DAUGIAU NEI MOKYKLA: atvira, įtraukianti ir ugdanti aplinka tūkstančiui jaunųjų Pilaitės gyventojų

Agnė Tamašauskaitė 2022 gegužės 5 d.
Tolminkiemio gimnazijaTik SA
„DO Architects“ vizual.

Švietimo pastatai nuo seno veikia kaip reikšmingi traukos centrai ne tik vietiniams gyventojams, bet ir atvykstantiems iš aplinkinių vietovių. Šiandien jie vis dar neretai tampa teritorijos gyvybingumo šaltiniu – čia daug klegesio, judėjimo, dinamikos. Būtent tai bendruomeniškumą, atvirumą ir gyvybingumą supančioje aplinkoje įprasmina sostinės Pilaitės rajone iškilusi Tolminkiemio gimnazija, kuri pristatoma kaip moderniausia mokykla Lietuvoje ir neretai vadinama laukiamiausiu metų projektu. Naujai įrengta mokykla – šiuolaikiška ir inovatyvi aplinka tiek Pilaitės rajono gyventojų vaikams, tiek visai bendruomenei.

Dizainu kuriami socialiniai ryšiai

2019 m. buvo paskelbtas atviras architektūrinis konkursas geriausiai švietimo pastato Pilaitės rajone idėjai atrinkti. Gimnazijos pastate turėjo tilpti iki 1000 mokinių ir apie 100 nepastoviai reziduojančių darbuotojų. Konkurso užduotis buvo suprojektuoti racionaliai išdėstytų erdvių mokyklą su įvairiomis patalpų panaudojimo galimybėmis. Mokykloje turėjo būti suprojektuota apie 60 įvairių paskirčių kabinetų, kurie veiktų kaip klasės be sienų. Architektūros konkursą laimėjo ir Tolminkiemio gimnaziją Pilaitės mikrorajone suprojektavo žinoma Vilniaus architektūros studija „DO Architects“. Būtent šių architektų komanda pasiūlė pirmiausia į pastato tvarumą pažvelgti per socialinę prizmę ir savo kuriamu erdvių dizainu programuoti mokinių bendruomeniškumą, betarpiškumą ir atvirumą su supančia aplinka. „Tai ilgalaikiai ir labai svarbūs asmenybę formuojantys pagrindai“, – sako projekto vadovė, architektė Andrė Baldišiūtė.

Tolminkiemio gimnazija Pilaitėje
„DO Architects“ vizual.

Ne tik edukacinis, bet ir visuomeninis pastatas

Gimnazijos pastato urbanistinė koncepcija tęsia susiformavusią esamų gyvenamųjų kvartalų perimetrinio užstatymo logiką. Mokyklos tūrį „DO Architects“ komanda projektavo taip, kad prie Vydūno gatvės jis sustiprintų fragmentišką perimetrinį gatvės užstatymą. Gimnazijos prieigose kuriama miestietiška, apžvelgiama, jauki ir saugi aplinka, o pats pastatas kviečia Pilaitės bendruomenę įsitraukti į veiklas ir kurti aktyvų santykį su gatve. Mokykla veikia ne tik kaip edukacinis, bet ir kaip visuomeninis pastatas. „Sklypo centre numatomas aptvertas kiemas, skirtas sportui ir rekreacijai. Kieme suprojektuotas futbolo stadionas, krepšinio ir tinklinio aikštelės bei rekreacinė lauko erdvė su lauko klasėmis bei mokyklos vidine aikšte. Planuojama, kad nedarbo metu šiomis erdvėmis turės galimybę naudotis ir Pilaitės bendruomenė“, – pasakoja architektė Sabina Daugėlienė.

Tolminkiemio gimnazija apima beveik 12 000 kv. m ir yra net keturių aukštų, o patalpos išsiskiria savo architektūriniu išmanumu. Kompaktišką stačiakampį mokyklos pastato tūrį viduje sudaro bendrųjų erdvių – holo, aktų ir sporto salės branduolys, kurį perimetru juosia klasių žiedas. Žiedo viduje holo erdvėmis (praėjimais) aprėminama pastato šerdis – centrinė aikštė (amfiteatras). Tai daugiafunkcė erdvė, kurioje mokyklos bendruomenė galės susitikti, bendrauti, dirbti ir organizuoti įvairius renginius. „Mokyklos centre visada verda veiksmas ir iš vieno taško galima apžvelgti daugybę aplink vykstančių veiklų. Judant pastato vidiniu žiedu erdvės kinta ir kviečia dairytis – vaizdai atsiveria į centrinę erdvę, sporto ir renginių sales, kabinetus ir eksploatuojamą kiemelį viršutiniame aukšte“, – paaiškina architektas Kasparas Žiliukas ir pabrėžia, kad pastato centras ir jame esančios funkcijos buvo tikslingai suprojektuotos kaip aktyviausios ir triukšmingiausios zonos, kuriose vyks didžiausias judėjimas, neformalus bendravimas tarp mokytojų ir mokinių, sporto ir aktų salėse vykstančių renginių stebėjimas. O ramesnės zonos organizuojamos aplink sporto ir renginių sales esančiuose plačiuose praėjimuose. Juose numatomos vietos individualiam ir grupiniam darbui, pastatomi moduliniai baldai, kuriuos galima keisti ir jungti pagal poreikį. Tyliausios zonos organizuojamos perimetru išdėstytose klasėse.

