CONTECH sėkmei Lietuvoje prireiks visų sektoriaus dalyvių ryžto

CONTECH sėkmei Lietuvoje prireiks visų sektoriaus dalyvių ryžto

Išmaniosio statybos technologijos
Pxhere nuotr.

Statybos technologijos, arba kitaip išmanioji statyba (angl. construction technology; ConTech), veržiasi į statybų sektorių su įvairiausiomis naujovėmis ir siūlo technologinius sprendimus skaitmeninant procesus, kuriant lanksčias darbo vietas, keliant darbo saugos standartus ir tausojant darbuotojų sveikatą. Dėl technologijų tobulėja statybinės medžiagos, statybose diegiamas daiktų internetas, kuriasi platformos, palengvinančios technologijų ir statybos įmonių bendradarbiavimą ir finansavimo paiešką.

Raktinis žodis – tęstinumas

Globalios inžinerijos ir statybos pramonės tendencijos rodo didelį verslo susidomėjimą – daugiau kaip trys ketvirtadaliai inžinerijos ir statybos įmonių vadovų nurodo, kad šiais metais planuoja investuoti į skaitmenines technologijas. Nenuostabu, nes šis metodas reikšmingai trukteli aukštyn sektoriaus produktyvumą ir saugumą. Diegiant duomenimis pagrįstą inžineriją, virtualią statybą, automatizuojant sektorių ir kontroliuojant saugą, statybų našumas gerėja visuose statybos etapuose.

Technologijų kūrėjai atšviežina tradicinę statybą tokiomis inovacijomis kaip pastato informacinis modeliavimas (BIM), daiktų internetas, skaitmeninė dvynių technologija, dirbtinis intelektas ir robotika. Pritaikius išmaniąsias technologijas statybose, analizuojami didieji duomenys, statybų projektai valdomi internetu ir prieinami realiuoju laiku visais veiklos etapais. Procesai tampa efektyvesni ir patogesni.

architecture window perspective building city skyscraper 1175896

Technologijos kuria proveržį ir tvarioje architektūroje. Tokie ConTech pavyzdžiai kaip 3D spausdinimas, moduliniai pastatai ar mediniai dangoraižiai atitinka Europos klimato ir socialines iniciatyvas, nes mažina statybinių atliekų kiekį, kuria mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetančius pastatus, daro būstą prieinamesnį visuomenei.

„Man ConTech reiškia nenutrūkstantį procesą nuo pat pirminės idėjos ir projektavimo iki statybos ir eksploatacijos ar renovacijos. Visi šie etapai vystomi su integruotais skaitmeniniais įrankiais, atsižvelgiant į gyvavimo ciklo sąnaudas (angl. life cycle cost; LCC) ir aplinkos tvarumą“, – sako Andrius Rimša, įmonės „Loxus Consulting“ įkūrėjas Švedijoje, dirbantis su transporto infrastruktūros projektais ir požemine infrastruktūra energijos ir kalnakasybos sektoriuose.

Jo manymu, Lietuvai būdingi tie patys iššūkiai, su kuriais susiduria ir kitos Europos šalys, siekdamos sėkmingai vystyti ConTech. „Tai reikalauja tęstinumo ir ilgalaikio įsipareigojimo iš visų dalyvių – projektuotojų, užsakovų ir rangovų“, – pažymi A. Rimša.

Andrius Rimša Contech

Andrius Rimša:

„Man ConTech reiškia nenutrūkstantį procesą nuo pat pirminės idėjos ir projektavimo iki statybos ir eksploatacijos ar renovacijos. Visi šie etapai vystomi su integruotais skaitmeniniais įrankiais, atsižvelgiant į gyvavimo ciklo sąnaudas ir aplinkos tvarumą.“

Inovatyvios įmonės traukia profesionalus

Kad išmanioji statyba sėkmingai tarptų, jai reikalinga palanki ekosistema. Contech ekosistemoje veikia ir bendradarbiauja jų kūrėjai, įmonės ir įmonių grupės, reguliuojančios institucijos, politikos formuotojai ir investuotojai.

Laisvai samdomu statybos projektų vadovu Švedijoje dirbantis Tomas Uždanavičius tikina, kad vienas svarbių aspektų skaitmeninant sektorių yra įtraukti stambiausius statybos darbų užsakovus. Būtent jie turi matyti  vertę ilgalaikėje perspektyvoje, nes didelių pokyčių pradžia visada reikalauja tiek energijos, tiek kapitalo investicijų.

light cloud architecture sky sunlight building 1255991

T. Uždanavičius, Švedijoje įkūręs įmonę „Domingo Design“, optimistiškai vertina Lietuvos galimybes gerai išvystyti ConTech sektorių. Pasak jo, lietuviai yra imlūs naujovėms, mėgsta išbandyti naujas technologijas.

