Būstas užsienyje: ir investicijai, ir patogiai senatvei

Būstas užsienyje: ir investicijai, ir patogiai senatvei

bustas ispanijoje
S. Babravičienės nuotr.

Idėja įsigyti nekilnojamojo turto užsienyje užvaldo vis daugiau Lietuvos gyventojų. Nemaža dalis jų šią idėją jau pavertė realybe ir mėgaujasi tuo. Tačiau nemažai tautiečių vis dar vengia pirkti būstą užsienyje dėl, jų manymu, sudėtingo proceso, informacijos trūkumo. Pateikiamos trys priežastys, kodėl visgi vertėtų įsigyti būstą užsienyje, bei specialistų patarimus, kad būsto įsigijimo procesas būtų kuo sklandesnis.

Investavimas ir pinigų išsaugojimas įsigyjant NT užsienyje

Nekilnojamasis turtas yra viena saugiausių investicijų, ypač galvojant apie ilgalaikę perspektyvą. Į būstą investuoti pinigai grįžta būstą pardavus arba jį išnuomojus. Gyvenamasis nekilnojamasis turtas užsienyje, itin turistų pamėgtose šalyse, tokiose kaip Ispanija, Kipras, Graikija, yra gerokai patrauklesnis investuotojams dėl nuolatinės didelės paklausos, iš to kylančio būsto likvidumo ir garantuotos grąžos.

Sandra Babravičienė, „Capital“ tinklo brokerė, padedanti klientams įsigyti būstus Ispanijoje (žemyne ir Tenerifės saloje), sako, jog Ispanijos nekilnojamojo turto rinka vis dar yra augimo fazėje: „Susidomėjimas būstais yra didžiulis, ypač kurortinėse vietovėse. Čia būstą perka žmonės iš visos Europos.“ S. Babravičienė tiki, jog būstas turistų pamėgtoje šalyje yra puiki investicija. „Investuotojai į gyvenamąjį nekilnojamąjį turtą Ispanijoje gali būti tikri, kad jų pinigai nenuvertės, nes čia turto kaina vis dar auga, paklausa taip pat, todėl būstas, įsigytas čia, padės išsaugoti pinigų vertę arba netgi ir padidinti“, – sako brokerė.

Tai, kad Ispanijos būsto rinka yra itin aktyvi, patvirtina ir nuo 2007 m. su šios šalies nekilnojamojo turto objektais dirbančios „Capital“ brokerės Svetlana Vaitkienė ir Sigita Žlabienė. „Ispanija, kasmet pritraukianti apie 90 mln. turistų iš viso pasaulio yra itin patraukli investicijoms į nekilnojamąjį turtą. Būsto pirkėjai čia labai suaktyvėjo popandeminiu laikotarpiu, kai daugelis suprato, jog gali dirbti ne tik biure, bei prasidėjus karui Ukrainoje“, – sako S. Žlabienė.

Nuo 2016 m. Kipre dirbantis brokeris Nerijus Čaplikas teigia, jog šiuo metu Kipre yra labai didelė paklausa būsto pirkimui. Dauguma projektų išparduodama vos prasidėjus statyboms, tad brokeris pataria pirkti objektus dar pradinėje projekto vystymo fazėje ir tokiu būdu gauti maksimalią investicinę grąžą.

babraviciene ispanija 03

Perkantieji būstą nuomai Ispanijoje, Graikijoje ar Kipre gali tikėtis 5–6 proc. metinės grąžos. Turistų srautas yra didžiulis, todėl nuoma yra gana pelninga. Tuo pasinaudoti verta, juolab kad yra įmonės, kurios pasirūpina visu būsto nuomos procesu – nuo būsto išvalymo iki nuomininkų paieškų.

S. Babravičienės nuotr.

„Jei leidžia galimybės, rekomenduočiau nekilnojamojo turto turėti ne vienoje šalyje. Turėti nekilnojamojo turto Europos Sąjungos valstybėje yra saugu. Čia keliauti galime be jokių suvaržymų, o ir skrydžiai iš Lietuvos populiariomis kryptimis organizuojami po vieną ar du kartus per savaitę“, – savo įžvalgomis dalijasi S. Babravičienė.

