Top Baneris

Didžiausių pasaulio miestų reitingas 2022 (1)

2022 birželio 23 d.
Gyventojų skaičiųs didžiausi miestaiTik SA
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Jungtinių Tautų  duomenimis, jau 2030 m. net 27 proc. pasaulio gyventojų gyvens miestuose turinčiuose ne mažiau kaip 1 mln. gyventojų. 730 mln. gyvens tuose miestuose, kurių gyventojų skaičius didesnis nei 10 mln.

Nors pandemijos metu buvo galima išgirsti, kad vis daugiau žmonių ketina persikelti iš didmiesčių į kaimą, tačiau daugelyje didžiųjų pasaulio metropolijų fiksuojamas gyventojų skaičiaus augimas, kas aiškiai matosi čia pateiktame reitinge. Pirmajame reitingo dvidešimtuke, tik abiejuose Japonijos miestuose užfiksuotas sumažėjimas. Visi kiti miestai – augo.

Tokijas, Delis ir Šanchajus ir toliau yra pasauliniai lyderiai. Į didžiausių pasaulio miestų dešimtuką nepateko nė vienas Europos miestas. Vienintelis su Europa sąlytį turintis reitingo dvidešimtuko miestas  –  Stambulas. Šis dviejuose žemynuose (Europoje ir Azijoje) išsidėstęs didmiestis atsidūrė 13 vietoje. Dvidešimtuke nerasite ir Šiaurės Amerikos miestų,

DIDŽIAUSIŲ PASAULIO MIESTŲ REITINGAS 2022

1. Tokijas, Japonija

37 274 000 gyventojų (2021 m. – 37 339 804, sumažėjimas – 0,18 proc.)

Tokijas didžiausias pasaulio miestas
Unsplash nuotr.

Reitingo lyderiu vėl tapo Tokijas. Tiksliau, Tokijo prefektūra, kuriai priklauso 23 rajonai, Tamos regionas ir salos. Iki 1868 m. miestas buvo vadinamas Edo. Verta paminėti, kad, apytikriais skaičiavimais, jau XVIII a. pirmoje pusėje Edo miestas jau turėjo daugiau nei 1 mln. gyventojų, taigi jau tada buvo didžiausias miestas pasaulyje. Tokijo vertybinių popierių birža – viena didžiausių pasaulio biržų.

Tokijas taip pat yra viena populiariausių turizmo krypčių. 2018 m. jį aplankė 12,1 mln. turistų, tad pagal turistų skaičių jis yra devintas lankomiausias miestas pasaulyje.

Tokijas yra didelio seisminio aktyvumo zonoje. Kadangi didelio žemės drebėjimo grėsmė yra reali, statybų investicijoms keliami specialūs reikalavimai.

2. Delis, Indija

32 065 760 gyventojų (2021 m. – 31 181 376, augimas – 2,84 proc.)

Delis antras pagal dydį miestas
Unsplash nuotr.

Legenda byloja, kad per tūkstantmečius vienas šalia kito buvo pastatyti septyni Delio miestai. Archeologiniai tyrimai patvirtino, kad pirmasis iš jų, Indraprasth,  įkurtas 1200 m. pr. m. e., yra Delio ištakos. Dabartinis miestas paprastai skiriamas į dvi dalis: Senasis Delis ir Naujasis Delis. Prieš 110 metų, kai Indiją pradėjo valdyti britai, sostinė iš Kalkutos buvo perkelta į Naująjį Delį. 1947 m. miestas tapo nepriklausomos Indijos sostine.

Vienas populiariausių turistų lankomų objektų Delyje yra Raudonasis fortas. XVII a. pirmoje pusėje pastatyta mongolų tvirtovė daugiau nei du šimtmečius buvo imperatoriaus rezidencija.  Delyje įsikūrusiame Sulabh tualetų muziejuje galima susipažinti su santechnikos istorija nuo seniausių laikų iki šių dienų. Delis – vienas stambiausių pasaulio informatikos ir telekomunikacijų technologijų centrų.

