„Duetto“ – atsakingai subrandintas vaisius

„Duetto“ – atsakingai subrandintas vaisius

Verslo centras „Duetto“
Verslo centras „Duetto“. „YIT Kaustos“ nuotr.

Vienas geriausių pramoninės teritorijos konversijos pavyzdžių – taip apibūdinamas bendrovės „YIT Kausta“ išvystytas kvartalas, kuriame kažkada buvo viena didžiausių spaustuvių Baltijos šalyse „Vilspa“. Paskutinis akcentas šiame kvartale – verslo centras „Duetto“. Konkurse „Lietuvos BIM projektai 2017“ šis projektas tapo kategorijos „BIM visuomeniniuose pastatuose“ nugalėtoju.

Subalansuotas ir pasvertas sprendimas

Verslo centrą „Duetto“ projektavo bendrovė „Viltekta“ (architektai Gintaras Čaikauskas ir Miroslavas Šejnickis). Kol kas tai yra pirmasis iš pastatų „dvynių“, kuriais bus užbaigta kvartalo plėtra. Vystytojų teigimu, „Duetto“ verslo centrų idėją padiktavo besikeičiančios rinkos tendencijos, mat pirminiame sumanyme čia buvo planuota statyti kelis dvidešimties aukštų gyvenamuosius daugiabučius. Bet rinka pakoregavo situaciją ir pasilikta prie idėjos statyti du dešimties aukštų biurų centrus.

Derindami viename kvartale įvairios paskirties pastatus architektai stengėsi išlaikyti tam tikrą ansambliškumą ir kompleksiškumą funkcine, architektūrine bei infrastruktūros prasme – kad kvartalas būtų aiškiai išbaigtas.

Kubo formos pastatų stilius bus vieningas, fasadai kurti pagal atvirumo ir uždarumo idėją. Uždarose plokštumose naudojamos fasadinės plokštės, o atvirose – stiklas. „Duetto“ fasadai – tarsi žmogaus veidas, žvelgia į erdvę. Pereinant į uždaresnes erdves panaudotas „tirpinimo“ principas, švelninantis kontrastą.

„Duetto“ verslo centrai bus A energinio efektyvumo klasės. Abiems pastatams skirta keturių lygių požeminė automobilių stovėjimo aikštelė. Patatų viršuje sukurtas ažūrinis techninis aukštas, slepiantis visus pastato techninius įrenginius. Bendras abiejų pastatų plotas – 16660 kv. metrų.

Atsižvelgiant į potencialių nuomininkų užklausas, buvo nuspręsta projektuoti pastatus su didesnio ploto aukštais. Toks sprendimas yra palankus vidutinio dydžio įmonėms, kurioms aktualu, kad kolektyvas tilptų viename aukšte arba didesnėms įmonėms – įsikurti mažesniame aukštų kiekyje.

Verslo centro „Duetto“ projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai 2017“ tapo kategorijos „BIM visuomeniniuose pastatuose“ nugalėtoju. Alekso Jauniaus nuotr.
Verslo centro „Duetto“ projektas konkurse „Lietuvos BIM projektai 2017“ tapo kategorijos „BIM visuomeniniuose pastatuose“ nugalėtoju. Alekso Jauniaus nuotr.

Bendravimas BIM aplinkoje

BIM aplinka plėtojant „Duetto“ projektą panaudota visuose etapuose: planavimo, projektavimo, sąmatos sudarymo, statybos. Naudojant BIM taip pat buvo atlikta projekto eigos simuliacija 5D modelyje, defektų registravimas ir peržiūra. Procesams valdyti „YIT Kausta“ naudojo „RIB iTwo“ technologiją.

„Pirmiausia iškėlėme klausimą, kaip tinkamai suprojektuoti pastatą panaudojant BIM modelį. Nemažai teko dirbti su projektuotojais, jiems buvo pateikta užduotis su paaiškinimu, kokie yra užsakovo lūkesčiai, kaip viskas turėtų būti padaryta. Neužteko vien tik suprojektuoti statinį ir gauti leidimą statyti. Mums buvo reikalinga viską kurti BIM aplinkoje“, – pasakojo bendrovės „YIT Kausta“ BIM vadovas Audrius Leonavičius.

Pirmieji susitikimai su projektuotojais prasidėjo dar 2015 metais. Jų metu buvo dalinamasi turėta informacija ir įsivaizdavimu apie būsimą pastatą.

