Kodėl Lietuvoje statinio informacinio modeliavimo teikiamomis galimybėmis naudojamasi tik iš dalies – atskiroms statybų proceso užduotims atlikti? Inžinerijos ir konsultacijų bendrovės „Sweco Lietuva“ pramonės ir infrastruktūros padalinio projekto direktoriaus Mindaugo Ivanavičiaus įsitikinimu, tai susiję ne tik su projektuotojų, bet ir likusių statybų proceso dalyvių požiūriu – retas iki galo suvokia BIM teikiamą naudą.
Lietuvoje pirmieji žingsniai nedrąsūs
Nors programinės įrangos pardavėjai deklaruoja, kad įdiegus pažangiausias BIM technologijas vykdant projektus bus taupomas laikas ir lėšos, realybė, M. Ivanavičiaus teigimu, kiek kitokia: „Tik įgyvendinęs pirmuosius kelis projektus ir tik projektuodamas visas stadijas projektuotojas sugaiš tiek pat laiko, kiek ir dirbdamas įprastais metodais. Taigi pirmieji BIM technologijomis sukurti projektai pareikalaus ir daugiau darbo valandų, ir daugiau lėšų, ir laiko.“
BIM technologijas kol kas bene geriausiai išnaudoja metalo ir gelžbetonio produktų gamintojai – 3D modeliai vis dažniau pasitelkiami gamybos procese.
Užsienyje, pripažino „Sweco Lietuva“ atstovas, BIM technologijos kelią skinasi lengviau. Pagrindinė priežastis – pažengusiose šalyse paprasčiau įsigyti programinės įrangos ir paruošti specialistus. Užsienio valstybių patirtis rodo, kad BIM technologijų naudojimą palengvina ir palanki teisinė bazė. Vienas pavyzdžių – rengiamas nuoseklus statinio projektas. Lietuvoje rengiant techninį projektą pasitelkti 3D modelį, įsitikinęs „Sweco Lietuva“ specialistas, dažniausiai nėra prasmės. Kadangi užsakovai projektuotojus įprastai renkasi remdamiesi mažiausios kainos kriterijumi, projektuotojui finansiškai to daryti neapsimoka. BIM technologijos nauda neginčijama rengiant statinio techninį darbo projektą.
Naudos neįvertina ir užsakovai
M. Ivanavičius įsitikinęs, kad geriausiai BIM naudą įvertins užsakovas, pats dalyvavęs projektavimo procese – kuo daugiau informacijos pateikiama projektavimo stadijoje, tuo sukuriamas tikslesnis 3D modelis. Juolab kad BIM technologijos suteikia galimybę modelyje nurodyti konkrečius gaminius, tikslius jų matmenis ir charakteristikas ar bet kokią kitą užsakovui arba rangovui svarbią informaciją, tuomet gauti tikslius jų kiekius.
Parengus tikslų modelį klaidų tikimybė tampa minimali.
„Tūkstančiai klaidų, kurios būdavo sprendžiamos statybų aikštelėse, sumažėja dešimtimis, kartais šimtais kartų. Tačiau tam labai svarbu, kad ir užsakovas, ir rangovas dalyvautų projektavimo procese. Jei statybų metu bus keičiami inžineriniai sprendiniai ar naudojami kiti gaminiai, negu buvo numatyta, statybų aikštelėje reikės koreguoti ar keisti tam tikrus jau atliktus darbus. Laiku pateikus informaciją, 3D modelį galima kokybiškai detalizuoti ir gauti apčiuopiamą naudą, realiai sutrumpinant statybos terminus“, – paaiškino „Sweco Lietuva“ pramonės padalinio projekto direktorius.
Nedidelių projektavimo įmonių atstovai tvirtina, kad BIM programinė įranga – jiems nepakeliama našta.
„Nedidelei įmonei gali pakakti kelių licencijų, o stambiai kompanijai prireikia keliasdešimties – kiekvienos jų kaina gali siekti keliolika tūkstančių eurų. Kartu svarbu išmokti tinkamai naudotis programine įranga. Įgyvendinant pirmuosius BIM technologijomis sukurtus projektus uždirbti sunku, be to, užsakovui reikia įrodinėti, kodėl projektavimo terminai gali būti ilgesni.