Top Baneris

Būsto pirkėjų galvose karo baimę pakeitė nerimas dėl infliacijos

2022 gegužės 2 d.
NT inliacija augina kainas
Realco nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Vienos didžiausių Lietuvos nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovių „Realco“ duomenimis, šių metų balandį Vilniaus pirminėje NT rinkoje parduoti 233 būstai, iš kurių 120 ekonominiame, 98 vidutiniame ir 15 prestižiniame segmente. Tai 4,5 karto mažiau nei tuo pačiu laikotarpiu pernai, tačiau dukart daugiau nei šių metų kovą. Ekspertų vertinimu, pirkėjų šokas ir įtampa dėl karo Ukrainoje po truputį blėsta, tačiau išlieka nerimas dėl vis labiau įsibėgėjančio pinigų nuvertėjimo.

„Pirkėjų gretose įsivyrauja supratimas, jog dėl nestabilių statybos kainų nauji NT projektai į rinką bus paleidžiami kur kas lėčiau, liks mažiau pardavimų „iš brėžinių“. Tai suprasdami žmonės skuba rinkis būstą projektuose, iki kurių statybų pabaigos liko kuo mažiau laiko. Pirkėjų aktyvumas balandį buvo stebimas visų segmentų projektuose, ypač tuose, kur projektas yra arti statybų pabaigos arba vystytojo turima reputacija leidžia patikėti, kad įvardinti projekto vystymo terminai bus išpildyti“, – pastebi bendrovės „Realco“ finansų direktorius Lukas Cicėnas

Jei prieš pusmetį 50-70 proc. būstų būdavo parduodami dar brėžinių stadijoje ar pačioje statybų pradžioje esančiuose projektuose, tai balandį net 65 proc. visų mėnesio pardavimų įvyko projektuose, kuriuose statybų baigtumas viršija 50 proc. Būstų pardavimai „iš brėžinių“ arba projektų statybų pradžioje sudarė vos ketvirtadalį visų pardavimų.

Staigus kainų šuolis

Toliau brangstant statyboms ir formuojantis deficitinei rinkai, balandį pirminėje sostinės rinkoje likusių laisvų būstų kainos šovė aukštyn – fiksuotas 3 proc. augimas. Jei naujas būstas Vilniaus mieste kovo pabaigoje vidutiniškai kainavo 2621 eurą už kv. metrą, tai balandžio pabaigoje – jau 2689 eurus už kv. metrą. „Realco“ finansų direktorius atkreipia dėmesį, kad anksčiau panašaus dydžio augimas būdavo fiksuojamas per visus metus.

„Tiesa, vidutinis kainų augimo tempas ne visada parodo visą teisybę. Pavyzdžiui, ekonominio segmento būstų kainos augimas yra lėtesnis – per šiuos metus toks būstas brango 100-200 eurų už kvadratinį metrą. Tuo tarpu vidutiniame segmente fiksavome net 400-600 eurų už kvadratinį metrą siekiančius kainų šuolius. Taip yra dėl to, kad šio tipo būstų Vilniuje lieka vis mažiau“, – sako L. Cicėnas.

Prestižinio segmento būstų, anot jo, praktiškai išvis nebelikę, todėl naujiems projektams pasiekus rinką, tikėtina, jog pamatysime tokius kainų rekordus, kokių dar niekada nėra buvę.

Nauji projektai nesustos

NT eksperto vertinimu, didėjančios būstų kainos ir pirkėjų aktyvumas vystytojams įkvepia tikėjimo savimi ir rinka, mat po karo pradžios smarkiai išaugusios statybų kainos kėlė klausimų, ar vis dar apsimokės vystyti projektus – ypač ekonominiame segmente.

„Kylant būstų pardavimo kainoms ir šiek tiek stabilizavusis statybų kaštams, nauji projektai sustoti neturėtų. Tačiau nesikeičiant bendrai situacijai rinkoje, gyventojams rasti pigų būstą bus vis sunkiau“, – prognozuoja „Realco“ finansų direktorius.

<p style=”text-align: center;”>&nbsp;</p>

 

Šaltinis: BNS

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video