3. Šanchajus, Kinija

28 516 904 gyventojai (2021 m. – 27 795 702; augimas – 2,59 proc.)

Šanchajus didžiausias Kinijoje
Unsplash nuotr.

 Jangdzės upės deltoje prie Rytų Kinijos jūros (Ramiojo vandenyno dalies) įsikūręs Šanchajus suskirstytas į 18 apygardų ir vieną apskritį. Šanchajus laikomas moderniosios Kinijos lopšiu. 1990 m.  sukūrus Pudongo specialią ekonominę zoną, Šanchajui teko pagrindinis vaidmuo modernizuojant šalį. Šiandien Šanchajus laikomas biotechnologijų, informatikos ir elektronikos technologijų plėtros lyderiu. Tai pirmasis miestas pasaulyje, kur pradėtas eksploatuoti komercinis viešojo transporto magnetinis (maglev) geležinkelis. Šanchajuje stovi aukščiausias Kinijos pastatas – 632 m aukščio Šanchajaus bokštas.

4. Daka, Bangladešas

22 478 116 gyventojų (2021 m. – 21 741 090 gyventojų, augimas – 3,39 proc.)

Daka Bangladešas - muslinas
Unsplash nuotr.

Daka seniau vadinta Džahangirnagaru.  Dakos pavadinimas tikriausiai kilo nuo miesto centre esančios XI a. hinduistų šventyklos Dhakeśwari. Daka – pagrindinis šalies lengvosios,  maisto ir metalo pramonės centras, taip pat svarbiausia džiuto, ryžių, aliejinių augalų sėklų, cukraus ir arbatos prekybos vieta. Būtent iš čia kilęs muslinas – visame pasaulyje populiarus plonas šilkinis, medvilninis ar vilnonis audinys, laikomas aukščiausios kokybės išraiška.

2013 m. netoli Dakos įvyko didžiausia šių laikų statybų nelaimė, kurios metu žuvo 1127 žmonės.

Kiekvieną dieną į Dakos gatves išvažiuoja apie 400 000 rikšų. Dakoje, be kita ko, veikia Bangladešo inžinerijos ir technologijų universitetas.

5. San Paulas, Brazilija

22 429 800 gyventojų (2021 m. – 22 237 472; augimas –  0,86 proc.)

San Paulas labiausiai perkrautas miestas
Unsplash nuotr.

San Paulas buvo įkurtas 1554 m. kaip šv.Pauliaus, kurio vardu ir buvo pavadintas, jėzuitų misija. Tai didžiausias miestas ne tik Pietų Amerikoje, bet ir visame pietų pusrutulyje. XIX a., nutiesus geležinkelio liniją iš Santoso uosto, jis tapo pasauliniu kavos prekybos centru. Šis didmiestis – Brazilijos ekonominė sostinė.

Tai vienas iš labiausiai „perpildytų“ miestų pasaulyje.

Turtingiausi miesto gyventojai dažnai keliauja sraigtasparniais, todėl ant San Paulo stogų įrengta gana daug sraigtasparnių nusileidimo aikštelių. Pirmasis San Paulo dangoraižis „Martinelli“ buvo pastatytas 1929 m.

2006 m. miestas priėmė įstatymą, pagal kurį buvo pašalinta daugiau kaip 15 000 miesto veidą bjaurojančių reklaminių stendų.

6. Meksikas, Meksika

22 085 140 gyventojų (2021 m. – 21 918 936, augimas – 0,76 proc.)

6 oscar reygo HPrWl25FYcw unsplash
Unsplash nuotr.

Meksiką XIV a. įkūrė actekai – tad jis vadinosi Tenočtitlanu. Miesto širdis – Zócalo aikštė, viena didžiausių pasaulyje – net 46800 m². Meksikas išsiskiria muziejų skaičiumi ir tuo lenkia net tokius miestus kaip Niujorkas ar Paryžius. Čia įsikūręs Nacionalinis antropologijos muziejus – vienas svarbiausių pasaulyje šios tematikos muziejų.

