Top Baneris

ECB palūkanų normų didinimas – brangs paskolos

2022 liepos 19 d.
ECB
Pasidalykite straipsniu

Europos centrinis bankas rengiasi ketvirtadienį užbaigti pigių pinigų erą ir pradėti didinti savo palūkanų normas, kad galėtų pažaboti sparčiai kylančią infliaciją

Pabrangs paskolos

Komerciniai bankai iš ECB skolinasi pinigus, kuriuos savo ruožtu skolina namų ūkiams ir verslui. Paskolų gavėjai metų metus turėjo galimybę pasinaudoti itin mažomis palūkanų normomis, kuriomis buvo siekta skatinti ekonomikos augimą. Kai ECB pradės didinti palūkanų normas, bankai tas didesnes skolinimosi sąnaudas perkels ant vartotojų pečių. Pabrangs viskas – nuo būsto įsigijimo iki skolos refinansavimo, ar paskolos verslui gavimo. Skolintojai taip pat atidžiau nagrinės paskolos paraiškas, nes norės įsitikinti, jog neprisiima per didelės rizikos. Poveikį jau galima pajusti nekilnojamojo turto rinkoje, kur pastaraisiais mėnesiais pamažu kilo būsto paskolų palūkanų normos. Tačiau būsimų namų savininkų perspektyvos nėra visiškai prastos, sako banko „Comdirect“ analitikas Andreasas Lipkow‘as. „Nekilnojamojo turto finansavimo kaina nuo ECB pagrindinių palūkanų normų priklauso tik iš dalies, nes ją taip pat lemia pasiūla ir paklausa ar paskolos gavėjo kreditingumas“, – pareiškė jis naujienų agentūrai AFP.

Nauda indėlininkams

Istoriškai mažų ECB palūkanų normų era reiškė, kad indėlininkai mažai arba išvis nieko neužsidirbdavo iš savo indėlių. ECB net taikė bankams 0,5 proc. mokestį už jų indėlius euro zonos centriniame banke, nes tokiu būdu siekė skatinti skolinimą. Daugelis mažmeninių bankų tas išlaidas perkėlė turtingiems sąskaitų turėtojams, kurių indėliai viršijo tam tikrą sumą. Tie klientai gali tikėtis, jog po to, kai ECB atsisakys savo neigiamos indėlių palūkanų normos, tas jiems užkrautas mokestis bus panaikintas. Padidėjus bankų pajamoms iš skolinimo ir sugrįžus didesnėms pelno maržoms, taupymo produktams taikomos palūkanų normos galiausiai taip pat turėtų padidėti. Tačiau rekordinė infliacija reiškia, kad santaupos realiąja išraiška kurį laiką vis vien mažės, sako banko LBBW analitikas Elmaras Voelkeris. „Pagrindinių palūkanų normų (ir santaupų palūkanų normų) pakilimas nebus pakankamai didelis ir negalės kompensuoti dabartinių aukštų infliacijos lygių“, – aiškina jis.

 

Šaltinis: BNS


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video