Top Baneris

Buvusi Klaipėdos skerdykla laiką pradeda skaičiuoti iš naujo

2014 rugsėjo 7 d.
Pasidalykite straipsniu

Ilgus dešimtmečius gamtos ir žmonių niokotas istorinis Klaipėdos pastatas atgimsta naujam gyvenimui. Investuotojų ir architektų pastangomis autentišką veidą susigrąžinusi senoji Klaipėdos skerdykla antrąjį šimtmetį pradės skaičiuoti kaip modernus sporto ir sveikatingumo centras.

Būta ketinimų ręsti prekybos centrą
Maksimaliai atkurti sovietmečiu smarkiai sunykusio, ne kartą degusio pastato vertybes ir pritaikyti jį naujai paskirčiai – taip svarbiausią užduotį suformulavo rekonstrukcijos projektą rengusios uostamiesčio projektavimo įmonės „A405“ architektas Valdas Janulis.
„Šį objektą čiupinėjame labai seniai. Kadaise būta sumanymų viską nušluoti nuo žemės paviršiaus ir čia statyti prekybos centrą. Tad labai džiugu, kad atsirado tokių investuotojų, kurie apsiėmė šį objektą prikelti naujam gyvenimui, užuot čia pastatę primityvią dėžutę“, – pripažino pašnekovas.
V. Janulio teigimu, architektų laukė nelengvas kelias ir ilgas projektavimo procesas – buvo parengta keletas projektų variantų, jie derinti įvairaus lygio komisijose, Kultūros paveldo departamente. Tačiau, pašnekovo žodžiais, specialistai su ypatingais trukdžiais ar iššūkiais nesusidūrė.
Rekonstruojant skerdyklos pastatą, architektų, restauratorių bei projekto generalinio rangovo – bendrovės „Įžvalga“ – kelrodžiu tapo ikonografinė medžiaga. „Yra išlikę nemažai istorinių nuotraukų, sovietmečiu buvo atlikti architektūriniai tyrimai, matavimai, tad medžiagos tikrai pakako, kad priartėtume prie senosios tiesos“, – kalbėjo pašnekovas.

Pasididžiavimas – senasis bokštelis
Architekto V. Janulio manymu, kultūros paveldo objekte pavyko maksimaliai išnaudoti buvusias erdves, pritaikant jas naujai paskirčiai. Pagrindiniame buvusios skerdyklos komplekso pastate, kuriame įsikurs „Impuls“ sporto centras, suprojektuotas baseinas, sūkurinė vonia, vaikų baseinėlis, pirčių zona, 6 grupinių treniruočių salės. Skaičiuojama, kad daugiau kaip 5 tūkst. kvadratinių metrų ploto sporto klubas vienu metu galės priimti apie 500 žmonių.
„Stengėmės prisirišti prie planinės esamo pastato struktūros ir neperžengti jo ribų, kiek buvo įmanoma, išsaugojome net senąsias sienas. Sovietmečiu buvo klojamas lopas ant lopo, statinio priestatai kito, tad juos sutvarkėme, sujungėme stogais ir suformavome naujas erdves, kad šios būtų pritaikytos norimai paskirčiai“, – pasakojo projektavimo įmonės „A405“ atstovas.
Pašnekovas pasidžiaugė, kad rekonstrukcijos metu buvo atkurtos medinės stogų konstrukcijos, stoglangiai, restauruotas autentiškas bokštelis su puošniais bareljefais, į kurį sugrįžo ir senovinis laikrodis.
„Šiandien tvarkome tik pagrindinį komplekso statinį. Du pastatai – buvęs sandėlis ir tvartas – sunykę, juodu bus atkurti vėliau. Šių objektų vietoje bus projektuojamos gyvenamosios paskirties patalpos, taip pat bus sutvarkyta visa skerdyklos komplekso teritorija“, – ateities planais dalijosi architektas V. Janulis.

Įdėta daug darbo ir kruopštumo
Aliuminio ir stiklo konstrukcijų projektavimu, gamyba ir montavimu užsiimanti bendrovė „Aluvesto“ naujai kuriamame sporto ir sveikatingumo centre sumontavo apie 800 kvadratinių metrų fasadinių, vidaus, berėmių bei priešgaisrinių aliuminio ir stiklo konstrukcijų.
Įmonės technikos direktorius Giedrius Ribikauskas pripažino, kad objektas nedidelis, tačiau turintis ypatingą aurą.


Pasidalykite straipsniu
    Komentarai

    Rekomenduojami video