Bendradarbiavimą ir ugdymą(si) skatinančios erdvės

Pasak architektų, užsakovo užduotyje buvo akcentuojama ne tik kokybiška gimnazijos integracija sklypo ir urbanistinėje aplinkoje bei pastato pritaikymas mokymo proceso dalyviams, bet ir pabrėžiamas projekto pritaikomumas bendruomenės poreikiams. Pastato vidinės erdvės suprojektuotos taip, kad visos pagrindinės funkcijos, kurios gali būti aktualios bendruomenei, būtų pasiekiamos patekus pro pagrindinį įėjimą pirmame aukšte (amfiteatras, aktų salė, valgykla, biblioteka, sporto salės, robotikos ir darbų kabinetas).

Tolminkiemio gimnazijos pagrindinė idėja „Mokslo aikštė“ programuoja, kad centrinė pastato dalis (amfiteatras, aktų salė, valgykla, sporto salė) yra stipriai orientuota į mokinių, darbuotojų, tėvų bendruomeniškumo ugdymą ir mokinių saugumą. „Projektuojant pastatą stengtasi įgyvendinti klasės be sienų koncepciją ir pastato viduje esančiais langais ir vitrinomis jungti mokslo kabinetus, mokytojų kambarius, sporto, bendras erdves ir taip sukurti artimą ryšį tarp patalpų ir žmonių, – sako A. Baldišiūtė ir prideda: – Iš išorės, pietinėje sklypo dalyje, formuojamas atviras skveras, skirtas vietinei bendruomenei. Čia įrengiama reljefinė dviračių trasa, riedlenčių parkas, vaikų žaidimų aikštelė. Skveras formuoja žaliąją jungtį tarp gyvenamųjų namų kvartalų, esančių kitose Tolminkiemio ir Įsruties gatvių pusėse.“

Tolminkiemio gimnazija Pilaitėje interjeras
„DO Architects“ vizual.

Medžiagomis kuriamas neutralumas

Kalbant apie projekto statybų etapą, buvo siekiama greito ir tvaraus proceso. Tai pasiekti pavyko naudojant surenkamąsias konstrukcijas. Kadangi pastato konstrukcijos buvo gaminamos gamykloje, o statybų aikštelėje tik surenkamos, mokyklos karkasas buvo pastatytas vos per pusmetį, o statybų aikštelėje buvo naudojama mažiau išteklių, dėl ko buvo daug mažiau atliekų ir taupomas statybos laikas.

Tolminkiemio gimnazija pastatyta iš surenkamojo gelžbetonio konstrukcijų, todėl didžioji dalis pastato fasadų – iš balto betono. Neutralius betono ir baltus atspalvius projekto autoriai pasirinko ne veltui. „Tai tarsi ta pati medžiaga, iš kurios pastatytas visas senasis Pilaitės rajonas, tačiau betono lygumas, kurį galima pasiekti šiuolaikinėmis gamybos technologijomis, ir balta spalva subtiliai sufleruoja apie tai, kad mokykla yra nauja“, – paaiškina K. Žiliukas. Pastato fasadų fragmentams ir angokraščiams buvo parinkta medžio apdaila, kuri, architekto teigimu, reikšminga tiek tūrine, tiek emocine prasme: „Šie medžio fragmentai ne tik smulkina pastato tūrį, bet ir tampa šilta atsvara pilko betono rajonui ir jį sušildo.“

Interjere, kaip ir pastato išorėje, pasirinktas panašus medžiagiškumas. Pilkos šlifuoto betono plytelės tarsi pratęsia betoninių miesto plytelių takus pastato viduje, o baltos pastato sienos ir lubos praturtinamos medinių grindų, baldų ir detalių fragmentais. Pasak „DO Architects“ komandos, naudojama kiek įmanoma daugiau medžio paviršių, kurie padėtų sukurti šiltą mokyklos-namų jausmą. Pastato viduje medžiagomis siekiama sukurti neutralią ir atvirą erdvę, kurią mokiniai ir mokytojai neišvengiamai užpildys pagal savo įsivaizdavimą, poreikius ir norus.

