Būsima KTU studentų miestelio pažiba KTU „M-Lab“

Būsima KTU studentų miestelio pažiba KTU „M-Lab“

„M-Lab“, ktu
„M-Lab“. KTU vizual.

Paaiškėjo, kaip turėtų atrodyti vietoje „Kolegų“ kavinės iškilsiantis unikalus tarpdisciplininis prototipavimo laboratorijų centras KTU „M-Lab“. Pirmąją vietą architektūriniame pastato konkurse¹ užėmė KTU „Santakos“ slėnį projektavusi „G. Janulytės-Bernotienės studija“, pasiūliusi tvarios architektūros projektą.

Iš pripažintų universiteto, architektūros ir urbanistikos ekspertų sudaryta komisija, kurioje garbės svečio teisėmis dalyvavo ir senojo „Kolegų“ pastato architektas Vytautas Jurgis Dičius, pirmąją vietą projekto architektūriniame konkurse skyrė tvarios architektūros principais paremtam projektui „Žinia“. Jis bus apdovanotas 10 tūkst. eurų piniginiu prizu.

Antrąją vietą užėmė bendrovė „Kančo studija“, laimėjusi ir 7 tūkst. eurų prizą, o trečiąją – mažosios bendrijos „Nežinomi architektai“ ir „Be formato“ bendras darbas, apdovanotas 5 tūkst. eurų.

Planuojama, kad bendra šio apie 2,5 tūkst. kv. m užimsiančio pastato rekonstrukcijos vertė sieks 3,75 mln. eurų, o projektavimo darbų vertė – kiek daugiau nei 145 tūkst. eurų. „M-Lab“ projekto pabaiga numatyta 2022 metų pavasarį.

Artimiausiu metu pasirašius projektavimo sutartį su laimėtoju, iš karto prasidės intensyvūs pastato projektavimo darbai. Atsižvelgiant į sutartyje numatytus terminus, rangos darbų konkursas turėtų būti skelbiamas kitų metų balandžio-gegužės mėnesį.

Pasak „M-Lab“ projekto vadovės, Kauno technologijos universiteto (KTU) Veiklos valdymo departamento direktorės Lolitos Jurkšienės, tikimasi, kad įgyvendintas projektas ne tik atlieps Lietuvos ir užsienio verslo poreikius, bet ir užtikrins nepertraukiamą mokslo ir verslo bendradarbiavimą, kuris leis pritraukti didesnes investicijas moksliniams tyrimams plėtoti.

„Be abejo, šiuo projektu siekiame pasirūpinti ir tinkamomis tyrėjų darbo sąlygomis, kurios skatintų jų kūrybiškumą bei kurtų palankią aplinką nenutrūkstamam žinių dalijimuisi. Kartu turime pasiūlyti mokslo ir verslo integracijos skatinimui prieinamas patalpas, kurios leistų vystyti inovacijas bei užtikrintų eksperimentinę plėtrą. Projektu numatome ypač daug dėmesio skirti daugiausiai potencialo turinčioms fizinių ir technologinių mokslų sritims“, – teigia L. Jurkšienė.

„M-Lab“. KTU vizual.
„M-Lab“. KTU vizual.
Atspindės senąjį pastatą

Pasak architektūrinio projekto autorių, urbanistine naujojo pastato koncepcija siekiama sukurti unikalią Kauno technologijos universiteto (KTU) studentų miestelio viešąją erdvę – Studentų alėją.

Koncepcijos esmė – urbanizuotą šio miestelio viešąją erdvę bei saugomą rekreacinių želdynų erdvę aktyviai įtraukti į „M-Lab“ statinio prieigų bei rekreacinių-poilsio viešųjų erdvių sistemą.

Pati pastato struktūra ir forma atspindės esamo architekto V. Dičiaus „Kolegų“ pastato architektūrą – „M-Lab“ žada ne tik atverti už jo esantį Gričiupio parką, tačiau ir tapti tvarios architektūros pavyzdžiu. Fasadų apdailai planuojama naudoti tiek matines, tiek skaidraus bioplastiko paneles, stogai bus apželdinti. Nefasadinėje, parko pusėje bus įrengta lauko terasa, kuri galės būti naudojama kaip nedidelė erdvė žiūrovams, diskusijoms ar poilsiui. Visos pastate įrengtos dirbtuvės ir laboratorijos bus dalinamos modulinėmis pertvaromis bei transformuojamais atitvarais.

