Energiškai efektyvus vaikų darželis

Energiškai efektyvus vaikų darželis

Šio prietaiso ištraukiamas šiltas oras cirkuliuoja pro rekuperatorių ir išvalomas nuo riebalų.

A+ energinio naudingumo klasės vaikų darželyje sumontuotas geoterminis šildymas. Įrengus tokį šilumos šaltinį racionaliausia sumontuoti grindų šildymą. Būtent toks sprendimas ir buvo numatytas projekte. Skaičiuojama, kad vieno kvadratinio metro patalpų ploto šildymas kainuos mažiau nei 1 eurą per metus, o įprastame darželyje šildymas atsieina dukart daugiau. Vadovaujantis energinio naudingumo sertifikatu, šilumos energijos sąnaudos darželio pastatui šildyti yra dešimtis kartų mažesnės nei vidutinės Lietuvoje – tik 4,38 kWh /m2 per metus.

„Susidūrėme su iššūkiu pastatyti itin sandarų pastatą. Dėl to turėjome ne tik smulkmeniškai parengti darbo projekto sprendinius, kruopščiai atrinkti tinkamas statybines medžiagas, bet ir psichologiškai motyvuoti visą objekte dirbančią komandą itin atsakingam darbui. Mat net menkiausias netikslumas arba atsiklijavusi juostelė gali turėti neigiamos įtakos sandarumo parametrams. Džiugu, kad pastato sandarumo bandymo rezultatas buvo net geresnis, negu tikėjomės – tai yra didelė pergalė, ypač žinant, kad tai pasiekėme per gana trumpą statybos darbų terminą“, – sakė objekto statybos vadovas Tomas Juodvalkis.

Gyrė teisingą pasirinkimą

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas Aidas Vaičiulis prisiminė, kaip pastato projektavimą ir statybas pavyko pasukti energinio naudingumo link. 2012 metais jau buvo parengtas objekto projektas, išduotas leidimas jo statybai, ir buvo likęs vos vienas mėnuo iki numatytos darbų pradžios.

„Su sostinės savivaldybės atstovais sutarėme, kad mūsų asociacijos specialistai įvertins projektą. Jį paėmę pamatėme, kad energinio efektyvumo požiūriu buvo pasirinkta C energinio naudingumo klasė. Kiek nustebino, kad nenorima ekonomiško pastato, leisiančio smarkiai taupyti eksploatacines išlaidas. Kai pareiškėme savo nuostabą, nelikome neišgirsti – miesto vadovai sutiko, kad reikia pažvelgti ir į ateitį“, – pasakojo A. Vaičiulis.

Pasyvaus namo asociacijos specialistai konsultavo projekto rengėjus, ir buvo priimtas sprendimas siekti nebe C, bet A energinio naudingumo klasės. Anot A. Vaičiulio, pagal pirminį projektą vaikų darželio energijos sąnaudos būtų siekusios apie 200 kWh/m2 per metus ar net dar daugiau. Projektiniai pakeitimai leido kelis kartus sumažinti energijos sąnaudas. Įdomiausia, kad objekto sąmata tuo metu nepadidėjo. Kadangi pastatas energiškai efektyvus, nebereikėjo kai kurių perteklinių inžinerinių sprendimų, jų atsisakymas leido sutaupyti.

„Pagal anksčiau numatytas energijos sąnaudas investicijos į vaikų darželį būtų atsipirkusios galbūt tik po 25 metų. Dabar jos grįš keturis kartus greičiau. Skaičiuojant teoriškai, už sutaupytus pinigus eksploatacijai galima pastatyti pusantro tokio darželio. Tikrai reikia pasveikinti ryžtingą miesto vadovų sprendimą“, – sakė Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas A. Vaičiulis.

Užtikrina energinį balansą

Po konsultacijų su sertifikuotais specialistais, pasyviųjų pastatų ekspertais, Santariškių darželiui buvo pasirinktos UAB „Doleta“ tiekiamos fasado konstrukcijos, kurios atitinka aukščiausią energinio efektyvumo A klasę. Tai garantuoja minimalias energijos sąnaudas pastatui šildyti ir užtikrina energinį balansą, todėl šaltuoju metų laiku išlaidos šildymui itin mažos, o vasarą patalpos apsaugomos nuo karščio.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai