Šiandien, jau trečiąjį kartą, startuoja Kauno kolegijos organizuojamas studentų dizaino festivalis „Dizaino antenos“. Šiųmetis festivalis subūrė studentus iš Kauno, Vilniaus, Vilniaus technologijų ir dizaino, Vilniaus dizaino kolegijų.
Įkūrę mobilią dizaino laboratoriją studentai rugsėjo 26–30 dienomis aplankys Jonavos miestą ir rajono gyvenvietes – Kulvą bei Upninkus, kur tirs vietoves, bandys suprasti jų ypatumus ir kurs dizaino koncepcijas. Kaip ir kasmet vietos bendruomenės turės progą susipažinti su dizainu ir naujai pažvelgti į savo aplinką.
Dizainas festivalyje traktuojamas kaip viena iš priemonių keisti supančios aplinkos bei jos elementų – bendruomenės, veiklos, įmonės, paslaugos, produkto – kokybę ne tik estetiniu, bet socialiniu aspektu, į kūrybinį procesą anksti įtraukiant vietinę bendruomenę.
Festivalio vadovė Dovilė Gaižauskienė ir Vilniaus dizaino kolegijos dėstytojas Julius Balčikonis apibendrindami praėjusių metų patirtį aptaria konteksto svarbą ir įtaką dizainui bei dizaino veikimo vietovėje strategijas:
[su_audio url=”http://www.dizainoantenos.lt/user/pages/01.home/_callout/DA_Dovile%CC%87G_JuliusB.mp3″]
Dizaineriai Marija Puipaitė, Jonas Žukas, Jurga Želvytė, Vytautas Gečas, dirbę festivalyje 2014, dalijasi savo pastebėjimais apie tai, kokia festivalio vertė, ir kas juos labiausiai paveikė.
[su_audio url=”http://www.dizainoantenos.lt/user/pages/01.home/_callout/DA2015_Destytoju%CC%A8%20i%CC%A8spu%CC%84dz%CC%8Ciai.mp3″]
Festivalio aktualumas grindžiamas augančia dizaino svarba tiek Lietuvoje, tiek Europoje. Be to, renginys – unikali proga kiekvienam pastebėti socialinę dizainerio rolę, apmąstyti jos įtaką įvairiems, su vietove susijusiems procesams, konceptualizuoti naujus, geresnę gyvenimo kokybę generuojančius iniciatyvų „variklius“.
Dizaino studentų, dėstytojų ir praktikų grupės veikla laboratorijoje apima „mėginių“ konkrečioje vietovėje rinkimą, jų įvertinimą, kūrybišką interpretavimą ir realizavimą siūlant dizaino sprendimus.
Dizaino laboratorijoje veikia nedidelė dizaino biblioteka ir mobili dizaino studija, kurios yra atviros visiems besidomintiems. Ryšio sukūrimas su vietos bendruomenėmis – iššūkis, kuriam ruošiamasi iš anksto, dalyvaujant įvadinėse festivalio kūrybinėse dirbtuvėse, mokymuose, seminare.
Trečiąkart vyksiantis festivalis – proga studentams įgytas žinias taikyti praktiškai, dalytis įžvalgomis ir patirtimi, kuri galėtų būtų naudinga dizaino studijose, aptarti, kokia galėtų būti nuo centrų nutolusių regionų rolė jame, kokia nauda sukuriama mažesniems miesteliams. Festivalio metu įgyjama naujų kontaktų, suburiama platesnė dizainerių bendruomenė, jungiantis beveik visas dizaino studijų programas realizuojančias kolegijas.
Tikslinė šio projekto grupė – tyrėjai, dizaino praktikai, studentai, dirbantys, studijuojantys meno bei dizaino srityse įvairiose Lietuvos aukštosiose mokyklose, realizuojančiose dizaino krypties studijų programas, įvairios vietos socialinės visuomenės grupės, verslai, jaunimas.
Festivalio programa
Rugsėjo 8 diena:
• 15–19 val. Kaune, Justino Vienožinskio menų fakultete, festivalio atidarymas–kūrybinės dirbtuvės.
Rugsėjo 21 diena:
• 9–12 val. Vilniuje – mokymai festivalio dalyviams (Human Centred Design and Participatory practices.)
• 13–18 val. Vilniuje, atviras seminaras „Socialinio dizaino veikimo schema Lietuvoje. Tarptautinė ir Lietuvos patirtis.“
Rugsėjo 26–30 dienomis:
• Apsilankymas Jonavoje, Kulvoje, Upninkuose.
Spalio 7 diena:
• 14–16 val. Vilniuje, Vilniaus dizaino kolegijoje festivalio uždarymas – pristatymai, diskusijos.
„Dizaino antenų“ inf.