Efektyvi ir tvari vandens integracija į miesto gyvenimą ypač svarbi klimato kaitos kontekste

Efektyvi ir tvari vandens integracija į miesto gyvenimą ypač svarbi klimato kaitos kontekste

aco nordic
„Aco Nordic“ vizualizacija

Šylant klimatui Lietuvoje šaltas ir sausas žiemas vis dažniau pakeičia ypač drėgnas ir lietingas oras, o vasarą vargina alinanti kaitra. Drastiški temperatūros ir vandens kiekio svyravimai neigiamai veikia miesto architektūrą, infrastruktūrą ir kitas svarbias viešąsias erdves. Integravus išmaniąsias paviršinio vandens surinkimo, valymo ir antrinio panaudojimo sistemas ne tik išsprendžiamos miesto priežiūros problemos, taupomas biudžetas, bet ir efektyviai prisidedama prie tvarumo, ekologijos bei atsakingo vandens naudojimo. „Statyba ir architektūra“ organizuotame vebinare „Miesto erdvės mikroklimatas. Technologijos ir gamta“ pažangius vandens integracijos sprendimus į miestų gyvenimą pristatė „Aco Nordic“ pardavimų vadybininkai Marius Slabada ir Ona Vaitekūnienė.

Ekologiška, tvari ir estetiška vandens tvarkymo sistema

Gamta yra neatsiejama miesto dalis. Žaliuojanti augalija mažina karščio salas, oro taršą ir gerina oro kokybę. Iš pirmo žvilgsnio toks žaliųjų zonų palaikymas reikalauja milžiniškų vandens resursų. „Aco Nordic“ vadovas Kęstutis Jokubauskis teigia, kad galima puoselėti „žalią miestą“ ir be didelių geriamojo vandens investicijų.

 „Olandijoje, centrinėje Raalte miesto aikštėje, ACO kartu su „IAA Architekten AG“ sujungė inovatyvius lietaus vandens surinkimo, išvalymo, laikymo ir išmanaus panaudojimo sistemas bei pasiekė stulbinančių rezultatų. Prie medžių šaknų pritvirtinti sensoriai matuoja grunto drėgmę ir pagal gautus duomenis augalai yra laistomi automatiniu būdu. Dėl šio unikalaus sprendimo pritaikymo reguliariai augalų priežiūrai nebereikia skirti žmogiškųjų, gamtinių ir finansinių resursų, o žaliųjų erdvių estetika tampa nepriekaištinga“, – įgyvendintą projektą pristato K. Jokubauskis.

Visa paviršinio vandens tvarkymo sistema yra integruojama po žeme, o latakai ir liukai gali būti priderinti prie grindinio stiliaus arba tapti ryškiu eksterjero akcentu. Puoselėjant žaliąsias miesto erdves būtina nepamiršti ir reguliuojamų „Waton“ medžių apsaugų. „Jos ne tik apsaugo augalus nuo didelės, iki 5 tonų apkrovos, bet ir sukuria puikias sąlygas oro ir vandens cirkuliacijai. Konstrukcijoje galima integruoti specialią laistymo sistemą, kuri tiesiogiai vandenį nukreiptų arti medžio šaknų ir taip sumažintų vandens suvartojimą“ – teigia „Aco Nordic“ pardavimų vadybininkas M. Slabada.

Vandens surinkimo sistemos gali tapti mažosios architektūros dalimi

aco nordic sistemos
„Aco Nordic“ vizualizacija

Kalbant apie Lietuvą, vienas įmonės įgyvendintų pavyzdžių – Laisvės alėja Kaune ir jos paviršinė infrastruktūra. Atnaujinant alėją buvo atsisakyta klasikinių vandens latakų su grotelėmis ir ketinių liukų. Standartinių vandens latakų vietoje į grindinį integruoti vientiso stiliaus vizualiniai sprendimai – ACO latakai su plieniniu plyšiniu dangčiu. Beveik 1000 įprastų liukų pakeitė plieniniai rėmai su rišamosios medžiagos užpildu ir grindinio danga. Abiem atvejais lietaus vanduo efektyviai surenkamas per tarp gaminio ir grindinio suprojektuotą plyšį, kuris beveik nepastebimas.

Kai kuriais atvejais funkcionalūs latakai gali papildyti infrastruktūrą ir suteikti jai unikalų charakterį. Latakų grotelės gali būti skirtingų raštų ir dažomos įvairiomis spalvomis. Žinoma, jei yra galimybė, M. Slabada rekomenduoja rinktis natūralią ketaus spalvą, kuri prisidės prie ekologijos ir padės išvengti gruntinio vandens užterštumo dažais. Taip pat galima gaminti vienetinius gaminius, kurie padėtų įgyvendinti individualų projektą.

Prevencija skatina atsakingą vandens vartojimą 

Lietaus vanduo gali būti naudojamas augalams laistyti, o išvalytas – tenkinti pastatų vidaus reikmes. Vis tik verta nepamiršti, kad svarbus ne tik atsakingas vandens tvarkymas, bet ir švaros prevencija. Nedidelės batų valymo sistemų integracijos šalia gyvenamųjų namų ir komercinių patalpų gali sumažinti vidaus dangų užterštumą. Šios sistemos gali būti montuojamos lauke, tambūre ir vidaus patalpose. Priklausomai nuo valymo etapo jų paviršiai skiriasi.

„Naudojant visas tris sistemas galima žymiai sumažinti cheminių medžiagų naudojimą, valytojų valymo dažnumą ir išlaikyti erdvių švarą ir tvarką. Be to, sujungus sistemas tarpusavyje ir integravus vieną išvedimą surinktas vanduo gali būti grąžinamas į lietaus nuotekų valymo ir saugojimo rezervuarus“ – privalumus vardija „Aco Nordic“ pardavimų vadybininkė O. Vaitekūnienė. 

„Aco Nordic“ tapo oficialia UNESCO ir JT Pasaulinė inžinerinių organizacijų federacijos (WFEO) ambasadore. Ji iki 2030 metų įgyvens organizacijų šeštąjį tikslą „Švarus vanduo ir sanitarija“. Įmonės atstovai konsultuoja architektus ir miesto erdvių vystytojus, pateikia jiems naujausius urbanizuotų teritorijų vandens tvarkymo sprendimus su gana plačia vizualine gama. Tai padeda efektyviai išspręsti estetikos, sprendimų kokybės ir tvarumo klausimus, pritaikyti pasirinkimus besikeičiančiam klimatui ir augantiems miestams.
Temos: Aco Nordic, karščio salos, Laisvės alėja, Latakų grotelės, Marius Slabada, Miesto erdvės mikroklimatas, Ona Vaitekūnienė, Vandens surinkimo sistemos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai