Top Baneris

Biokuro rinkoje įsigaliojo lygybė

2016 lapkričio 29 d.
Pasidalykite straipsniu

Vienų išgirta, kitų kritikuota energijos išteklių birža „Baltpool“ pasitinka pirmąjį šildymo sezoną, kuomet centralizuotos šilumos tiekėjai įpareigoti visą biokurą įsigyti tik joje, nebent kitais būdais būtų pigiau.

Teigiama, kad per 3,5 metų nuo biokuro biržos veiklos pradžios biokuro kainos šalyje sumažėjo iki 40 proc., o mažiesiems biokuro gamintojams padidėjo galimybės prekiauti savarankiškai. Biokuro birža jau „perlipo“ 100 mln. eurų apyvartą, skaičiuojamą nuo įkūrimo pradžios.

Nuo 2013-ųjų liepos, kai biokuro birža „Baltpool“ pradėjo veiklą, iš viso, naudojantis šia sistema, parduota 717 tūkst. tonų naftos ekvivalento (tne) biokuro. Tai – kiekis, kurio Lietuvai užtektų visus metus šildytis bei gaminti karštą vandenį nenaudojant jokio kito kuro.

biokuro_poreikiai

2015 metais Lietuvoje 61 proc. centralizuotai tiekiamos šilumos buvo pagaminta naudojant biokurą, o iš viso biokuru kūrenamos katilinės sunaudojo 435 tūkst. tne biokuro. Planuojama, kad 2020-aisiais Lietuvoje iš biokuro bus pagaminama jau 80 proc. centralizuotai tiekiamos šilumos, tad biokuro poreikis tik išaugs. 2013-aisiais, kai „Baltpool“ pradėjo veiklą, Lietuvoje iš biokuro buvo pagaminama 33 proc. centralizuotai tiekiamos šilumos.

Pagrindinis biokuro biržai keltas tikslas – užtikrinti lygias prekybos sąlygas visiems rinkos dalyviams, o pirkėjams garantuoti palankiausią, rinkos sąlygas atitinkančią kainą, anot jos vadovų, jau pasiektas. Mat Lietuvoje nebeliko įprasta tapusios situacijos, kuomet šilumos gamintojai pasirašydavo ilgalaikes biokuro tiekimo sutartis su didžiausiomis biokuro tiekimo įmonėmis ir pirkdavo biokurą tik iš jų. Mažesni ar nauji tiekėjai buvo nepajėgūs atitikti pirkėjų reikalaujamų pirkimo sąlygų ir todėl negalėjo tiesiogiai dalyvauti biokuro rinkoje, tik parduoti savo produktą tarpininkams. Birža tapo ta vieta, kur visiems gamintojams taikomos vienodos prekybos sąlygos, dėl kurių visi gamintojai gali tiesiogiai dalyvauti biržoje ir siūlyti biokurą galutiniam vartotojui.

itaka_biokuro_rinkai

2012–2013 metų šildymo sezono metu vienas didžiausių biokuro tiekėjų užėmė net 42 proc. rinkos, dar keturi dalyviai – nuo 5 iki 10 proc. 2016-ųjų metų pasiskirstymas atrodo jau visai kitaip: didžiausias tiekėjas užima tik 13,9 proc. rinkos, o dar 3 tiekėjai – atitinkamai 10,6 proc., 8 proc. bei 7 proc. rinkos. Likusieji dalyviai „atsiriekę“ mažiau nei po 5 proc. rinkos.

Galimybė tiesiogiai konkuruoti turėjo įtakos galutinei biokuro kainai, kuri per trejus metus, priklausomai nuo regiono, sumažėjo iki 40 proc. 2012–2013 metų šildymo sezono metu biokuro tiekimo kaina, priklausomai nuo apskrities, svyravo nuo 174 iki 229 eurų už tne. Šįmet vidutinė svertinė biokuro tiekimo kaina siekia 136,89 eurų už tne, o aukščiausia biokuro tiekimo kaina fiksuota sausio mėn. – 153,59 eurų už tne.

Iš viso 2016 metais biokuro biržos aukcionuose sandorių sudaryta už daugiau kaip 50 mln. eurų, pačių sandorių metinis skaičius viršijo 3,5 tūkst. Tuo tarpu pirmaisiais veiklos metais buvo sudaryti vos 37 sandoriai, per kuriuos biokuro parduota už kiek daugiau kaip 1 mln. eurų.

Populiariausias per „Baltpool“ biržą parduodamas biokuras – medienos skiedra. Taip pat biržoje prekiaujama medienos granulių bei kuro durpių produktais.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video