Didelė būsto įvairovė užsienyje

Šilto klimato šalyse yra gerokai didesnis būsto pasirinkimas. Viskas priklauso nuo žmogaus poreikių ir, žinoma, biudžeto. Čia galima įsigyti butą, apartamentus gyvenamajame komplekse su baseinu, sodu ir sporto sale, vieno ar dviejų aukštų namą su vaizdu į kalnus ar jūrą.

Būstas ten, kur šilta, yra visai kitoks. Čia yra įprasta, jog daugiabutis ar individualių namų kvartalas turi savo baseiną, dideles terasas, kuriose telpa net ne vienas lauko baldų komplektas. Įprasta, jog būstas Ispanijoje, Kipre, Graikijoje parduodamas pilnai įrengtas ir net su visais baldais. Naujiesiems būsto savininkams tereikia atsivežti savo asmeninius daiktus.

Tie, kam patinka keliauti ir leidžia finansinės galimybės, užsienyje gali rasti daug geresnių pasiūlymų nei, tarkime, Lietuvos pajūryje“, – sako Ieva Benėtė, dirbanti su būstais Graikijoje, Kroatijoje, Juodkalnijoje ir Ispanijoje. Ji pabrėžia, jog užsienio šalyse yra didžiulis būsto pasirinkimas tiek pagal kainas, tiek pagal būsto tipą bei lokaciją.

Geresnė gyvenimo kokybė užsienyje

Daug laiko Kipre praleidžiantis N. Čaplikas pasakoja, jog Kipras jį sužavėjo geriausiu nekilnojamojo turto kainos ir kokybės santykiu. „Mano duomenimis, gyvenimas Kipre yra vienas pigiausių Europoje, gana nebrangus būstas, 340 saulėtų dienų per metus, švari jūra ir oras, skanus, šviežias ir nebrangus maistas. Beje, ir sergamumas vėžiu čia beveik nulinis“, – dalijasi N. Čaplikas. Jo manymu, būsto kainos Lietuvos pajūryje jau yra neadekvačios. Pirkdamas būstą užsienyje „už tą pačią sumą gauni saulę, šviežią maistą, šiltą ir švarią jūrą, išvystytą infrastruktūrą, aukštesnės kokybės būstą ir jo aptarnavimą“.

S. Babravičienė, siūlanti įsigyti būstą Ispanijoje, kaip vieną priežasčių, kodėl verta turėti būstą užsienyje, įvardija galimybę kada tik panorėjus pakeisti aplinką. „Svarbiausia – emocija, pakeista aplinka. Vos keturios valandos lėktuvu ir tu jau ten, kur šilta, kur saulė, kur naujos patirtys, skanus ir sveikas maistas“.

Ispanijoje dirbančios S. Vaitkienės teigimu, „gyvename tik kartą ir trumpai, todėl turime pasirūpinti savo ir savo artimųjų gyvenimo kokybe. Būstas šalyje, kur 320 saulėtų dienų per metus, skanus maistas bei švari aplinka gyvenimo kokybę pakelia į gerokai aukštesnį lygį“.

N. Čaplikas sako, jog būstas užsienyje, tokioje šalyje kaip Kipras, kur daug saulės ir kokybiško gyvenimo, gali būti puikus prieglobstis senatvei atėjus.

Patarimai galvojantiems apie būstą užsienyje

Aktyviai su nekilnojamuoju turtu užsienyje dirbantys brokeriai pastebi, jog lietuvių susidomėjimas būstu svetur nuolat auga. Vieni jų būstą perka sau, kaip atostogoms skirtus namus, kiti – tik investiciniais tikslais, tretieji – sau atostogoms, o ne atostogų metu – nuomai.

babraviciene ispanija 02

Pats nekilnojamojo turto objekto įsigijimo procesas nuo pirminės kliento užklausos iki raktų gavimo gali užtrukti nuo vieno iki poros mėnesių. Kiekviena šalis turi savo įstatymus, reikalauja skirtingų dokumentų, tad būtina išsiaiškinti, kokie yra reikalavimai, mokesčiai ir kaip vyksta pats būsto įsigijimo procesas.