Meksiko miestas kupinas kontrastų: čiabuvių kultūra dera su moderniais pastatais, krikščionių šventyklos stovi greta actekų šventyklų, o automobilių srautais užkimštos gatvės, driekiasi šalia vieno didžiausių parkų. Trijų kultūrų aikštėje galite apžiūrėti Tlatelolko miesto actekų griuvėsius, kolonijinę Švento Jokūbo bažnyčią ir šiuolaikinį Tlatelolko universiteto kultūros centrą.

Vienas iš labiausiai atpažįstamų Meksiko pastatų – 87 000 žiūrovų talpinantis futbolo stadionas „Estadio Azteca“, pastatytas 2 200 metrų aukštyje virš jūros lygio.

Meksikas garsus ir Xochimilco plūduriuojančiais sodais, kurie daugiau nei prieš 30 metų buvo įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

7. Kairas, Egiptas

21 750 020 gyventojų (2021 m. – 21 322 750,  augimas – 2 proc.)

7 omar elsharawy pwMbtwA9LRc unsplash
Unsplash nuotr.

Kairas įsikūręs prie ilgiausios pasaulio upės Nilo. Islamo pasaulyje jis – didžiausias miestas. Kairą sudaro dvi dalys: Kairas ir Giza. Į vakarus nuo Gizos yra garsiausi Egipto paminklai – Sfinksas ir Didžiosios piramidės, o už 18 km nuo didmiesčio yra senovinių Memfio ir Sakaros miestų griuvėsiai.

Kaire, Egipto muziejuje saugoma didžiausia pasaulyje kolekcija, susijusi su Senovės Egipto istorija (160 tūkst. objektų iš įvairių Egipto laikotarpių).

Centrinėje miesto dalyje yra Kairo širdis – Tahriro aikštė. Vienas iš turistų traukos objektų yra Khan al-Chalili – pagrindinis senosios miesto dalies turgus. Šalia – Al Azharo mečetė ir svarbiausias pasaulyje sunitų islamo teologijos universitetas, kurio ištakos siekia X a.

Dalis metropolio vadinama Mirusiųjų miestu. Tai didžiulės buvusios kapinės. Iš pradžių jų senuose, apleistuose kapuose apsigyveno neturtingiausi miesto gyventojai, o vėliau ten išdygo ir paprasti namai. Manoma, kad Mirusiųjų mieste šiuo metu gyvena 2-3 mln. žmonių.

8. Pekinas, Kinija

21 333 332 gyventojai (2021 m. – 20 896 820, augimas – 2,09 proc.)

8 li yang oS2MSW5ipH0 unsplash
Unsplash nuotr.

Nors pagal gyventojų skaičių Pekinas nėra didžiausias Kinijos miestas, jis yra sostinė, didžiausias šalies politinis, švietimo ir kultūros centras. Pekine susikerta svarbūs geležinkelio, oro linijų ir kelių maršrutai.

Vienas iš labiausiai atpažįstamų Pekino objektų yra Tiananmenio, arba Dangaus ramybės aikštė. Būtent čia Mao paskelbė apie Kinijos Liaudies Respublikos sukūrimą, o po keturių dešimtmečių (1989 m.) čia žiauriai buvo numalšinti studentų protestai.

Pekino Uždraustasis miestas – vienas iš geriausiai išsilaikiusių ir gražiausių Kinijos imperatoriškos architektūros kompleksų.

9. Mumbajus, Indija

20 961 472 gyventojai (2021 m. – 20 667 656, augimas – 1,42 proc.)

9ikshit patel a0ltnKmcotM unsplash
Unsplash nuotr.

Mumbajus yra didžiausias Indijos uostas. Tai septynių salų, sujungtų tiltų tinklu, miestas.

