Top Baneris

Bokšto g. 6 skveras – želdiniai, džiuginantys visus metus (1)

2021 rugpjūčio 2 d.
Terra firma LT kraštovaizdžio architektūra
Bendrovės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Bokšto g. 6 – pastatų kompleksas istoriniame Vilniaus centre su unikaliai sutvarkyta vidinio kiemo aplinka. Čia Londono kraštovaizdžio architektų koncepciją išplėtojo ir įgyvendino Lietuvos bendrovės „Terra firma LT“ kraštovaizdžio architektai ir apželdinimo įmonės „Herbela“ specialistai.

Erdvę užpildė daugiamečiai augalai, kurių centre – dviejų šimtų metų senumo liepa.

Apie projektą pasakoja „Terra firma LT“ direktorius Linas Ūsas, kraštovaizdžio architektė Ramunė Baniulienė ir apželdinimo įmonės „Herbela“ vadovė Idalija Marčiulionienė.

Išsaugota šimtametė liepa

„Vienas svarbesnių sprendinių – didžiosios šimtametės liepos išsaugojimas. Teko įvertinti medžio šaknyno dydį ir požeminius pastatų aukštus suplanuoti taip, kad šaknys nebūtų pažeistos. Lietuvoje dažnai deklaruojama, kad medis saugomas, tačiau nepaisoma jo šaknyno zonos, todėl po kelerių metų, pasikeitus augimo sąlygoms, medis žūva. Šios liepos šaknynas sulaukė išskirtinio dėmesio, todėl ji gyvuos dar šimtus metų. Aplink medį įrengta vandeniui laidi danga, sumontuoti aeracijos šulinėliai – šaknynas gauna pakankamai vandens ir deguonies“, – pasakoja L. Ūsas.

R. Baniulienės teigimu, objekto užsakovas liepą apdraudė ir tai įprasta Vakarų šalių praktika – brandūs medžiai labai vertingi, saugotini ir jų teikiama nauda nelygintina su mažais, ką tik pasodintais medeliais.

20210707 123459
20210707 124311

Želdiniai ant perdangos

Kieme didelius plotus užpildė daugiamečių augalų gėlynai, žydintys nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens. „Didžioji želdynų dalis yra ant perdangos. Svarbu laiku suskaičiuoti ir įvertinti konstrukcijoms tenkančias želdynų apkrovas. Mes teikėme užduotis ir į jas buvo atsižvelgta. Tai – komandinio darbo sėkmė“, – pasakoja R. Baniulienė.

I. Marčiulionienė taip pat akcentuoja komandinį darbą: „Kai didelis projektas vystomas senamiestyje, turi būti labai gerai suvaldyti statybų procesai. Tai vienas sudėtingesnių projektų, kuriame teko dalyvauti, ir jo puikus rezultatas pavyko dėl gero komandinio darbo.“

20210707 124341
20210707 124931

Kurdami želdynus, kraštovaizdžio architektai siekė, kad jie akį džiugintų visais keturiais metų laikais, kad nebūtų nė vieno pilkojo sezono. I. Marčiulionienės duomenimis, pagrindiniame kieme yra pasodinta apie 19 000 svogūninių ir 3000 daugiamečių gėlių, 1000 varpinių augalų.

Kraštovaizdžio architektai sugebėjo sukurti itin gražų paveikslą. Kiemo želdinius išryškina ir ypatingi apšvietimo sprendiniai. „Tokio želdymo sėkmei labai svarbu ir profesionali priežiūra – pasodinti augalai pradeda gyventi savo gyvenimą, kuris kartais nuveda kitu, nei sumanyta projektuotojų, keliu. Svarbu laiku sureaguoti ir prisitaikyti prie šių pasikeitimų“, – sako R. Baniulienė.

terra firma lt


PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • Laetitia

    2021-08-08, 16:51  

    Beautiful!

Rekomenduojami video