S. Babravičienės nuotr.

Pagrindinis kalbintų specialistų patarimas ketinantiems pirkti būstą užsienyje – rasti patikimą partnerį, kuris lydės visuose proceso etapuose. Profesionalus brokeris pasirūpins pirkėjų atvykimu, suderins objekto apžiūras, lydės pas notarą. Kai kurie brokeriai siūlo netgi nemokamus turus po siūlomus objektus, pirkėjui tereikia nusipirkti lėktuvo bilietus.

Svarbiausia – nepasitikėti „juodaisiais“ brokeriais. Paieškoti informacijos internete bei socialiniuose tinkluose, kurios agentūros yra patikimos, sulaukia daug teigiamų klientų atsiliepimų. Bendradarbiaujant su partneriu iš Lietuvos pirkėjai patiria dar daugiau komforto – visas procesas dažnai organizuojamas lietuvių kalba, tad jis neatrodo toks sudėtingas ir bauginantis.

Patikimas ir profesionalus partneris yra ypač svarbu, jei reikalinga banko paskola. Pačiam pirkėjui gali būti sudėtinga paruošti bankui reikalingus dokumentus, o ir bendrauti užsienio kalba su banko tarnautojais gali būti keblu. „Kreipiantis į banką dėl būsto paskolos labai svarbu suprasti viską, apie ką kalba eina. Nemokant vietinės kalbos tai gana sudėtingas procesas“, – pažymi S. Babravičienė.

Brokeriai pataria gerai išsinagrinėti būsto aplinką, susipažinti su vietove. Profesionalus partneris papasakos viską, ką turi žinoti būsimasis būsto savininkas – nuo vietovės ypatumų, šalia esančių paplūdimių, iki mokėtinų mokesčių. Pavyzdžiui, Ispanijoje skola keliauja paskui turtą, o ne paskui asmenį, todėl prieš sudarant pirkimo-pardavimo sandorį svarbu tam tikrose institucijoje pasitikrinti, ar neteks mokėti buvusių savininkų skolos. Neturintieji profesionalaus vedlio gali šito fakto ir nesužinoti ir vėliau nemaloniai nustebti.

Brokerė S. Vaitkienė taip pat pritaria, jog tam, kad užsienyje esančio objekto pirkimas baigtųsi sėkmingai, reikalingas sąžiningas ir patikimas partneris, kuris pasakys teisybę ir nenutylės reikšmingos informacijos. „Šiandien rinkoje galima prisiklausyti pažadų, jog būstas Ispanijoje generuos fantastiškas grąžas. Toli gražu taip nėra. Ne visi pardavėjai pasakoja apie turto išlaikymo kainą, privalomas teikti deklaracijas ir mokėtinus mokesčius, kuriuos atėmus iš gautų pajamų, grąžos sumenksta ir žmonės lieka nusivylę ir jaučiasi apgauti“, – perspėja S. Vaitkienė ir priduria, jog prieš priimant galutinį sprendimą privalu suskaičiuoti visus mokesčius valstybei, būstą aptarnaujančioms tarnyboms bei kitas išlaidas.

I. Benėtė mano, jog būstas užsienyje, jei jis skirtas sau ar šeimos atostogoms, turi būti patrauklus, už gerą kainą ir patogioje vietoje. „Būtinai paanalizuokite būsto vietą, kur yra oro uostas, ar patogu atvykti“. Vykstant į savo antruosius namus, neturi kilti rūpesčių dėl keliavimo, nes bet kokie sunkumai ir nepatogumai ims kelti nusivylimą savo sprendimu.

N. Čaplikas pirkėjams pataria neskubėti priimti galutinio sprendimo. Jo nuomone, reikėtų apžiūrėti bent kelis objektus, įvertinti jų visų privalumus ir trūkumus ir tik tada išsirinkti tą vienintelį.

Jei kilo mintis apie būstą užsienyje, paieškas būtinai pradėkite nuo pokalbio su Lietuvoje dirbančiais specialistais. Jie papasakos apie pasirinktą šalį, būsto įsigijimo niuansus, padės išsirinkti geriausiai jūsų lūkesčius atitinkančius pasiūlymus bei lydės kiekviename būsto įsigijimo etape.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai