Top Baneris

Daugiabučių renovacijai – 50 mln. eurų paskola

2017 gegužės 11 d.
SA archyvo nuotr.
SA archyvo nuotr.

Viešųjų investicijų plėtros agentūros ir Europos rekonstrukcijos ir plėtros banko šią savaitę pasirašytą sutartis dėl 50 mln. eurų paskolos seniems daugiabučiams Lietuvoje atnaujinti sudarys galimybę finansuoti ne mažiau kaip 150 tokių namų renovaciją.

„Ši milijoninė investicija mums labai svarbi. Ji padės didinti daugiabučių energinį efektyvumą, – sako aplinkos viceministrė Rėda Brandišauskienė. – Pastaraisiais metais Lietuva tapo viena iš ES lyderių įgyvendinant šiam tikslui skirtus projektus. Jie leidžia ne tik pagerinti gyvenimo kokybę būsto savininkams ir miestų estetinį vaizdą, bet ir apčiuopiamai sumažinti išmetamų į atmosferą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekį, skatinti statybų sektoriaus plėtrą“.

ERPB skolinamos lėšos bus skirtos lengvatinėms paskoloms, teikiamoms daugiabučiams atnaujinti. Pastaruoju metu jaučiama didelė tokių paskolų paklausa. Daugiabučiuose, kurių yra apie 38 tūkst., gyvena 66 proc. šalies gyventojų. Maždaug 35 tūkst. šių namų pastatyti anksčiau nei prieš tris dešimtmečius. Kol kas renovuota tik 4 proc. senų daugiabučių.

Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, daugiau kaip pusėje atnaujintų daugiabučių po jų renovacijos sutaupoma nuo 50 iki 70 proc. šilumos energijos ir net 11 proc. – nuo 70 proc. iki 87 proc. Tai patvirtina mokslininkų teiginį, kad beveik 50 proc. energijos taupymo galimybių slypi šalies gyvenamajame sektoriuje.

Aplinkos ministerija praneša, kad gegužės 18 dieną Plungėje ir Skuode, 25 dieną – Kalvarijoje ir Alytuje vyks nemokami seminarai apie galimybes atnaujinti senus daugiabučius, jų modernizavimo naudą. Šiuose mokymuose laukiami renovuotinų namų butų savininkai, bendrijų atstovai, bendrųjų objektų naudojimo valdytojai ir administratoriai.

Jie bus supažindinti su Daugiabučių namų atnaujinimo programa, jau sukaupta patirtimi ją įgyvendinant, kylančiomis problemomis ir jų sprendimo būdais. Seminaro dalyviai sulauks atsakymų visais jais dominančiais klausimais iš pirmų lūpų – jiems atsakys patyrę specialistai ir ekspertai.

Į tokius seminarus Būsto energijos taupymo agentūra gyventojus kviečia jau kelintus metus. Šiemet jie balandžio-birželio mėnesiais organizuojami dvidešimt vienoje šalies savivaldybėje. Aštuonių savivaldybių – Pasvalio, Pakruojo, Radviliškio, Panevėžio, Joniškio, Šiaulių, Telšių ir Akmenės – gyventojams seminarai jau buvo surengti balandį.

AM inf.

Komentarai