Blog

BIM filtras – neracionaliems energijos sprendiniams atsijoti

Didelę dalį statinio eksploatacijos sąnaudų lemiantys su energija susiję sprendimai retai priimami pasidavus emocijai – nutarus teikti prioritetą natūralumui ir ekologijai ar priešingai – naujausioms technologijoms. Įprastai remiamasi racionaliais skaičiavimais, ir skaitmeninis statinio modeliavimas tam – nepakeičiamas įrankis, galintis padėti įvertinti pastato gyvavimo ciklo sąnaudas ir priimti racionalius jas mažinančius sprendimus. Taip išvengiama nepagrįstų investicijų ir sumažinamos pastato išlaikymo išlaidos.

Įrankis informacijai valdyti

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Statybos fakulteto Gelžbetoninių ir mūrinių konstrukcijų katedros lektorius dr. Virgaudas Juocevičius aiškino, kad statinio informacinį modeliavimą (ang. Building information modeling, BIM) dera suvokti kaip informacijos valdymo modelį – informacijos, svarbios pastato statybai ir eksploatacijai nuo pradžios iki pabaigos, sumodeliuotos ir sudėtos į tam tikras lentynėles taip, kad būtų patogu naudotis.

„BIM yra visų kompiuterinių programų sistema. Ir tų programų bei jų teikiamų galimybių daugėja. Skaitmeninis statinio modeliavimas leidžia sukurti virtualų pastatą ir jį veikiančią aplinką, labai artimą realybei, pastatą transformuojant išnagrinėti įvairias jo dalių bei inžinerinių sistemų alternatyvas ir parinkti racionaliausius parametrus: sienų storį ir varžą, langų dydį, jų vietą ir šiluminį laidumą, inžinerines sistemas etc., taip pat spręsti užduotis – tarkime, susijusias su vėdinimo ir šildymo sistemų sprendimų pasirinkimu“, – sakė V. Juocevičius.

Ypač svarbu, kad BIM skatina nuo pat projekto pradžios bendrauti ir bendradarbiauti visų disciplinų specialistus. Tai vienas esminių projektų įgyvendinimo praktikos pokyčių.

„Nėra klausimų, į kuriuos galėtų atsakyti tik atskirų disciplinų atstovai. Ateities statybų šūkis – vieningas projekto valdymas. Komanda – ir projektuotojai, ir statybininkai – turi būti surenkama vos atsiradus projekto idėjai. Komanda turi svarstyti ir vertinti visus galimus sprendinius: ką statiniui duos storesnės ar plonesnės sienos, kaip spręsti apšvietimo klausimą, koks numatomas energijos poreikis, kokie gali būti energijos šaltiniai – ar verta jungtis prie centralizuotų tinklų, ar generuoti energiją individualiai iš vėjo, saulės ar žemės, kiek kainuos statinio eksploatacija. Kūrybinės dirbtuvės padeda galvoti ne apie savo įmonės interesus – ką galima parduoti šiam projektui, bet apie bendrą jo rezultatą. Pasaulis jau suvokia, kad senasis metodas – pirkti atskirai kiekvieną lentynėlę – tikrai nepasiteisina“, – sakė V. Juocevičius.

Tai, anot pašnekovo, galima matyti ir analizuojant viešųjų pirkimų sistemą: kai veikia mažiausios kainos principas, kai projektas išskaidomas į atskiras disciplinas ir stengiamasi kiekvienu atveju gauti mažiausią kainą, galutinis rezultatas – dėl išaugusių eksploatacijos sąnaudų ekonomiškai nenaudingas pastatas. Be to, išskaidžius projektą, neišvengiama ne laiku atliekamų ir nereikalingų darbų sąnaudų per anksti detalizuojant sprendinius, daugybės perdarymų, gaišinančių projektavimą ir statybas.

Variantų projektavimo galimybės

Ieškant geriausio sprendimo kilusi idėja pastumti projekte keliolika centimetrų langą ar pakeisti pastato orientaciją pasaulio šalių atžvilgiu šiuo būdu projektuojančiam specialistui nekainuoja nei didelių pastangų, nei laiko: programos leidžia tai padaryti keliais klavišų paspaudimais.

Parašykite komentarą

Atsiliepimų nėra.