Energiškai efektyvi renovacija – įmanoma

Energiškai efektyvi renovacija – įmanoma

Sostinės A. Mickevičiaus gatvėje 9 numeriu pažymėtas daugiabutis neturėjo išsiskirti iš kitų renovuojamų senų pastatų. Planuota vietoj buvusios D energinio naudingumo klasės žengti vos vienu žingsneliu aukštyn ir pasiekti C klasę. Tačiau nepabijota palypėti kur kas aukščiau – pasiekta A energinio naudingumo klasė.

Pirminiame investicinio plano pasiūlyme gyventojams buvo pateikti du projektai. Vieno įgyvendinimas tuomet būtų kainavęs 722 tūkst. litų, kito – 1,57 mln. litų. Abiem atvejais būtų pasiekta tik C energinio naudingumo klasė. Po Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos inicijuotos investicinio plano korekcijos, įtraukus trūkstamus sprendinius, sąmata ne išaugo, bet net šiek tiek sumažėjo – priemonių ir darbų buvo numatyta už 1,5 mln. litų, o pastato energinio naudingumo kartelė pakilo iki A.

Projektas buvo plėtojamas ne vertės augimo, o mažėjimo kryptimi. Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis teigė, kad gyventojams pirmiausia buvo pasiūlyta tai, ką galima maksimaliai pasiekti. Paskui analizuota, kurių sprendimų būtų galima atsisakyti ir kokie dėl to galimi praradimai. Šitaip buvo išdiskutuotas optimalus projektas norint gyventi komfortiškai ir ekonomiškai.

„Buvo surengtas ne vienas susitikimas su gyventojais, didžioji dalis jų patys reiškė norą pasiekti geresnius rezultatus, galvojo apie būsto ateitį ir jo vertę. Priimant sprendimą dėl renovacijos iš devyniolikos butų šeimininkų šešiolika pasisakė už energiškai efektyvų projektą“, – sakė A. Vaičiulis.

Po renovacijos proceso A. Mickevičiaus gatvėje 9 numeriu pažymėtam namui prognozuojamas net 94 proc. šildymo ir vėsinimo energijos sutaupymas.

Kokios buvo pasirinktos ir įdiegtos technologijos? Namo fasadas buvo termoizoliuotas 30 centimetrų storio pilkuoju polistireniniu putplasčiu. Nauji langai buvo sumontuoti termoizoliaciniame sluoksnyje. O negyvenama namo palėpė šiltinta akmens vata.

Siekiant eliminuoti šilumos tiltus, buvo išardytos įėjimo į laiptines aikštelės – šio sprendimo dažnai neįvertina kitų daugiabučių renovacijos įgyvendintojai ir taip palieka šalčio laidininką. Pašalinus įėjimų aikšteles, buvo termoizoliuotas ir cokolis.

Dar vienas šilumos tiltelis panaikintas termoizoliuojant balkonų grindis. Tam buvo pasirinktos naujoviškos ekstruzinio polistireno plokštės „Finnfoam URA“. Paviršiuje jos turi išfrezuotus griovelius, kuriais susidariusi drėgmė pašalinama ir nesikaupia konstrukcijoje. Dėl to balkono grindų izoliacija visada lieka sausa ir išlaiko nepakitusias izoliacines ypatybes.

Energiškai efektyvus pastatas sunkiai įsivaizduojamas be rekuperacinės vėdinimo sistemos, leidžiančios vėdinant patalpas iki 90 proc. šalinamo oro šilumos grąžinti į vėdinimo įrenginį ir naudoti tiekiamam lauko orui pašildyti. Renovuotame A. Mickevičiaus gatvės name sumontuotas vėdinimo įrenginys su aukšto efektyvumo plokšteliniu šilumokaičiu ir ekonomiškais ventiliatoriais.

Namo viduje buvo atnaujinta šildymo sistema, seni radiatoriai pakeisti naujais, sumontuoti reguliuojami termostatai.

Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos vadovas A. Vaičiulis sakė, kad šiuo geruoju pavyzdžiu jau užsikrėtė ir šalia esančių daugiabučių gyventojai. Todėl tikimasi, kad pirmasis daugiabutis, renovuotas iš D energinio naudingumo klasės į A, greitai nebebus vienintelis Lietuvoje.

SOSTINĖS A. MICKEVIČIAUS GATVĖJE 9 NUMERIU PAŽYMĖTAS DAUGIABUTIS – VIENAS IŠ AŠTUONIŲ ŽURNALE „STATYBA IR ARCHITEKTŪRA“ (2016 M. NR. 1) PRISTATOMŲ OBJEKTŲ, KURIŲ STATYBOS IR EKSPLOATACIJOS ISTORIJA ĮRODO, JOG A IR AUKŠTESNĖS ENERGINIO EFEKTYVUMO KLASĖS – PASIEKIAMAS STANDARTAS.

Temos: Energinis efektyvumas, Renovacija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai