Top Baneris

EPD deklaracija – būdas išlikti konkurencingam NT rinkoje

2020 gegužės 5 d.
89970756 3177486992270314 9156704244521238528 o
Organizatorių nuotr.
Pasidalykite straipsniu

„Statybinių medžiagų gamintojai pastebi vis didėjančius klientų reikalavimus produktų kokybei ir ją patvirtinantiems dokumentams. Auganti konkurencija verčia ieškoti būdų, kaip įrodyti savo produkto patikimumą ir būti pirmuoju pasirinkimu rinkoje.“,– teigia VESTA Consulting įmonės vadovas Evaldas Savickis.

Reikalavimai produktų ekologijai ir aplinkosaugai didėja

Naujausios statybų rinkos tendencijos rodo, jog renkantis produktus verslo klientai vis daugiau dėmesio skiria poveikio aplinkai ir aplinkosaugos temai. Naujos paslaugos Lietuvoje atsiradimą lemia pasaulinės tendencijos ir pokyčiai – būti geru tiekėju nepakanka – klientai ir partneriai reikalauja skaidrių ataskaitų, informacijos apie produkto gamybos eigą, poveikį aplinkai. Gaminio ekologiškumas ir įmonės socialinė atsakomybė tampa vienu pagrindinių kriterijų renkantis tiekėjus. Vesta Consulting skatina įmones imtis inovatyvių ir pasaulyje patikrintų praktikų – ataskaitos ir deklaracijos, yra vienas iš būdų patenkinti kliento poreikius, aiškiai parodant įmonės atsakomybę bei pasiryžimą nuolat tobulinti ir modernizuoti gamybą.

Produktų poveikio deklaravimas – pirmas žingsnis tvarumo link

Siekiant išlaikyti paklausą rinkoje, ekologijos tema yra būtina, tačiau daugelis susiduria su abejonėmis, nuo ko reikėtų pradėti, imantis konkrečių veiksmų? VESTA Consulting vadovas Evaldas Savickis pataria – EPD deklaracija gali būti pirmas paprastas, bet veiksmingas žingsnis ekologijos ir tvarumo link. EPD (Environmental Product Declaration) yra vienas iš būdų deklaruoti savo produkto poveikį aplinkai.

EPD procesas atliekamas keliais etapais. Pirmiausia parenkami produktai ir juos atinkančios kategorijos. Kiekvieno produkto gamybos duomenys yra surenkami ir išanalizuojami. Analizės metu apimamas visas produkto ciklas: nuo žaliavų išgavimo iki utilizavimo ar perdirbimo. Susisteminti duomenys perduodami trečiosios nepriklausomos šalies vertinimui. Sėkmingai įvertinus produktus šie gauna EPD deklaraciją, kuri viešinama tarptautinėse duomenų bazėse. Produkto poveikio aplinkai deklaracija (EPD) yra parengta pagal ISO 14025 ir EN 15804 standartus. EPD deklaracija gali būti taikoma daugiau nei 100 skirtingų produktų kategorijų – tam tarpe medžio, metalo, technikos, konstrukcijų, tekstilės, chemijos, stiklo pramonei.

„Tarptautiniu mąstu pripažintas dokumentas sparčiai ateina į Lietuvos bei Baltijos šalių rinkas. Deklaruoti produktai atsiduria listinguojamame sąraše kaip patikimas pasirinkimas“,– teigia Evaldas Savickis.Tai savanoriška deklaracija, kuria skatinamas ne tik skaidrus informacijos pateikimas apie produktus, bet ir įmonės veiklos efektyvinimas, siekiant tapti tvaresne

Produkto ciklo vertinimas – būdas pagerinti gamybos proceso efektyvumą

Konkurencinis pranašumas ne vienintelis privalumas, kurį suteikia produkto EPD deklaracija. Atsižvelgiant į augančius energijos sąnaudų kaštus gamintojai, ieško būdų, kaip efektyvinti gamybos procesus. EPD deklaracija reikalauja produkto gyvavimo ciklo vertinimo, kurio dėka yra matuojamas išteklių ir energijos suvartojimo efektyvumas, tarša į aplinką ir žmogui visoje produkto gamybos grandinėje. Energijos išteklių efektyvumo vertinimas atveria naujas alternatyvas gamybos išlaidoms sumažinti.

Tvarumo standartai – aukštesniam reitingui ir stambioms investicijoms

EPD proceso metu atliekama duomenų analizė atitinka tarptautinius standartus – tai užtikrina, kad visi produktai būtų vertinami vienodame aukštame lygmenyje. Gamintojai, turintys EPD deklaraciją skelbia reprezentatyvius ir tikslius domenis ir gali lygiuotis į geriausias tarptautinės rinkos produktų gamybos praktikas.

Pastatų poveikio aplinkai vertinimas yra pripažįstamas kaip būtinas aspektas, siekiant gauti aukštą reitingą ir pritraukti stambias investicijas nekilnojamo turto rinkoje. VESTA Consulting tvarumo konsultantai, dirbadami su nekilnojamo turto tvarumo sertifkavimu patikina, jog statybinių gaminių naudojimas sudaro svarbią tvarumo vertinimo dalį. Vienas iš stiprių BREEAM ir LEED vertinimo kriterijų – pastatuose naudojamų medžiagų ir produktų kilmė, ekologiškumas bei poveikis aplinkai. Nekilnojamo turto verslams, siekiantiems BREEAM ar LEED pastatų sertifikato, EPD padeda pasiekti aukštesnį kreditų skaičių. Nekilnojamo turto vystytojai, diegiantys BREEAM ar LEED standartus į naujai vystomus objektus, pirmenybę teikia statybinėms medžiagoms, turinčioms EPD.

Pristaikymas prie kintančios rinkos – būdas išlikti

„Atsižvelgiant į dabartines ekonominio sulėtėjimo aplinkybes ir matomą aiškią aplinkos kaitą, industrijos poveikio aplinkai ir aplinkosaugos tema neabejotinai taps dar aštresnė. Pasirengimas kintantiems rinkos poreikiams yra neišvengiamas – tvarių medžiagų paklausa ilgalaikėje perspektyvoje augs, siekiant užtikrinti pastatų patikimumą, ilgaamžiškumą bei gerbūvį aplinkai. Nekilnojamo turto vystytojai bus labiau linkę pasitikėti tvarios produkcijos tiekėjais – naudojamos patvarios medžiagos sumažina pastato eksploatavimo išlaidas, kuria didesnę pastato vertę investuotojams, suteikti tinkamas ir sveikas sąlygas gyventojams/nuomininkams. Renkantis statybinių medžiagų tiekėjus reikalaujama kuo aiškenės informacijos, skaidrumo ir atsakingo požiūrio į aplinką, todėl prioritetas teikiamas būtent tiems produktams, kurie pateikia tokią informaciją.“,– teigia VESTA Consulting vadovas Evaldas Savickis.
Numanoma, jog per kelis metus poveikio aplinkai deklaracija taps privalomu dokumentu, norint siūlyti savo prekes rinkoje. Tarptautiniu mastu pripažįstamos EPD deklaracijos tikslas yra skatinti statybinių gaminių, kurie daro mažesnė žalą aplinkai, paklausą ir tiekimą. Pateikiama informacija apie produkto gyvavimo ciklą leidžia įmonėms atlikti palyginimą su kitais rinkoje dominuojančiais produktais ir pagerinti gamybą, siekiant efektyvesnių rezultatų


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video