„Universitetas, kaip organizacija, nuolat auga ir ieško būdų, kaip žengti mokslo ir mokslinių tyrimų kokybės link, lygiuotis į geriausias pasaulio aukštąsias mokyklas. „Kolegų“ pastatas visada buvo organiška KTU studentų miestelio ir studentiško gyvenimo dalis. Mūsų idėja prikelti ir transformuoti šį pastatą į tarpdisciplininį laboratorijų centrą ne tik atgaivins dalį studentų miestelio, bet ir atvers naujas galimybes unikaliems mokslo darbams“, – pabrėžia KTU Organizacijos vystymo direktorė Evelina Meilienė.

„M-Lab“. KTU vizual.
„M-Lab“. KTU vizual.
Paspartins visuomenei naudingas inovacijas

Pasak L. Jurkšienės, esminė „M-Lab“ idėja buvo sukurti mokslo, technologinės bei eksperimentinės plėtros (MTEP) veikloms pritaikytą infrastruktūrą – laboratorijų centrą, kuriame būtų galima ne tik vykdyti mokslinius tyrimus, bet ir kurti, gaminti ir demonstruoti prototipus, tarnaujančius visuomenei.

„Nors Lietuvoje veikia daugiau nei 20 atvirosios prieigos centrų ir laboratorijų, jų turima infrastruktūra nėra pakankama, siekiant užtikrinti galimybes sutrumpinti laiko tarpą nuo idėjos, naujų žinių sukūrimo iki galutinio žinių pritaikymo ir gaminio prototipo sukūrimo. „M-lab“ spręs šią problemą. Moderni infrastruktūra leis ne tik efektyviai išnaudoti turimą mokslinį potencialą, bet ir sėkmingai pritraukti tyrimams mokslininkus iš tarptautinės rinkos. Visa tai užtikrins ne tik mokslinių rezultatų gerėjimą, augimą, bet ir intensyvią technologijų plėtrą mieste ir šalyje“, – teigia L. Jurkšienė.

Esminei „M-Lab“ projekto vizijai ir pagrindiniam tikslui įgyvendinti planuojama įrengti devynias tematines mokslo grupės-eksperimentines laboratorijas: darnių ir išmanių miestų, tvarios ir išmanios aplinkos, pramoninio dizaino, e-verslo modelių, individualios mitybos, nuotolinės sveikatos priežiūros vadybos, darbo aplinkos individo gerovės ir produktyvumo skatinimo, robotizuotų asistentų bei nekontaktinės žmogaus sveikatos stebėsenos.

„M-lab“ taip pat bus įkurta jaunųjų tyrėjų kūrybinė erdvė, simuliacinė laboratorija bei prototipavimo ir testavimo centras.

KTU „M-Lab“ koncepcija kilo iš šiuo metu geriausio pasaulio universiteto MIT (Massachusetts Institute of Technology), kuris dar 1985 metais įkūrė tokį centrą, pavadintą „Media Lab“. KTU „M-Lab“ yra idėjiškai artimas MIT „Media Lab“, tačiau nėra su juo susijęs.

„M-Lab“ finansuojamas ES struktūrinių fondų bei universiteto lėšomis. Kadangi vienas iš projekto tikslų yra atliepti verslo poreikius ir užtikrinti nepertraukiamą bendradarbiavimą su Lietuvos ir užsienio privataus sektoriaus atstovais, tikimasi, kad po projekto pabaigos KTU „M-Lab“ laboratorijų centras pritrauks reikšmingų investicijų iš privataus sektoriaus.

Daugiau apie projektą: http://www.mlab.lt/

¹ Oficialus konkurso pavadinimas: Kauno technologijos universiteto pastato Studentų g. 63a, Kaune rekonstravimo architektūrinio projekto parengimas, įgyvendinant projektą „Fizinių ir technologinių mokslų eksperimentinių ir prototipavimo laboratorijų centras „M-lab“ projekto nr. 01.1.1-cpva-v-701-13-0002, atliekant techninio ir darbo projekto parengimą bei projekto vykdymo priežiūros paslaugas.

KTU inf.

Temos: „M-Lab“, Architektūrinis konkursas, KTU

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai