faktūra.
- Autentico. Betono optikos paviršius industrinio stiliaus fasadui.
- Foresta. Medienos optikos paviršius iš mineralinių mišinių.
- Travertin. Kalkakmenio arba istorinių akmens blokų architektūros imitacija.
- Alsecco Spar Dash. Nugludinto stiklo šukelių danga.
- Brillant. Deimantais žėrinti mineralinė danga, nepaprastai pagyvina baltus ir juodus fasadus.
E. Labakojis pastebi, kad atsiradus naujoms technologijoms, kurios užtikrina tamsių spalvų fasadų patvarumą, juodi eksterjerai įgavo pagreitį. Neabejotinai, ateityje fasadinių spalvų paletė plėsis, nes užsakovai, nesvarbu, ar naujų projektų vystytojai, ar privačių namų savininkai, vis daugiau dėmesio skiria estetikai.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis fasadinę dangą?
Fasadus neišvengiamai veikia saulė ir UV spinduliai, todėl renkantis ryškesnes ar tamsias spalvas, svarbu atkreipti dėmesį į fasadinių dažų atsparumą blukimui. Jei namas yra renovuojamas nekeičiant langų dydžio, labai rekomenduojama įsivertinti fasado medžiagų storį, nes kiekvienas papildomas centimetras reiškia mažiau natūralios šviesos vidaus patalpose.
Dažnai fasadui keliamas reikalavimas – darniai įsilieti į esamą architektūrinį stilių, t. y. reikia priderinti spalvas, medžiagas, formas, ypač, kai naujas pastatas yra įterpiamas į anksčiau statytą kvartalą. Jei aplinkiniai namai seno mūro, naujam pastatui tinka mūro optiką sukuriančios „Original Meldorfer“ mineralinės plytelės, kurios optimaliai pritaikytos dengti ant šiltintų fasadų.
Taip pat svarbūs techniniai apdailos parametrai – reikalingas siūlių plotis, tvirtinimo būdas ir kt.

Mūro optikos fasadinių dangų savybės
Klinkerio plytelės | „Original Meldorfer“ plytelės |
Tinka tradicinei apdailai, tačiau yra sunkios ir papildomai apkrauna fasado šiltinimo sistemą. Projektuojant reikia pasirūpinti, kad šiltinimo sistema būtų sustiprintai armuota ir pritaikyta klinkerio apkrovai. | Tinka tradicinei apdailai, sukuria mūro optiką. Mineralinės plytelės yra daug lengvesnės nei klinkerio, todėl užtenka paprastesnės šiltinimo sistemos. „Original Meldorfer“ gali būti dengiamos ant šiltinimo sistemos, paruoštos dekoratyviniam tinkavimui. |
iki 50 kg/m² | 3,5–4,5 kg/m² |
Didelio formato klinkerio plyteles technologiškai sudėtinga pagaminti. Pjaustant reikia daugiau sąnaudų ir susidaro daugiau atliekų. | Galimas plytelių ilgis iki 74 cm. Pagal užsakymą galimos individualios formos, dydžiai. |
Iš plytos pjautos plytelės yra grubesnės, turi gilesnį raštą ir struktūrą, padeda sukurti seno paviršiaus efektą. | Galima užsakyti individualų dizainą pagal projektą arba realiai egzistuojančios plytos optiką. Tai svarbu, kai reikia išlaikyti originalų fasado vaizdą, atliekant renovaciją. |
Reikia temperatūrinių deformacinių siūlių. | Nereikia temperatūrinių deformacinių siūlių. |
Dažna problema – ant klinkerio plytelių prasiskverbiančios baltos druskų arba kalkių dėmės. | Ant mineralinių „Original Meldorfer“ plytelių neatsiranda nei druskų, nei kalkių dėmės. |
Išgirskite visą specialisto pranešimą:
Patarimai namų savininkams atnaujinantiems fasadą
Naudojant sertifikuotus sprendimus iš kokybiškų medžiagų sumontuotas fasadas tarnauja daug metų. Po kiek laiko reikės atlikti būtinąjį fasado remontą, priklauso nuo daug faktorių – vietos, kur stovi pastatas, specifinių aplinkos veiksnių, mechaninės apkrovos ir kt. „Original Meldorfer“ plytelėmis padengti fasadai Vokietijoje be jokio remonto stovi jau daugiau nei 50 metų. Šios mineralinės plytelės nesamanoja, prie jų nelimpa purvas, todėl per visą eksploatavimo laikotarpį tokie fasadai dar nebuvo plaunami.


E. Labakojis pabrėžia, kad prižiūrėti ir rūpintis savo namo fasadu yra būtina. Yra įvairių situacijų. Pavyzdžiui, jei namas stovi šalia miško, ant sienų natūraliai nusėda žiedadulkės, o sienos pradeda „žaliuoti“ ar papilkėja. Tokias dumbliagrybių kolonijas būtina pašalinti: fasadą nuplauti, apdoroti fungicidiniu tirpalu ir nudažyti specialiais dažais „ThermoSan NQG“. Jau projektuojant namą, kuris stovės gamtos apsuptyje, reikia rinktis biologinei taršai atsparias dangas – „Original Meldorfer“ plyteles arba tinką su apsauga nuo dumbliagrybių „Amphisilan FassadenPutz“.
Prie fasadų ilgaamžiškumo prisideda ir architektūriniai sprendimai. Vertikalios apdailos detalės yra praktiškesnės, nes ant jų mažiau kaupiasi purvas, o lietus lengvai nuplauna didžiąją dalį ant sienų nusėdusių apnašų. Renkantis tamsesnes spalvas, reikia nepamiršti ir netermoplastiškų medžiagų, kurios yra atsparios temperatūros svyravimams ir apsaugo fasadą nuo skilinėjimo.
Universali taisyklė būtų – rinktis fasado sistemą, kur visi produktai suderinti tarpusavyje, o rezultatas yra ištestuotas ir laboratorijų, ir praktiškai.