Taip pat statybos technologijos gali spręsti šiam sektoriui itin opų darbuotojų stygių. „Kaip ir daugumoje kitų šalių, Lietuvoje jaučiamas darbuotojų trūkumas, ir įmonės privalo dirbti efektyviau, kad patenkintų rinkos poreikius, – sako T. Uždanavičius. – ConTech reiškia skaidresnį, įdomesnį ir patrauklesnį statybų sektorių. Įmonėms, kurios nori diegti naujoves, lengviau pritraukti ambicingus ir inovatyvius darbuotojus. Su tokiomis įmonėmis įdomiau dirbti tiek darbuotojams, tiek užsakovams.“

Tomas Uždanavičius Contech

Tomas Uždanavičius:

„Optimistiškai vertinu Lietuvos galimybes gerai išvystyti ConTech sektorių. Lietuviai yra imlūs naujovėms, mėgsta išbandyti naujas technologijas.“

ConTech superherojai – startuoliai ir rangovai

Vienas iš veržlių ConTech rinkos dalyvių Lietuvoje – Jokūbas Vaišvila. Startuolių kūrėjas pastebi, kad COVID-19 pandemija ir jos nulemti apribojimai tapo priežastimi skaitmeninių technologijų proveržiui kasdieniniame gyvenime, šis dvejų metų spurtas atitinka įprastą dešimtmečio raidą.

„Kas bus statybų sektoriaus ledlaužis? – klausia J. Vaišvila, įmonės „Strato homes“ Inovacijų skyriaus vadovas. Jis pabrėžia reikšmingą valstybės vaidmenį proteguojant tam tikrus sektorius: „Laiku pastebėtas potencialas ir tinkama pagalba valstybiniu lygmeniu leido finansinėms technologijoms (angl. financial technologies; fintech) tapti sparčiausiai Lietuvoje augančiu sektoriumi. Dėl savo didžiulio potencialo statybos technologijos turėtų būti kitas prioritetas.“

Anot J. Vaišvilos, statybos technologijų sektorius Lietuvoje dar tik pradeda vystytis, tačiau dėl savo potencialo gali iššauti kosminiu greičiu. Inovacijų lygis statybose, palyginti su kitomis ekonomikos šakomis, yra žemas, todėl diegti naujoves šiame sektoriuje yra paprasta, o maža inovacija gali turėti labai platų poveikį pasauliniu mastu.

Jokūbas Vaišvila Contech

Jokūbas Vaišvila:

„Laiku pastebėtas potencialas ir tinkama pagalba valstybiniu lygmeniu leido finansinėms technologijoms tapti sparčiausiai Lietuvoje augančiu sektoriumi.“

Edvinas Subačius, skaitmeninimo ir analitikos vadovas įmonėje „Rootz LTD“, taip pat veda paralelę su finansinių technologijų sektoriaus sėkme Lietuvoje: „Prieš beveik 10 metų, kai pradėjau dirbti Lietuvos bankų sistemoje, sektorius išsikėlė tikslą tapti Europos FinTech centru, kuris tuo metu daug kam atrodė nerealus. Šiandien, dirbdamas su užsienio įmonėmis ir lankydamasis tarptautinėse konferencijose, aiškiai matau, kad tikslas buvo įgyvendintas ir Lietuvos FinTech inovacijos plačiai žinomos ir pripažintos visoje Europoje.“ Su duomenų valdymu dirbantis E. Subačius išreiškė viltį, kad balandžio pabaigoje Vilniuje vyksianti statybos technologijų konferencija „ConTech: What is the future?“ padės iškelti panašius tikslus inžinerijos ir statybų srityje bei geriau suprasti, kaip juos įgyvendinti.

Edvinas Subačius Contech

Edvinas Subačius

„Šiandien, dirbdamas su užsienio įmonėmis ir lankydamasis tarptautinėse konferencijose, aiškiai matau, kad tikslas buvo įgyvendintas ir Lietuvos FinTech inovacijos plačiai žinomos ir pripažintos visoje Europoje.“

ConTech trina sektorių ribas

Kai statybos technologijų ekosistema plečiasi, daugėja galimybių verslams bendradarbiauti tarptautiniu mastu. Ekspertai pastebi, kad ConTech yra nuostabi eksporto rinka: išvystyti produktai gali tapti startuolių sėkmės istorijomis.

Tiesą sakant, peržengiamos ne tik šalių sienos – ribos tarp pramonės šakų taip pat išsitrina. Tradicinė statyba susitinka su skaitmeninėmis technologijomis, ConTech pritaiko daiktų internetą, robotiką ir automatizuoja procesus, o tai anksčiau buvo gamybinės pramonės sritis.

Conteh
Temos: Contech, Išmanioji statyba, Išmaniosios technologijos, Skaitmeninė statyba, Statybos technologijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai