Top Baneris

Didmiesčiuose auga prestižinio būsto paklausa

2016 liepos 19 d.
S. Žiūros nuotr.
S. Žiūros nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Pastaruosius kelerius metus šalies sostinėje stebimas spartus brangesnės klasės butų pasiūlos augimas. Bendroje naujų butų pasiūloje pastebimai didėja vidutinės ir prestižinės klasės butų dalis. Pavyzdžiui, prieš trejus metus iš 2013 metais Vilniuje pastatytų butų net 65 proc. sudarė ekonominės klasės butai, o brangiausių prestižinės klasės butų dalis siekė tik 6 proc. (apie 80 butų). Tačiau dabartinės tendencijos ir šių metų statistika jau kitokia. „Ober-Haus“ duomenimis, šiais metais sostinėje turėtų būti pastatyta daugiau nei 700 prestižinės klasės butų, kurių pardavimo kaina su daline apdaila viršija 2 tūkst. eurų už kvadratinį metrą. Tokių butų dalis bendroje šių metų pasiūloje sudarys net 19 proc.

Šiuo metu Vilniuje brangiausių naujų butų su daline apdaila ir įrengtų senos statybos (istoriniuose pastatuose) butų kainos dažniausiai neviršija 3 200–3 500 eurų už kvadratinį metrą, tačiau plėtotojai nusiteikę optimistiškai ir naujus butus geriausiose sostinės vietose (centrinėje miesto dalyje ir Senamiestyje) tikisi parduoti už 4 000–5 000 eurų už kvadratinį metrą.

Drąsiausi būsto plėtotojai Kaune ir Klaipėdoje pastaruoju metu taip pat yra įgyvendinę ar plėtoja aukštesnės klasės butų projektus, kuriuose vieno kvadratinio metro kaina siekia 2 tūkst. eurų. Reikia paminėti, kad Kaune ir Klaipėdoje brangiausių butų (senos ir naujos statybos) kainos dažniausiai neviršija 1 800–1 900 eurų už kv. m.

butu sandoriai 2016 1Ką rodo oficiali šių metų statistika, ir kokios butų pirkimo–pardavimo sandorių kainos fiksuojamos pačiame brangiausiame segmente? Kadangi butų kainų lygis didžiausiuose šalies miestuose yra skirtingas, todėl Vilniuje buvo atrinkti per pirmąjį šių metų pusmetį įregistruoti visi butų sandoriai, kuriuose vieno kvadratinio metro kaina viršijo 3 tūkst. eurų už kv. m (eliminavus automobilių stovėjimo vietų ir sandėliukų kainą). Kaune ir Klaipėdoje buvo pasirinkti butai, kurių vieno kvadratinio metro kaina ne mažesnė nei 1 800 eurų.

Per pirmąjį šių metų pusmetį Vilniuje buvo parduoti 39 tokie butai, o Kaune ir Klaipėdoje atitinkamai 6 ir 5 butai. Įvertinant tokių butų sandorių kiekį bendroje pardavimo statistikoje, matyti, kad jų dalis yra itin nedidelė. „Ober-Haus“ skaičiavimais, Vilniuje pačių brangiausių butų dalis bendrame butų sandorių kiekyje sudarė 0,8 proc., Kaune ir Klaipėdoje – 0,3 proc.

Vilniuje vidutinė tokių butų kaina sudarė 3 313 eurų už kv. m (vidutinis buto plotas – 80 kv. m), Kaune – 2 052 eurų už kv. m (vidutinis buto plotas – 52 kv. m), Klaipėdoje – 2 005 eurų už kv. m (vidutinis buto plotas – 73 kv. m).

Brangiausias butas Vilniuje 2016 metų pirmą pusmetį parduotas naujos statybos name Šiaulių g. – už 130 kv. m ploto butą su automobilio stovėjimo vietomis buvo sumokėta daugiau kaip 560 000 eurų (4 tūkst. eurų už vieną kvadratinį buto metrą atėmus automobilio stovėjimo vietų kainą).

Kiti butai, kurių vieno kvadratinio metro kaina viršija 3 tūkst. eurų už kv. m., Vilniuje buvo parduoti centrinėje miesto dalyje, Senamiestyje, Užupyje ir Žvėryne (Gedimino pr., V. Mykolaičio-Putino g., Šiaulių g., Polocko g., Aušros Vartų g., Olimpiečių g., Užupio g., Trakų g., Odminių g., J. Basanavičiaus g., Šaltinių g., Šv. Mykolo g., Krivių g., M. K. Čiurlionio g., Šv. Mikalojaus g., Malūnų g., Mindaugo g., A. Smetonos g., Konstitucijos pr., A. Jakšto g., Tilto g., Blindžių g.).

Tuo metu Kaune daugiausia už vieną kvadratinį metrą buvo sumokėta Senamiestyje, Raguvos g. – 65 kv. m ploto butas rekonstruotame senos statybos pastate kainavo 155 000 eurų (beveik 2 400 eurų už vieną kvadratinį buto metrą). Klaipėdoje daugiausia už vieną kvadratinį metrą buvo sumokėta Senamiestyje, Danės g. – už 78 kv. m ploto butą senos statybos pastate buvo sumokėta 180 000 eurų (2 300 eurų už vieną kvadratinį buto metrą).

butu sandoriai 2016 2

„Iš įvykusių sandorių matyti, kad paties brangiausio būsto segmento rinka gyvesnė tik Vilniuje, kur per mėnesį vidutiniškai sudaromi 6–7 sandoriai, tuo metu Kaune ir Klaipėdoje buvo parduodama po vieną butą per mėnesį, – teigia „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis. – Tokio turto imtis net ir sostinėje išlieka pakankamai nedidelė (mažiau nei 1 proc.), todėl prabangaus būsto plėtotojams ir kitiems prabangiausio būsto savininkams tenka įdėti nemažai pastangų stengiantis parduoti savo turtą itin negausiam pirkėjų ratui.“

Pasak S. Vagonio, viena svarbių tokio nedidelio sandorių skaičiaus priežasčių yra ir pastaraisiais metais buvusi pakankamai nedidelė prabangaus, ypač naujos statybos, būsto pasiūla. Tačiau situacija keičiasi ir matyti kaip naujai plėtojami projektai gerina šio segmento rodiklius. Pavyzdžiui, iš 39 brangiausių per pirmąjį šių metų pusmetį parduotų butų Vilniuje 36 proc. jų parduota senuose pastatuose (iki 1990 metų statybos), 28 proc. parduota 2004–2015 metų statybos pastatuose ir 36 proc. parduoti šiais metais pastatytuose projektuose.

Šiuo metu vykstančios naujų prabangių daugiabučių namų projektų statybos (ypatingai šalies sostinėje), pasirašomos preliminarios pirkimo-pardavimo sutartys, o plėtotojų deklaruojamos pardavimo kainos leidžia tikėtis, kad netolimoje ateityje pamatysime dar įdomesnių ir galbūt rekordinių įsigijimų bei didesnes tokio tipo būsto pardavimo apimtis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video