Mumbajaus teritorija tikriausiai buvo apgyvendinta dar akmens amžiuje, tačiau jos plėtra prasidėjo išsilaipinus portugalų užkariautojams. Būtent jie XVI a. miestą pavadino Bom Bahia. XVII a. anglai pakeitė pavadinimą į Bombėjų, kuris reiškia Gerąją įlanką. Induistai savo miestą vadina Mumbajumi, (deivės Mumbos garbei). Oficialiai hinduistinis pavadinimas įteisintas 1995 m. ir dabar Indija reikalauja, kad visur būtų naudojamas Mumbajaus pavadinimas.

Aukščiausias pragyvenimo lygis Indijoje yra Mumbajuje. Dėl šios priežasties kasdien į šį miestą, su bilietu tik į vieną pusę, atvyksta daugybė žmonių.

Mumbajuje vis dar galima pajusti britų kolonijinių laikų atmosferą, nes išliko nemažai įspūdingų tų laikų statinių, pvz., Indijos vartai arba stotis, anksčiau vadinta Viktorijos stotimi.

10. Osaka, Japonija

19 059 856 gyventojai (2021 m. – 19 110 616,  sumažėjimas – 0,27 proc.)

10 pichai sodsai E JLhd4yIKI unsplash
Unsplash nuotr.

Osaka (senovėje – Naniwa) yra pagrindinis Japonijos verslo centras. Įsikūrusi Jodo upės deltoje, Osaka turi tankų kanalų tinklą, todėl miestas dažnai vadinamas Rytų Venecija. Kaip ir daugelyje pasaulio didmiesčių, Osakoje praeitis dera su dabartimi.  Osakos pilis (Ōsaka-jō), pastatyta 1586 m., tuo metu buvo didžiausia Japonijoje. XX a. miesto simboliu tapo du bokštai – Tsutenkaku ir Kobė. Kalbant apie Osaką, kaip metropoliją, vertinama Osaka-Kobė-Kiotas teritorija.

Osakoje yra didžiausias pasaulyje akvariumas (35 tūkst. vandens gyvūnų). Metropoliją aptarnaujantis Kansai oro uostas  pastatytas Osakos įlankoje supiltoje dirbtinėje saloje.

Būtent Osakoje buvo pradėti alternatyvių atsinaujinančiųjų energijos šaltinių tyrimai. Miesto spindesiui didelės įtakos turi prekybos, paslaugų ir finansų sektorių plėtra. 

Kiti didžiausi pasaulio miestai (11 -20 vietos)

11. Čongčingas, Kinija

16 874 740 gyventojų (2021 m. – 16 382 376, augimas 3,01  proc.)

12. Karačis, Pakistanas

16 839 950 gyventojų (2021 m. – 16 459 472; augimas 2,31 proc.)

13. Stambulas,Turkija

15 636 243 gyventojų (2011 m. – 15 415 197;  augimas – 1,43 proc.)

14. Kinšasa, Kongas

15 628 085 gyventojų, 2011 m. – 14 970 460; augimas – 4,39 proc.)

15. Lagosas, Nigerija

15 387 639 gyventojų (2011 m. – 14 862 111, augimas – 3,54  proc.)

16. Buenos Airės, Argentina

15 369 919 gyventojų (2011 m. – 15 257 673, augimas –  0,74  proc.)

17. Kalkuta, Indija

15 133 888 gyventojų (2011 m. – 14 974 073, augimas – 1,07 proc.)

18. Manila, Filipinai

14 406 059 gyventojų (2011 m. –  14 158 573, augimas – 1,75 proc.)

19. Tiandzinas, Kinija

14 011 828 gyventojų (2011 m. –  13 794 450, augimas  – 1,58  proc.)

20. Guangdžou, Kinija

13 964 637 gyventojų (2011 m. – 13 635 397, augimas –2,41  proc.).

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Karolis

    2023-03-26, 14:04  

    šūdas

Rekomenduojami video