Darnus komandinis darbas, paprasta projekto dalyvių – užsakovų, projektuotojų ir rangovų – komunikacija, galimybė greitai ir be papildomų sąnaudų parengti tiek projekto variantų, kiek jų reikia siekiant rasti optimalų sprendimą, taip pat – efektyvus statybų procesas ir racionalus pastato eksploatavimas. Visa tai – neginčytini statinio informacinio modeliavimo (ang. Building information modeling, BIM) privalumai.
Pasaulyje BIM technologijos pradėtos taikyti jau prieš gerą dešimtmetį, bet Lietuvoje projektavimo ir rangos įmonių, kurios išnaudoja visas BIM proceso galimybes, kol kas tėra vienetai. Nedaug ir BIM technologijomis sukurtų ir įgyvendintų projektų. Kad rinkoje įvyktų lūžis, turi būti aiškus BIM proceso naudos supratimas ir taikymo poreikis, kurį įprastai pademonstruoja užsakovai. Tačiau Lietuvoje kol kas vis dar trūksta suvokimo apie BIM teikiamą naudą. Informacinę spragą siekia užpildyti įmonė AGA CAD, kuri jau ne vienus metus diegia pažangiausias BIM technologijas ir rūpinasi informacijos apie BIM procesą sklaida. AGA CAD projektų vadovai Dainius Gudavičius ir Jokūbas Vaišvila yra įsitikinę, kad būtent projektuotojas yra tas asmuo, kuris visame BIM procese labiausiai pajunta BIM technologijų teikiamą naudą ir ją gali geriausiai perteikti užsakovui. Juk naudojimasis moderniausia programine įranga leidžia parengti kokybiškesnį projektą, kontroliuoti ir sutrumpinti jo įgyvendinimo laiką, sumažinti statybos savikainą ir kt.
„Projektavimo įmonėms pirmiausia padedame susitvarkyti darbo procesus taip, kad būtų galima sukurti kuo didesnę naudą užsakovams. Tuo pačiu jos gauna naudos dėl didesnio darbo efektyvumo. Vis dėlto suvokimas, kad dėl BIM proceso diegimo verta keisti įprastas projektavimo technologijas ir darbo metodus, neateina labai lengvai, – pripažino projektų vadovas, BIM ekspertas D. Gudavičius. – Reikia kitokio – holistinio – požiūrio į projektą.“
BIM technologijų naudojimas leidžia išvengti rūpesčių dėl projekto pakeitimų – projekto korekcijas ir perskaičiavimus atlieka kompiuterinės programos, o pakitusi informacija iš karto pasiekia visus projekto dalyvius.
Kitas neabejotinas BIM technologijų privalumas – galimybė atlikti energinę projekto analizę jau ankstyvose projektavimo stadijose. Tai ypač svarbu mūsų klimato zonoje, kur itin didelę statinio eksploatavimo sąnaudų dalį sudaro išlaidos energijai. Skirtingų energinių sprendimų taikymo simuliavimą leidžiančios BIM technologijos suteikia galimybę išvengti didesnių nei būtina išlaidų statiniui šildyti, vėdinti ar apšviesti. Pasak AGA CAD energinių sprendimų specialisto J. Vaišvilos, galimybė rasti energiškai optimalų architektūrinį sprendimą ypač patraukli tiems užsakovams, kurie ketina ne parduoti, o patys eksploatuoti pastatą. Be to, nekilnojamojo turto projektų plėtotojus saisto Europos Sąjungos įpareigojimai iki 2020-ųjų gerokai sumažinti energijos naudojimą pastatuose.
Energiškai efektyviausius sprendimus pavyksta rasti tuomet, kai komandoje dirba energijos planavimo specialistas ir architektas, kuriems BIM technologijos leidžia kartu planuoti pastato orientavimą, geometriją, tūrius, plotus, vėliau – atitvarų ir langų išdėstymą. Kiekvieną sprendimo variantą paprasta papildyti sąnaudų skaičiavimais, tad iškilus dilemai dėl architektūrinių ir inžinerinių sprendimų užsakovas turi aiškius apsisprendimo kriterijus. Informacinis statinio modeliavimas gali būti pritaikytas ir vėlesniame projektavimo etape, atliekant jau baigto statinio projekto simuliacijas. „Kartais užtenka minimalių korekcijų – tarkime, pasukti pastato modulį 6 laipsniais, kad būtų galima sutaupyti 10–20 proc. energijos dėl tinkamesnio šviesos kampo kritimo“, – komentavo J. Vaišvila.
AGA CAD specialistai padeda įdiegti BIM procesus, moko ir pataria, kaip patobulinti projektavimo eigą ir kokiomis priemonėmis tai padaryti. Nors visas statinio gyvavimo fazes (nuo planavimo iki utilizavimo) efektyviai planuoti ir valdyti padedanti BIM programinė įranga nėra pigi, ji atsiperka įgyvendinus du ar tris projektus.