Verslo centrų projektavimo darbai buvo atlikti praktiškai be susitikimų „akis į akį“. Naudodami BIM, visą informaciją apie medžiagų kiekius, specifikacijas, ypatybes, darbų pobūdį buvo galima užšifruoti ir saugoti vienoje, visiems projekto dalyviams prieinamoje vietoje. BIM aplinka suteikia galimybę pastatą analizuoti įvairiais pjūviais – stebėti, kaip kinta kainos statybos darbų laikotarpiu, ar nebuvo viršyti numatyti medžiagų, techninės įrangos kiekiai, ar išdirbis buvo teisingas ir pan.

Skaitmeninė statyba suteikia galimybę stebėti, ar projekto modelis yra tinkamas ir taip išvengti klaidų, organizuoti darbą be prastovų ir koordinuoti vykdymo etapus sugaištant mažiau laiko.

duetto bim aplinka 1

Leido eliminuoti netikslumus

Anot „YIT Kausta“ BIM vadovo, visko tiksliai numatyti iš anksto nebuvo galima, trūkstamos detalės ir kitokie netikslumai paaiškėja projekto derinimo metu. Būtent čia irgi išryškėja darbo BIM aplinkoje nauda.

„Mūsų atveju tam tikri niuansai ėmė aiškėti prasidėjus sąmatų skaičiavimo etapui. Dirbant BIM aplinkoje pavyko greitai identifikuoti trūkumus, paruošti užsakovo poreikius tenkinančius variantus. Svarstant galimybes, tokio projekto įgyvendinimas įmanomas ir 2D modelyje. Tačiau turint 3D modelį jo naudojimo privalumai labiau išryškėja. Žmonės skirtingi ir 2D modelyje pavaizduotas detales ne iš karto visi gali suprasti, reikia labiau įsigilinti, panagrinėti brėžinius. Žvelgiant į 3D modelį viskas daug aiškiau, informatyviau. Reikia kur kas mažiau laiko suvokimui kas ir kaip padaryta“, – sakė A. Leonavičius.

„Duetto“ verslo centras pastatytas iš surenkamųjų gelžbetonio konstrukcijų. Projektuojant konstrukcijų elementus, jų pavaizdavimas 3D modelyje gamintojui buvo kaip pagalbinė priemonė, padėjusi optimizuoti darbą. Konstrukcijų gamintojai tiesiogiai nebuvo pajungti į bendravimą BIM aplinkoje.

Bendraujant BIM aplinkoje, visi projekto dalyviai matydavo naujausią aktualią informaciją, žinodami, kad kažkur kitur nebus padaryti jokie projekto pakeitimai, galintys iššaukti klaidas. Kadangi buvo naudojama ir projekto valdymo programa, visi dalyviai irgi galėjo matyti aktualią informaciją realiuoju laiku. Pasak. A. Leonavičiaus, matomas buvo tik vienas informacijos šaltinis, o ne visų atskirai.

Išaiškėjus kokiems nors netikslumams, informacija apie tai keliaudavo tiesiai už tai atsakingam asmeniui. Kontroliuojantys specialistai galėjo stebėti, kas atsakingas, kas turi atlikti pataisymus ir kokiais terminais. Vėliau patikrinama, kaip išspręsta problema. Nėra rizikos, kad kažkurio specialisto nepasiekė reikalinga informacija, kažkas negavo laiško ar pan.

„Visiems projekto dalyviams buvo susidūrimas su tam tikrais iššūkiais, teko išmokti naudotis naujais įrankiais. Tačiau rezultatas toks, kad sutaupyta labai daug laiko, nes nereikėjo atskirai kaupti kiekvienai šaliai informacijos. Žinoma, reikėjo visiems įdėti kažkiek pastangų, kad darbas vyktų sklandžiai ir jis būtų kokybiškas“, – sakė bendrovės „YIT Kausta“ BIM vadovas A. Leonavičius.

duetto bim aplinka 2

[su_box title=”Trumpai apie projektą” style=”soft” box_color=”#eeeeee” title_color=”#000000″ radius=”0″ class=”dotdotdot”]

Projekto autoriai: architektai Gintaras Čaikauskas ir Miroslavas Šejnickis.
Užsakovas – UAB „YIT Kausta būstas“, rangovas – AB „YIT Kausta“.
Statybos pradžia: 2015 m. spalio mėn.
Statybos pabaiga: 2017 m. I ketv.
Pastato aukštų skaičius – 10.
Pastato aukštis – 42 m.
Pastato plotas – 8330 kv. m.
400 automobilių stovėjimo vietų.
Energinio naudingumo klasė – A.
Pastatas įvertintas „Breeam“ sertifikatu.

[/su_box]

Temos: „YIT Kausta“, BIM, Lietuvos BIM projektai, Skaitmeninė statyba, Verslo namai „Duetto“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai