Top Baneris

Daugiau erdvės gyvenimui: bute Vilniuje dizainerė paliko atvirus vamzdžius, betoną ir plytas (1)

2020 birželio 8 d.
17 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0110
Butas Vilniuje, T. Kosciuškos gatvėje. Dizainerė: Simona Vilutė (Norbert Tukaj nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Dažniausiai žmonės jaukų butą įsivaizduoja su daugybe minkštų paviršių – baldų, kilimų, užuolaidų, medinėmis grindimis, šiltais atspalviais, augalais ir prisiminimus keliančiomis namų relikvijomis. Jauna pora, apsigyvenusi prieš 10 metų Vilniaus centre, Antakalnio rajono pradžioje, statytame ir neseniai renovuotame bute, norėjo kuo daugiau erdvės saviraiškai, neapkrautos bereikalingais elementais.

Trikampis buto planas

Dizainerė Simona Vilutė pripažįsta, kad tai vienas geriausių ir mėgstamiausių jos sukurtų interjerų. Dizainerės pagrindinis siekis buvo išlaikyti minimalistinį stilių, nepersistengti su spalvomis, detalėmis, naudoti kuo saikingesnę spalvinę paletę ir išsaugoti kuo daugiau erdvės.

„Buto planas yra gana neįprastos trikampio formos, tad buvo svarbu rasti funkciją nestandartiniams kampams. Plotas sąlyginai nedidelis – 56,53 kv. m, todėl reikėjo jį optimaliai išnaudoti. Stengtasi suprojektuoti kuo daugiau integruotų funkcijų, baldų. Taip viename kampe sukurta darbo zona, kitame įrengta drabužinė“, – vardija dizainerė.

Pagrindiniai prioritetai – mažiau yra daugiau

Svarbiausia S. Vilutei buvo išlaikyti esančius konstrukcinius elementus – jie tampa ašimi, aplink kurią projektuojami kiti interjero elementai, kartu tai puikus fonas jiems. Pasirinkta idėja, kad geriau mažiau, bet aukštesnės kokybės medžiagų ir baldų.

Interjere matomi namo konstrukcijos paviršiai sukuria pagrindą eksponuoti meno kūrinius, kurių šiame bute yra nemažai. Todėl tokių betoninių paviršių norėta palikti kuo daugiau – lubos, sienos buvo geros kokybės monolitas (lietas betonas), jis buvo valomas, gruntuojamas. Tai ne tik suteikia interjerui ypatingo charakterio, bet ir supaprastina apdailą. Projektuodama dizainerė siekė integruoti kuo daugiau funkcijų. Iš gipso kartono suformuotos miegamojo, vonios pertvaros.

Tai nėra fantazijos trūkumas, greičiau priešingai – interjere gyvenantis žmogus kuria atmosferą, namų istoriją, o ne prabangūs daiktai, kurių ir taip turime per daug, tai turi tik papildyti.S. Vilutė
16 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0064

Matomos pastato konstrukcijos – monolitiniai ir surenkamieji betono elementai, plytų mūras suteikia būstui ypatingo charakterio. Prie jų dera ir paveikslai, kurių gausu šiame bute. Norbert Tukaj nuotr.

Prie grubaus betono derinamos natūralaus medžio parketlentės, nerūdijančiojo plieno detalės (virtuvės stalviršis, drabužinės baldų plokštės), esamos mūrinės pertvaros dažomos netinkuotos. Vonioje klijuojamos pilkos spalvos betono tekstūrą imituojančios akmens masės plytelės.