Atvirumas su supančia aplinka yra dalis naujosios gimnazijos išskirtinumo ir atsispindi kiekviename pastato interjero sprendime. „Klasės ir salės į koridorių atveriamos įrengiant vitrinas ir stiklines duris. Erdvių permatomumas kiekvienam mokiniui užtikrina saugią ir mielą aplinką, jam suteikiama galimybė stebėti ir netiesiogiai dalyvauti mokyklos veiksme. Taip formuojama nauja erdvė ir naujas požiūris į supančią aplinką bei žmones, kurie taps tos erdvės dalimi ir gyvastimi, – sako „DO Architects“ architektė S. Daugėlienė. – Taip pat labai svarbus formuojamas artimas ryšys su miestu – visas pirmo aukšto perimetras yra stiklinis, kad būtų kuriamas betarpiškas ryšys ne tik pastato viduje, bet ir su išorine aplinka.“

Tolminkiemio gimnazija Pilaitėje Mokslo aikštė
„DO Architects“ vizual.

Paprasti ir patogūs inžineriniai sprendimai

Vienas gimnazijos pastatui keliamų kriterijų buvo išlaikyti optimalų kokybės ir įrengimo kainos santykį. Jį užtikrinti padėjo dar konkurso metu numatytas racionalus pastato tūris ir planinė struktūra. Taip pat architektų novatoriškas požiūris, orientuotas į tvarius statybų ir energijos taupymo sprendimus, gerokai sumažino pastatui reikalingas energines sąnaudas. Tolminkiemio gimnazija yra A++ energinės klasės pastatas ir jame plačiai naudojami atsinaujinančios energijos ištekliai: tiek šildymui, tiek karštam vandeniui ruošti ir elektrai gaminti.

Pilaitės rajonas pasižymi labai gerai išvystyta inžinerine infrastruktūra. Aplink projekto sklypą (ir sklype) yra miesto inžineriniai tinklai (miesto šilumos, elektros, vandentiekio), prie kurių, architektų teigimu, buvo labai patogu prisijungti, todėl projektuojant pastatą buvo pasinaudota esama tinklų infrastruktūra. Pastato vidinės inžinerinės sistemos taip pat projektuotos be komplikuotų sprendimų. „Projektuojant buvo atsižvelgta į tai, kad inžinerinių sistemų priežiūrai bus reikalingos išlaidos, dėl kurių eksploatacijos metu gali būti atsisakyta brangių ir sudėtingų inžinerinių sistemų. Todėl buvo siekiama sistemas suprojektuoti kaip galima paprasčiau prižiūrimas bei reikalaujančias minimalios priežiūros pastato eksploatacijos metu“, – sako K. Žiliukas.

SA 2022 N4 web 1 1

Visas mokyklos pastatas šildomas prisijungus prie centrinio šildymo sistemos, grindimis ir radiatoriais. Pastato vidiniame tūryje numatytos dvi lauko erdvės, kuriose paslėpta 12 vėdinimo sistemų išorinių įrenginių, kurie aptarnauja visas vidaus erdves. Inovatyvus inžinerinių sistemų valdymo sprendimas – bendra pastato valdymo sistema (BMS), kuri įgalins stebėti ir prireikus kontroliuoti dalies pastato inžinerinių įrenginių darbą.

Naujas mokyklų standartas

Architektų teigimu, spartus darbo tempas buvo vienintelis ir gan malonus iššūkis. „Galime tik pasidžiaugti, kad daugiau esminių iššūkių projektuojant nekilo. Už tai esame dėkingi visai savo vidinei ir išorinei komandai: ryžtingai Vilniaus miesto savivaldybei, aktyviems ir nuolat judėti pirmyn skatinantiems Pilaitės bendruomenės atstovams, kruopštiems ir pareigingiems UAB „INHUS Engineering“ konstruktoriams, UAB „Baltic Engineers“ inžinieriams ir rangovų UAB „Jungtiniai projektai“ komandai“, – džiaugiasi „DO Architects“.

Jaunų ir ambicingų architektų komanda yra įsitikinusi, kad per architektūrą ir kokybiškai veikiančias erdves galime ugdyti mokinių pasaulėžiūrą. Įgyvendinus šį didelės apimties projektą, sparčiai augančiame Pilaitės mikrorajone auga ir ugdymo paslaugų prieinamumas, užtikrinama šiuolaikiška ir inovatyvi aplinka tiek vaikams, tiek mokyklos darbuotojams, suteikiamos galimybės pagerinti bendrąjį švietimo ir užklasinės veiklos lygį. Tolminkiemio gimnazija atspindi visus šiuolaikinės Vilniaus mokyklos reikalavimus erdvių daugiafunkciškumui, transformavimui ir universalaus dizaino principams. Neabejojama, kad tokie pat reikalavimai bus keliami ir kitoms būsimoms mokykloms. „Norime prisijungti prie šio įsibėgėjančio švietimo architektūros proveržio ir kartu su kolegomis būti to pokyčio formuotojais“, – sako architektė A. Baldišiūtė.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

Komentarai

archicad