Top Baneris

Europos paveldo dienos – perprantant XX a. pradžios skonį (2)

2014 rugsėjo 17 d.
Pasidalykite straipsniu

Rugsėjo 19–21 dienomis Lietuvoje vyks Europos paveldo dienų (toliau – EPD) renginiai). Šių metų EPD tema – „XX a. pradžios skonis“ – skiriama pažinčiai su praėjusio amžiaus pradžia ir šio laikotarpio politinės, ekonominės ir mokslo situacijos atspindžiu kultūros pavelde.

Europos Tarybos programą „Europos paveldo dienos“ Lietuvoje koordinuoja ir organizuoja Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – departamentas) kartu su Lietuvos miestų bei rajonų savivaldybėmis, kultūros ir švietimo įstaigomis, kultūros paveldo objektų valdytojais, nevyriausybinėmis organizacijomis.

Departamento direktoriaus pavaduotojas Algimantas Degutis pasakoja, kad pasirinkta tema siekiama kultūros paveldą visuomenei atskleisti kasdienėse erdvėse. „Gyvename tokioje skuboje, kad net gatve žingsniuodami pamirštame apsidairyti: viskas, ką matome, yra didžiulės, prekėmis mirgančios parduotuvių vitrinos. Nė nepastebime, kad jos įsikūrusios rūmuose ar kituose istorija turtinguose ir architektūrinėmis detalėmis gausiuose pastatuose”.

A. Degutis kviečia pasinaudoti EPD renginiais ir išvysti XX a. pradžios laikotarpį visomis jo formomis – nuo carinės Rusijos imperijos palikimo, dvarų iki pradėjusių modernėti miestų: „Pažvelkime kad ir į mūsų sostinę. Atrodo, pažįstame Vilnių, tačiau norėdami jį iš tikrųjų suprasti, turime įvertinti ne tik senamiestį, bet ir kitų ryškesnių miesto plėtros etapų atspindžius miesto veide. Tą patį galime pasakyti apie kiekvieną Lietuvos gyvenvietę, todėl EPD renginiai vyksta visoje šalyje. Ir ne tik joje – EPD vyksta visoje Europoje, tik temos skiriasi priklausomai nuo kiekvienos valstybės aktualijų. Taigi dar kartą kviečiu dalyvauti Europos paveldo dienų renginiuose ir pamatyti tą kultūros paveldą, į kurį paprastai neatkreipiame dėmesio”.

EPD metu vyks pažintinės išvykos, konferencijos, viešosios paskaitos, edukaciniai užsiėmimai, parodos ir kita. Tai – renginiai, leisiantys atskleisti kultūros paveldo objektų vertę, kursiantys supratimą apie istorinės atminties puoselėjimo svarbą, ugdysiantys kartas bei mokysiantys saugoti senuosius istorinius objektus.

Kultūros paveldo departamentas vilniečius ir miesto svečius kviečia susipažinti su XX a. pradžios pastatų interjerais, Vilniaus miesto panorama ir jos pokyčiai XX a. pradžioje, buvusia „Pohulianka” ir jos architektūra, Naujamiesčio prieigomis, lietuviškuoju XX a. pr. Vilniumi. Architektūros tyrimų centras kviečia į pažintinį pasivaikščiojimą „XX a. pradžios moderno skonis – ART NOUVEAU”, o Bažnytinio paveldo muziejus – į parodą prie Katedros „Tarpukario Vilniaus istorija: nuo stichinių nelaimių iki įspūdingų atradimų”. Iš viso sostinėje vyks daugiau nei 20 renginių.

Keli neeiliniai jų rengiami ir privačia iniciatyva. Lietuvos Nepriklausomybės Akto signataro Česlavo Okinčico kvietimu bus galima apsilankyti buvusiame privačiame bute (dab. advokato Č. Okinčico kontora) ir pamatyti autentišką interjerą. Kelis renginius – lietuviškuosius arbatvakarius Umiastovskių rūmuose – siūlo penktus metus EPD dalyvaujantis „Vilniaus klubas”. Kultūros paveldo departamentas ypatingai džiaugiasi tokiomis savarankiškomis iniciatyvomis ir kviečia kuo daugiau istorijos, kultūros ar kultūros paveldo sritis išmanančių ar kultūros paveldo objektus valdančių piliečių dalyvauti Europos paveldo dienose ir domėtis kultūros paveldu.


Pasidalykite straipsniu
  Komentarai
  • Kasey

   2020-10-30, 7:26  

   Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your post
   seem to be running off the screen in Safari. I’m not sure if this
   is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to
   let you know. The style and design look great though!
   Hope you get the issue fixed soon. Thanks

  • 파라오카지노

   2020-10-18, 13:57  

   You ought to be a part of a contest for one of the finest blogs on the
   web. I will highly recommend this blog!

  Rekomenduojami video