Industrinio dizaino elementai – kontrasto principu

„Pagrindinė mintis kuriant šį interjerą buvo suprojektuoti tik tiek, kiek reikia, – ne daugiau. Kambariai neapkrauti daiktais ar baldais – atvirkščiai, palikta kuo daugiau erdvės gyvenimui, – sako S. Vilutė. – Tai nėra fantazijos trūkumas, greičiau priešingai – manau, interjere gyvenantis žmogus kuria atmosferą, namų istoriją, o ne prabangūs daiktai, kurių ir taip turime per daug, tai turi tik papildyti.“

Neužbaigtumo įspūdis paliekant konstrukcinius elementus suteikia interjerui charakterio, kontrasto principu derinama prie kruopščiai atrinktų baldų, šviestuvų. Taip derinamos priešybės – šilta ir šalta, grubu ir švelnu, tamsu ir šviesu.

Industrinį stilių pabrėžia ir kontrastingos, kartais net grubios apdailos medžiagos, derinamos su aukštos kokybės baldais, atvirai eksponuojamos inžinerinės sistemos, matomos šalia paveikslų, juos papildo ir išryškina. Visa tai sudaro bendrą interjero visumą.

08 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0046

Betoniniai paviršiai supaprastina apdailą. Iš gipskartonio suformuotos miegamojo ir dušo patalpos sienos tapo puikiu fonu paveikslams eksponuoti. Norbert Tukaj nuotr.

butas

10 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0149

Dizainerė stengėsi bute integruoti kuo daugiau funkcijų, neprarandant erdvės pojūčio. Siauriausioje trikampio formos buto dalyje įrengta drabužinė su ažūrinėmis slankiosiomis durimis. Norbert Tukaj nuotr.

Svarbus saikingo apšvietimo vaidmuo

Projektuojant apšvietimą vadovautasi tuo pačiu nuosaikumo principu. Elektros instaliacijai suprojektuota tik tiek „taškų“, kiek yra būtina. „Privačių namų interjeruose norisi ramybės, nereikia tiek apšvietos kiek, pavyzdžiui, biuruose ar parduotuvėse. Dėl paliktų atidengto monolitinio betono lubų reikėjo ieškoti virštinkinių šviestuvų – dėl to pasirinktas bėgelis, ant kurio galima „suverti“ šviestuvų tiek, kiek norisi“, – teigia dizainerė. Kitose patalpose pasirinktas sieninis apšvietimas.

Patys šviestuvai minimalaus dizaino, neįmantrių, saikingų formų, panaudoti ir keli akcentiniai, kurie yra įdomūs ir kaip dizaino objektai.

01 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0302

Techninės detalės paliktos atviros – kaip industrinio dizaino elementai. Jiems „į kompaniją“ pasirinktas metalo profiliošviestuvas – bėgelis su įtvirtintais jame prožektoriais leidžia pasireguliuoti apšvietimą pagal poreikį. Norbert Tukaj nuotr.

Buto inovacijos

Kelios atliktos buto inovacijos pagerino ne tik estetinį vaizdą, bet ir sukūrė didesnį komfortą jo šeimininkams. Kadangi namas nėra naujas, jame jau buvo įrengtas šildymas, tiekiamas centralizuotai iš miesto tinklų. Renovuojant butą pavyko pakeisti patį šildymo tipą – radiatorinis šildymas permontuotas į grindinį, tad pagerėjo ne tik estetinis vaizdas, nes ant vitrininių langų nematome radiatorių, bet kartu ir šildomas tolygesnis plotas. Suprojektuotos rekuperacinės vėdinimo, šaldymo sistemos. Rekuperacijos vamzdžiai palikti atviri kaip dar viena nerūdijančiojo plieno detalė.

06 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0119

15 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0100

20 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0118

23 Simona Vilute Interjeras kosciuskos ©Norbert Tukaj 0296 1

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba. Architektura) | 2020 balandis-gegužė

Norite spausdinto žurnalo kiekvieną mėnesį tiesiai į namus?

Prenumeruokite metams vos už 20 eurų!


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Raimundas

    2020-06-16, 18:10  

    debilizmas dabar visur propaguojamas. Kada nesugeba nustebinti talentu, bando stebinti durnumu. Keista kad yra durniu kurie sutinka su tokiom nesamonem

Rekomenduojami video