Blog

Betonas sulaukė reabilitacijos?

Betonas
Betonas vis dar yra viena patvariausių ir ekonomiškiausių šiandien prieinamų statybinių medžiagų. Leono Garbačausko nuotr.

Pastatų ir gyvenamųjų namų projektavimo srityje itin didelę reikšmę turi tinkamas fasadų apdailos medžiagų sprendimas, kuris dažnai gimsta kartu su pagrindine tūrio idėja. Neneigsiu, kad pirmoje vietoje pagal svarbą visgi yra architektūrinio tūrio kompozicija ir pagarba kontekstui. Architektūriniame projektavime, kaip ir gyvenime, svarbiausios yra vietos ir laikmečio sąvokos. Ne veltui sakoma, kad gražu tai, kas yra vietoje ir laiku.

Aurėja ŠLANČĖ, architektų biuro „A3D“ architektė.

Aurėja ŠLANČĖ,
architektų biuro „A3D“ architektė.

Marius ŠLANČIUS, architektų biuro „A3D“ architektas.

Marius ŠLANČIUS,
architektų biuro „A3D“ architektas.

Mane, kaip architektę, projektuojant namus dažnai domina ilgo formato plytos, su kuriomis dėl jų nestandartinių matmenų galima sukurti ypatingą horizontalią fasado liniją.Aurėja ŠLANČĖ
Paprastas, bet ne prastas

Sėkmingai išsprendę šią užduotį – suprojektavę darniai į aplinką įsiliejantį tūrį, paprastai pereiname prie fasadų medžiagiškumo paieškų. Šiuo namo projektavimo etapu susiduriame su dviem iššūkiais: prisitaikyti prie statytojo biudžeto, kūrybiškai interpretuoti rinkoje esančias statybines apdailos medžiagas, surandant būdą, kaip iš tradicinių medžiagų išgauti netradicinį sprendimą.

Norėčiau skirti dėmesio iš pažiūros įprastai ir paprastai statybinei medžiagai – betonui ir trumpai apžvelgti jo išraiškos būdus projektuojant namo eksterjerą.

Betonas vis dar yra viena patvariausių ir ekonomiškiausių šiandien prieinamų statybinių medžiagų. Iš pradžių esanti skysta būsena suteikia beveik neribotų galimybių formuoti ir išgauti norimą tekstūrą iki galutinio medžiagos sukietėjimo. Architektūrinį projektavimą riboja tik klojinių tipas.

Leono Garbačausko nuotr.

Leono Garbačausko nuotr.

1. Lentų klojiniai

Tradiciškiausias ir seniausiais praktikuojamas betono liejimas statybos vietoje, rangovui pačiam pasigaminant klojinius. Šis būdas dažniau taikomas nedidelės apimties projektams, pastato fragmentams. Mano nuomone, šis betonavimo būdas yra tinkamiausias norint išgauti natūralų, gyvą lentų klojinių raštą. Palyginti su betono liejimo matricomis – forminiais trafaretiniais ruošiniais, kurie suteikia betonui pernelyg švarią, kiek sintetinę išraišką, šis išeina itin išraiškingas ir kiekvieną kartą truputėlį kitoks. Palyginčiau tokio betono paviršių su akmens plokštėmis, kurios, tos pačios rūšies akmens, yra vienodos, tačiau dviejų identiškų nerasi. Betonuojant šiuo būdu svarbu švari, nenaudota mediena klojiniams ir didelis statytojų kruopštumas bei atsakingumas.

2. Matricos klojinių technologija

Matricomis vadinami įvairiausių raštų ir tekstūrų įdėklai, pagaminti iš elastingos medžiagos, skirti betono paviršiaus formai išlieti. Jie paprastai naudojami betonui lieti statybos aikštelėje ar gaminant surenkamuosius gaminius, kurie iš anksto paruošiami gelžbetonio produktus gaminančiose įmonėse. Vieną užsakytą ir nusipirktą matricą galima naudoti iki 50 kartų. Skirtingo rašto įdėklo šiek tiek skiriasi ir matmenys, kurie vidutiniškai siekia apie 20 kvadratinių metrų. Kvadratinio metro kaina apie 200 eurų. Vadinasi, kuo didesnis pastatas, tuo santykinai pigesnė ši technologija.

Man, kaip architektei, ypač patinka didelis standartinių tekstūrų pasirinkimas, leidžiantis įgyvendinti įvairiausias idėjas ir suteikti pastatui individualią išraišką. Tačiau tai dar ne viskas, pasirodo, yra galimybė susikurti ir savo unikalią tekstūrą. Šiuo būdu architektai išlaisvinami nuo įprastinių apribojimų ir gali naudoti spalvą, grūdėtumą, paviršių apdorojimą, kad klientai gautų tikrai išskirtinį rezultatą.

Nuostabus dalykas – galimybė pigmentais betonui suteikti norimą spalvą.

Leono Garbačausko nuotr.

Leono Garbačausko nuotr.

3. Fotobetonas

Nuotraukų graviravimo formų įdėklai gali paversti fasadą nuotrauka. Kompiuteryje originalios nuotraukos konvertuojamos į CNC frezavimo įrankį. Priklausomai nuo motyvo rezoliucijos, formuojamasis paviršius graviruojamas ir sukuria gražią grubią fasado paviršiaus struktūrą. Tokiu būdu sukuriamas įspūdis, kad vaizdas įpjaunamas į betoną. Saulės šviesa sukuria įvairius efektus: statmenos šviesos spinduliai paverčia vaizdą nepastebimu. Pasisukus kampu ir atsiradus šešėliams, nuotrauka aiškiai pasirodo betone.

4. Šviesą atspindintis betonas

Šviesą atspindintis betonas išlaiko visas teigiamas betono ypatybes (atsparumą ugniai, stiprumą, statybos technologiją) ir turi papildomą pranašumą – šviesos atspindį. Betono paviršius aktyvuojamas jį apšvietus, tuomet atspindžio efektas tampa pastebimas ir betonas įgauna aktyvią būseną.

Šviesą atspindintis betonas atveria plačių dizaino galimybių architektūroje, interjero projektavimo, gaminio projektavimo ir eismo saugumo srityse.

Leono Garbačausko nuotr.

Leono Garbačausko nuotr.

5. Betoninės plytos

Mane, kaip architektę, projektuojant namus dažnai domina ilgo formato plytos, su kuriomis dėl jų nestandartinių matmenų galima sukurti ypatingą horizontalią fasado liniją. Deja, degtų molio plytų variantai paprastai būna brangoki ir užsakovui, statytojui sunkiai įkandami finansiškai. Nustebau atradusi išskirtinai ilgo formato betonines plytas, kurių spalvos išgaunamos naudojant tik natūralius mineralus. Šių plytų matmenys 595/95/40 mm, o standartinės spalvos keturios: pilka su šešėliu, juoda, balta ir žalsva. Šių plytų kaina taip pat labai patraukli – apie 70 eurų už kvadratinį metrą.

Panašią, bet grubesnę fasado estetiką galima gauti statybai panaudojus skelto betono plytas, kurių spalvinis pasirinkimas labai platus. Šios plytos gaminamos Lietuvoje, tad gamintojas gali išpildyti ir individualius pageidavimus.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 spalis.

Parašykite komentarą


Atsiliepimų nėra.