Top Baneris

Dėl Misionierių vienuolyno teisėtumo kreiptasi į Generalinę prokuratūrą

2017 birželio 9 d.
Gyčio Oržikausko nuotr.
Gyčio Oržikausko nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Valstybinė kultūros paveldo komisija (VKPK) kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašydama ginti viešąjį interesą dėl daugiabučių gyvenamųjų namų su požemine automobilių stovėjimo aikštele statybų šalia Vilniaus misionierių vienuolyno ansamblio. Kreipimesi ypatingas dėmesys skiriamas Kultūros paveldo departamento organizuotam Misionierių vienuolyno statinių ansamblio specialiajam paveldosaugos planui, kuris ir sudarė sąlygas vystyti prieštaringai vertinamas statybas šioje itin jautrioje Vilniaus istorinio centro – UNESCO Pasaulio paveldo vietovės – teritorijoje.

Specialiuoju planu ansamblio teritorija buvo sumažinta beveik du kartus. Suformuotos atskiros Vaikelio Jėzaus vaikų prieglaudos su buvusio sodo vieta ir Misionierių vienuolyno su bažnyčia teritorijos. Abejonių kelia istorinių duomenų, kuriais remiantis buvo atskirtos šios vertybės, pagrįstumas. Iki šiol galiojančiame 2012 m. Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos akte įvardinta, kad prie vienuolyno veikė Vaikelio Jėzaus prieglauda, įkurta 1788–1791 m. Jie buvo susiję funkciniais ryšiais ir veikė kaip vientisas ansamblis. Specialiojo plano organizatorius turėjo atlikti išsamius istorinius ar kitus tyrimus ir tik jų pagrindu keisti teritorijos ribas.

Atkreiptinas dėmesys, kad rengiant Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamentą, specialistai įvardijo, kad buvusioje sodo vietoje galimas tik želdynų restauravimas-regeneravimas. Visgi specialusis planas sudarė sąlygas šioje vietoje vykdyti statybų plėtrą.

Pastebėtina, kad specialiaisiais paveldosaugos planais turėtų būti nustatomos naudojimo sąlygos, išsaugančios kultūros paveldo objektus. Lieka neaišku, kokiu būdu, organizuojant naujų gyvenamųjų namų statybas, turėtų būti išsaugotas kultūros paveldas, ypač supančio kultūrinio kraštovaizdžio ir Vilniaus Misionierių vienuolyno statinių ansamblio autentiškumas. Pastarasis yra vienas svarbiausių architektūrinių dominančių, siejamų su Vilniaus istorinio centro kultūriniu identitetu. Paraiškoje Pasaulio paveldo komitetui dėl Vilniaus istorinio centro įrašymo į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą buvo nurodyta, kad istorijos požiūriu pagrindiniai pastatai ir jų kompleksai priklauso šešioms didelėms grupėms, kurių viena yra Vizitiečių-Misionierių bažnyčios.

Viešinant specialųjį planą informacinėje erdvėje buvo pateikti tikrovės neatitinkantys duomenys. 2014 m. planavimo organizatoriaus pranešime įvardintas tikslas išsaugoti ansamblį ir jo teritoriją bei įteisinti jam skirtus paveldosaugos reikalavimus. Pranešime nebuvo pateikta informacija apie specialiuoju planu suformuotą Vaikelio Jėzaus vaikų prieglaudos teritoriją bei apie planuojamą šios teritorijos užstatymą naujais gyvenamaisiais pastatais.

VKPK dar pernai nepritarė buvusios Vaikelio Jėzaus vaikų prieglaudos pastato teritorijoje statomų daugiabučių gyvenamųjų namų su požemine automobilių stovėjimo aikštele projektiniams pasiūlymams. Buvo konstatuota, kad projektiniai sprendiniai gali daryti neigiamą poveikį Vilniaus istorinio centro panoramoms bei siluetui, o numatytas užstatymo tankumas – daryti žalingą įtaką vietos charakteriui.

Gyčio Oržikausko nuotr.

Valstybinės kultūros paveldo komisijos informacija


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video