Lietuvos statybų sektorius jau neabejoja proceso skaitmenizavimo nauda. Tą patvirtina ir įvykęs konkursas „Lietuvos BIM projektai 2017“, šiais metais rengtas antrą kartą. Konkurso organizatoriai – žurnalas „Statyba ir architektūra“ bei VšĮ „Skaitmeninė statyba“ – sulaukė nemenko kiekio projektų. Nors kai kurie projektai nebuvo vertinti, dėl pripažinimo geriausiais varžėsi 20 projektų.
Konkurso vertinimo komisijos pirmininkas, Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas teigė, kad statybų proceso skaitmenizavimo proveržis yra ir konkursui pateiktų projektų kiekis tą geriausiai iliustruoja. Žinoma, visuomet norisi dar gausesnio įmonių dalyvavimo, todėl kitais metais tikimasi sulaukti didesnio BIM projektų skaičiaus.
Siekiant išrinkti geriausią Lietuvos įmonių praktiką naudojant statinio informacinio modeliavimo technologijas ir metodologiją, projektai vertinti vadovaujantis šiais kriterijais: BIM panaudojimas projektavimo sprendimams; BIM panaudojimas tvarumui ir žaliai statybai; inovatyvus informacijos panaudojimas BIM; BIM panaudojimas verslo bendradarbiavimo stiprinimui ir pokyčiams įmonės verslo procesuose.
Daugiausia projektų sulaukta kategorijose „BIM visuomeniniuose pastatuose“ bei „BIM projektas užsienyje“. Be jų buvo išskirtos dar kelios kategorijos: „BIM gyvenamuosiuose pastatuose“, „BIM gamybiniuose pastatuose“, „BIM infrastruktūroje. Susisiekimo infrastruktūra“. Kaip ir praėjusiais metais, iš viso buvo numatytos šešios kategorijos, tačiau gavus projektus kai kurie jų negalėjo tikti nė vienai iš numatytų, todėl buvo nuspęsta išskirti atskirą kategoriją „BIM infrastruktūroje. Kiti inžineriniai statiniai“.
Kalbant apie BIM skatinimą Lietuvoje, statybų sektorius pasigenda daugiau iniciatyvų iš valdžios institucijų. Tačiau čia vis aktyviau dirba mokslo įstaigos, statybinių medžiagų gamintojai bei pačios statybinės organizacijos.
Visai neseniai buvo pasirašyta bendradarbiavimo sutartis tarp VšĮ „Skaitmeninė statyba” ir Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU), oficialiai įforminant sėkmingai besivystančią šių organizacijų partnerystę.
VGTU rektorius Alfonsas Daniūnas neabejoja, jog pažangą lemia glaudūs mokslo ir studijų, pramonės ir verslo institucijų ryšiai, tad tarpusavio bendradarbiavimas gali atnešti daug šaunių rezultatų. Pagrindinis bendradarbiavimo akcentas – statinio informacinis modeliavimas, itin aktualus abiem šalims. Tam pritaria ir VšĮ „Skaitmeninė statyba“ direktorius D. Gedvilas.
Pasirašius bendradarbiavimo sutartį bus siekiama kurti ir įgyvendinti Lietuvos statybos sektoriaus skaitmeninimo strategiją, vystyti ir diegti BIM metodologiją, skatinti ir diegti jos praktinio įgyvendinimo programas statybos sektoriuje, rengti nacionalinius BIM standartus, reikalavimus, vadovus, kitus BIM dokumentus, teikti konsultacijas verslui, kuriant skaitmeninę visuomenę.
Statybinių medžiagų gamintojai irgi supranta informacinio modeliavimo svarbą, todėl yra paruošę gaminamų medžiagų tipinius brėžinius ir BIM aplinkoje. Antai termoizoliacines plokštes gaminanti kompanija „Finnfoam“ sukūrė visų savo gaminių BIM brėžinius, kurie stipriai palengvina darbą projektuotojams. Anot „Finnfoam“ atstovo Egidijaus Sutkaus, šiandien būtina žengti koja kojon su rinkos poreikiais. Antra vertus, jaučiama būtinybė padėti projektuotojams, dirbantiems BIM aplinkoje.
Panašias paslaugas projektuotojams siūlo ir kita termoizoliacinių medžiagų gamintoja „Rockwool“. Ji pirmoji iš tokios produkcijos tiekėjų pasiūlė architektams ir projektuotojams naudotis sukurtais skaitmeniniais gaminių ir konstrukcijų sprendimais IFC formate, kurie leidžia juos naudoti su įvairiomis projektavimo programų platformomis. Bendrovės „Rockwool“ techninis vadovas dr. Andrius Buska sakė, kad specialistai programoje gali pasirinkti gaminius ar pastato elementus pagal šilumines, priešgaisrines ypatybes, gaminio pavadinimą ar produkto panaudojimo sritį. Visą informaciją galima tiesiog atsisiųsti ir patalpinti į savas programas.
[su_note note_color=”#ffffff” radius=”0″ class=”dotdotdot”]
Toliau rubrikoje pristatysime konkursui „Lietuvos BIM projektai 2017“ teiktus projektus, jų analizę. Taip pat supažindiname su mūsų šalies kompanijų patirtimi naudojant BIM, jo teikiama nauda užsakovams, rangovams, kitoms projekte dalyvaujančioms šalims.
[su_posts id=”111465, 111460, 111454, 110694, 110684″ posts_per_page=”5″ tax_operator=”0″ order=”desc” ignore_sticky_posts=”yes”][su_posts template=”templates/teaser-loop.php” tax_term=”163″ tax_operator=”2″ offset=”1″ order=”asc” orderby=”id” ignore_sticky_posts=”yes”][/su_posts]
[/su_note]