Statybų sektoriaus įmonėms statinio informacinio modeliavimo (BIM) pranašumų aiškinti nebereikia. Tačiau tenka įrodinėti, kad visą jo potencialą išnaudoti gali tik tie, kurie investuoja į žmogiškuosius išteklius. Mat tik žinių turintis, kūrybingas ir naujų sprendimų nebijantis žmogus – geriausias BIM metodologijos ambasadorius.
Trukdis – patirties stoka
Programinės įrangos kūrėjos bendrovės „AGACAD“ direktorius Donatas Aksomitas pripažino – pagrindinė šiandienos problema ta, kad projektuotojai ir statybininkai netinkamai taiko BIM technologijas. Pavyzdžiui, nesupranta BIM taikymo paskirties ir poreikio.
„Didžiausia bėda – BIM dėstytojai, kurie neturi pakankamai patirties. Kai kurie dėstytojai ar BIM aplinkoje vykdomo projekto dalyviai nagrinėjasi vaizdo medžiagą, ieško informacijos internete, neturėdami supratimo, ko tiksliai ieškoti ir ką mokytis“, – atkreipė dėmesį pašnekovas.
Kita vertus, užsakovai rodo norą taikyti BIM technologijas, tačiau kam jos pasitarnaus, nėra visai aišku.
„AGACAD“ vadovo žodžiais, šiandien viešai prieinamas BIM taikymo būdų, BIM vadovo, BIM specialisto ar BIM koordinatoriaus kompetencijų aprašas, visgi, retas projekto dalyvis geba tinkamai suformuluoti techninę užduotį, išnaudoti BIM pranašumus ir BIM proceso galimybes. „Jei pasižiūrėtume į statinio gyvavimo ciklą, projektavimas ir statyba užima labai mažą jo gyvavimo atkarpą.
Taikant BIM metodus, svarbu atsižvelgti ne tik į projektavimą ar techninės užduoties suformulavimą, bet ir būtina išsyk galvoti, kaip BIM pasitarnaus ateityje“, – komentavo D. Aksomitas.
Būtinas informacijos tikslumas
Jei statybos metu keliamas tikslas sumažinti armatūros, betono atliekų, projektuotojams skiriami uždaviniai detaliai modeliuoti armatūrą, betoninius gaminius ar liejinius ir klojinius. Jei 3D modelis bus naudojamas statybų valdymui, tai modelis bus vienokio detalumo, jei tas pats 3D modelis bus naudojamas dar ir sąmatoms sudaryti, ekonominiams, kiekio skaičiavimams ir pan., reikalavimų sąrašas gerokai pailgės.
Jei 3D modelis bus pasitelkiamas elementus gaminant CNC frezavimo staklėmis, kur griežtesni reikalavimai bus taikomi geometriniam tikslumui.
Labai svarbu identifikuoti BIM technologijų taikymo būdus. Kiekvienu 3D modelio panaudojimo metu svarbią vietą užima vienas ar kitas projekto dalyvis – projektuotojas, statybininkai, gamintojai, logistikos specialistai ir t. t. D. Aksomitas patikslino, kad projekto dalyviai – ne tik žmonės, bet ir mašinos, robotai, staklės, 3D spausdintuvas, jutikliai ar valdikliai.
„Būtina susirašyti BIM dalyvius, kuriems konkrečiu BIM taikymo momentu bus pateikiama reikiama informacija. Informacija – tai ne tik tekstas, parametrai, reikšmės, bet ir geometrija, jos detalumas. Pavyzdžiui, gamybai reikalingi labai tikslios geometrijos elementai, o štai montavimui svarbi montavimo schema. Sąmatininkui svarbu geometriniai matmenys – tūris, ilgis, plotis, aukštis, plotas ir t. t., – teigė pašnekovas. – Toliau svarbu nusistatyti, kada kuriam iš projekto dalyvių tam tikra informacija reikalinga. Pavyzdžiui, jei sąmatininkas nemoka dirbti su 3D modeliu, svarbu išsiaiškinti, kada ir kokios apimties informaciją jam pateikti, kad sąmata būtų parengta laiku.“ Identifikavus BIM projekto dalyvius, 3D modelio taikymo būdą, parengus techninę užduotį – nustačius geometrijos ir informacijos poreikį, rekomenduojama patikrinti 3D modelio kokybę. Kiekvienas statinio elementas BIM procese turi būti klasifikuojamas pagal klasifikavimo taisykles, t. y. kiekvienas elementas turi būti pažymėtas unikaliu numeriu, tuomet projekto dalyvių komunikacija tampa sklandesnė ir efektyvesnė.
Statybos projekto etapai ir BIM taikymo būdai
Moko remdamiesi patirtimi
Žinių spragas, Lietuvos ir užsienio įmonėms diegiant ir naudojant BIM technologijas, jau 26 metus užpildo bendrovė „AGACAD“. Ji yra sukaupusi solidžios, įvairiose šalyse įgytos patirties, tad šiandien gali tinkamai įvertinti visų projekto dalyvių poreikius ir lūkesčius.
Per mokymo kursus dalyviai gauna 20 proc. teorijos ir 80 proc. praktikos žinių. Svarbiausios jų – BIM 3D modelio naudojimo tikslai, projekto dalyvių informacijos poreikiai, BIM 3D modelio elementų gyvavimo ciklas ir kt.
D. Aksomitas pripažįsta – nesyk teko vesti paskaitas vadovaujantis pasauliniais standartais, tačiau tik kasdieniame darbe bendraujant su klientais tapo aišku, kad kai kurie standartai neveiksnūs, yra parengti žmonių, neturėjusių užtektinai praktinės patirties.
Mokymų centre „AGACAD“ vyksta du kursai – pradedantiesiems ir jau turintiems darbo su BIM technologijomis patirties. „AGACAD“ specialistai moko, padeda ištaisyti klaidas, kurias daro įmonės, taikydamos BIM metodologiją.
Mokymai organizuojami įmonėms, prieš tai įvertinus jų turimas IT sistemas, veiklos specifiką. Grupėje dalyvauja iki 6 įmonės darbuotojų.
Kad „AGACAD“ pajėgūs mokyti ir patarti, rodo įgytas užsienio kolegų ir klientų pasitikėjimas. Bendrovės vardas žinomas JAV, Kanadoje, Vokietijoje, Norvegijoje, Švedijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse. Įmonė „AGACAD“ yra BIM procesų diegėja, projektavimo programinės įrangos kūrėja ir eksportuotoja, CAD ir BIM technologijų ekspertė.
Mokymų centras „AGACAD“ yra vienas seniausių Europoje, sertifikuotų „Autodesk“ korporacijos mokymo centrų bei pirmasis mūsų šalyje, veiklą pradėjęs dar 1988 m., vienam iš įmonės įkūrėjų atvežus į Lietuvą pirmąją „AutoCAD“ licenciją.
Nuo 2007 m. „AGACAD“ yra viena pirmųjų pasaulyje, kurianti ir eksportuojanti aplikacijas „Autodesk Revit“ programinei įrangai. Įmonės kuriamos BIM našumo programinės įrangos ir teikiamų BIM konsultacijų naudotojų skaičius praėjusiais metais viršijo 11 tūkst., o klientų geografija – 130 šalių.
RĖMĖJO TURINYS