Top Baneris

Betonas interjere – nebe tabu

2019 lapkričio 8 d.
Betonas interjere
Betonas interjere ar pastato fasade tapo klasika dar apie 1950 metus. A. Šlančės nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Betonas gyvenamųjų erdvių interjere paprastai sukelia prieštaringų emocijų. Visgi daugėja žmonių, kuriems ši medžiaga patinka ir jie mielai džiaugiasi betono plokštumomis ar detalėmis interjere. Kiti šios medžiagos estetinės vertės nemato. Tokiems žmonėms betonas asocijuojasi su visuomeniniais pastatais ir jų konstrukcijomis.

Šios nepakeičiamos medžiagos, išgautos tik XIX amžiaus pradžioje, naudojimo ir išraiškos būdų – ne vienas. Visų pirma, betonas interjere ar pastato fasade tapo klasika dar apie 1950 metus, kai jį laisvai naudoti savo projektams ir kuriamiems pastatams pradėjo to meto garsiausi architektai, tarp kurių ir vienas žymiausių architektūros istorijoje vardų Le Corbusier. Dažniausiai naudojęs ant lentų klojinių liejamą betoną, architektas pabrėžė naują gryną estetiką, kurios nereikia dangstyti ar slėpti.

Išskiriami keturi dažniausi betono naudojimo interjere būdai.

1. Betoninių esamų pastato konstrukcijų eksponavimas interjere.

Interjere dažniausiai eksponuojamos betono klojinių ar surenkamųjų blokų lubos, sienų fragmentai, kolonos. Architektai dažniausiai dar projekto procese numato, kurios konstrukcijos bus paliekamos atviros ir matomos. Svarbi tampa šių konstrukcinių pastato fragmentų estetinė išraiška, tekstūra, spalva, todėl vykstant statyboms sutelkiamas papildomas dėmesys ir kruopštumas numatytųjų pastato fragmentų įgyvendinimui. Sprendžiama, kaip suprojektuoti elektros ar santechnikos instaliaciją, kad nepažeistų ir nesuardytų bendro vaizdo. Tokiu atveju dar projekto stadijoje parenkamas interjere pageidaujamas galutinis betono paviršiaus vaizdas ir spalva. Dažniausiai architektai ieško vientiso sprendimo, kad interjeras atitiktų pastato stilių, kurio išorės fragmentai natūraliai įsilietų į vidaus erdvę.

Pageidaujamai betono tekstūrai išgauti dažniausiai naudojami lentų klojiniai, lygūs faneros ar kitų pasirinktų plokščių klojiniai, o sudėtingesnėms ir originalesnėms tekstūroms gauti – matricos klojinių technologija.

Betono klojinių siena interjere („A3D architektai“, Aurėja Šlančė, Marius Šlančius).

Betono klojinių siena interjere („A3D architektai“, Aurėja Šlančė, Marius Šlančius).

2. Betono apdaila, dekoratyviniai betono paviršiai.

Dažnai nutinka taip, kad žmogus, įsigijęs būstą, nori pagyvinti interjerą, suteikti jam tam tikrą charakterį, tačiau betono konstrukcijų nėra arba yra, bet jos pažeistos, prastos būklės ir netinkamos eksponuoti. Tokiu atveju puikiai pasitarnauja betono konstrukcijas imituojantys paviršiai. Dažniausiai pasitaikantis sprendimas betoniniam paviršiui sukurti – įvairiausių technologijų ir padengimo dažai. Šiuo būdu gaunamas estetinis vaizdas yra tolygesnis, švaresnis, tačiau mažiau išraiškingas nei natūralių betono konstrukcijų. Tam tikrų gamintojų dekoras turi daugybę gerų ypatybių: gali būti naudojamas tiek vidaus, tiek išorės darbams, atsparus nusidėvėjimui ir trinčiai, puikiai valosi.

Apdailos mišiniai dažniausiai pritaikomi įvairiems paviršiams padengti – grindims, sienoms, laiptams. Jie gali būti naudojami ir drėgnoms patalpoms.

3. Betoninės grindys.

Dažnai norint gauti vientisą vaizdą, interjere pasirenkamos išliejamojo betono grindys. Jos ilgaamžės ir atsparios dilimui bei mechaniniam pažeidimui. Poliruoto betono grindys yra idealios šildomosioms grindims. Tokiu atveju išvengiama papildomų šilumą sulaikančių sluoksnių, paprastai klojamų ant išlyginamojo betono sluoksnio. Be daugybės funkcinių pranašumų, betoninės grindys turi ir estetinių pliusų. Jos yra vientisos, be siūlių ar jungčių, galima pasirinkti spalvą, paviršiaus blizgumą.

Poliruoto betono grindys („A3D architektai“, Aurėja Šlančė, Marius Šlančius).

Poliruoto betono grindys („A3D architektai“, Aurėja Šlančė, Marius Šlančius).

4. Interjero detalės.

Betonas plačiai naudojamas interjere projektuojant laiptus, židinius. Gamintojai siūlo betonines pakopas, palanges, vazonus, interjero aksesuarus. Plonu betono sluoksniu dengiami virtuvės stalviršiai, barai. Baldams siūlomos betono vaizdą imituojančios baldų plokštės, kurios įneša į interjerą lengvo grubumo ir stilingo neužbaigtumo įspūdį.

Betonas interjere gali būti pateiktas stilingai ir šiuolaikiškai. Šios medžiagos užduodamą industrinį kiek brutalistinį stilių galima sušvelninti ir papildyti priešingomis šiltomis, minkštomis medžiagomis – medžiu, kilimu, užuolaidomis ir kitomis interjero detalėmis.

www.a3d.lt

 

UAB Veikta - mozaikinio betono gaminiai: pakopos, šulinių dangčiai, plytelės.

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2019 spalis.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video