Darbo bendradarbystės erdvėse (angl. Coworking) modelis – vienas sparčiausiai besivystančių. Svarbiausiuose pasaulio miestuose tokios erdvės taip išpopuliarėjo, kad net susiformavo įvairūs jų stiliai ir formos, pritaikomos skirtingoms auditorijoms. Nuo jaunų technologijų entuziastų iki solidžių verslininkų ir konsultantų, kuriems ne mažiau nei bendradarbiavimas svarbus jų privatumas ir reputacija.
Imponavo art deco stilius
Biurų pastate „Green Hall 2“ „Monday Office“ interjerą kartu su kolega Edimtu Šimeliūnu sukūręs architektų biuro „HEIMA architects“ architektas Povilas Daugis pripažino, kad kai kuriuos interjero sprendimus įkvėpė būtent bendradarbystės erdvėje vyksiantys renginiai, kūrybingų protų susitikimai ir sinergija – procesai, priklausysiantys nuo žmonių, kurie šeimininkaus bendradarbystės erdvėje. Taigi, P. Daugis turėjo stiprią motyvaciją sukurti išskirtinę erdvę, pritrauksiančią tokius pat išskirtinius žmones – įsitvirtinusius verslininkus, konsultantus ar antreprenerius, vertinančius savo aplinką. Dar viena užduotis, užkoduota bendradarbystės erdvės pavadinime, buvo pakeisti pirmadienio – sunkiausios savaitės dienos – įvaizdį.
Londone ar Niujorke veikia dešimtys skirtingų bendradarbystės erdvių – nuo kavinės tipo iki ištaigingų patalpų, kuriose sudarytos sąlygos privatumui. Dažnai bendradarbystės erdvėse orientuojamasi į tam tikrą industriją, siekiama suburti konkrečioje srityje dirbančius profesionalus, taigi, buriami specializuoti technologijų ar pramogų verslo bei kitų sričių klubai.
Biurų pastatas „Green Hall 2“, kuriame įsikūrė „Monday Office“, – šiuolaikiškas, prisidedantis prie modernaus Vilniaus įvaizdžio formavimo, įpareigojantis, skatinęs ieškoti vis geresnių sprendimų ir suteikęs drąsos sulaužyti vieną kitą standartą. Taigi, bendradarbystės erdvėje vyrauja tarpukariui būdingas, prabangus ir išskirtinis art deco stilius, o šiam būdingi ornamentai, raštai. „Nesiekėme, kad interjeras taptų akla art deco imitacija. Labiau vadovavomės art deco principais, bet juos interpretavome savaip. Ko gero, aiškiausia art deco citata – specialaus rašto kilimas iš 1930-ųjų stiliaus kolekcijos“, – pasakojo interjero architektas.
Rekreacijai – kelios poilsio zonos
Įvertinęs, kad biurų erdvės dažnai įrengiamos nuobodaus traukinio tipo suplanavimo principu – su ilgu tiesiu koridoriumi ir kabinetais, architektas ėmėsi kurti ryškią, įkvepiančią erdvę, o joje savo vietą rado uždaros studijos, prisišliejusios prie išorinių sienų. Pati erdvė, architekto žodžiais, užpildo tarpus tarp jų, vingiuoja ir nuolat keičiasi tai praplatėdama, tai susiaurėdama, tai atverdama perspektyvą, tai užstodama vaizdą, kurdama intrigą ir kviesdama judėti tolyn, pasižiūrėti, kas ten už kampo.
„Sukūrėme erdvę žmonėms, kurie atviri naujovėms ir vertina estetiką, o nuo daugelio bendradarbystės erdvių juos atgraso triukšmas ir šurmulys. Projektuodami interjerą, daugiausia dėmesio skyrėme čia dirbsiančių žmonių komfortui, kurį suvokėme daug plačiau nei tik patogūs darbo ar poilsio baldai. Sudarėme sąlygas ir privatumui, ir bendravimui, ir naujoms pažintims“, – apibendrino pašnekovas.
Kadangi „Monday Office“ darbuotojams pro fasadinius langus atsivers Neries pakrantė, ypač patrauklūs turėtų tapti dviračiai ar bėgiojimas – tokio sporto mėgėjams bendradarbystės erdvės patalpose įrengti dušo kambariai.
Atsipalaiduoti ir pailsėti turėtų padėti „Monday Office“ centre įkurdinta žalioji augalų sala. Darbo vietose įrengti kilnojamieji stalai tam, kad darbuotojai neužsibūtų vienoje vietoje. Greta vienos poilsio zonų – nedidelė virtuvėlė. Pačioje erdvės gilumoje – dar viena neformali poilsio zona, kuri natūraliai susiformavo dėl pastato formos. Sienos linkyje įrengta švelniu kilimu dengta poilsio „banga“ – čia bus galima ištiesti kojas.
Rekreacijai pasitarnaus ir pačiame biurų pastate „Green Hall 2“ veikiantys restoranai, meno ekspozicijos bendrose erdvėse, pastate taip pat įrengta poilsio zonų.
[su_quote cite=”Povilas Daugis”]Sukūrėme erdvę žmonėms, kurie atviri naujovėms ir vertina estetiką, o nuo daugelio bendradarbystės erdvių juos atgraso triukšmas ir šurmulys.[/su_quote]Erdvės – nesunkiai transformuojamos
Projektuojant „Monday Office“ interjerą panaudota daug stiklo, kuriančio lengvą ir šviesią nuotaiką. Stiklo atitvarose – ąžuolo durys. Tokias duris jauku liesti, be to, būdamos ypač aukštos ir masyviomis staktomis, jos tampa reikšmingu interjero elementu.
„Monday Office“ biuro erdves galima nesunkiai transformuoti pagal poreikį. Šis erdvės bruožas padiktavo ir apšvietimo sprendimus. „Pasirinkome tokią sistemą, kuri užtikrintų gerą apšvietimą darbo vietoje ir būtų lanksti, leistų keisti šviestuvų vietą pagal besikeičiantį patalpos planą. Ypač svarbi natūrali šviesa – visos darbo vietos įrengtos prie langų“, – paaiškino architektas.
Bendrojoje erdvėje apšvietimas kitoks – dekoratyvesnis, suplanuotas taip, kad atkreiptų dėmesį į ypatingas interjero vietas: poilsio zoną, augmenijos salelę, vietą su simboliniu „Monday Office“ foteliu, skirtu tiems, kurie nori pabūti vieni.
Bendroje erdvėje paliktos apnuogintos inžinerinės sistemos. Toks sprendimas nebūtų įmanomas art deco stiliaus interjere, tačiau dera šiuolaikiškame, su subtiliu art deco prieskoniu, tam tikra jo interpretacija. Architektas pripažįsta – industrinio stiliaus lubos ir art deco stiliaus grindys tik papildo interjerą. Tiesa, kabinetuose atvirų inžinerinių sistemų nėra – čia lubos lygios ne tik dėl estetikos, bet ir užtikrinant gerą akustiką.
Nevengė ryškių spalvų
Viena pagrindinių interjero ašių – spalvos. Interjero autorius suprojektavo intensyvią, ryškią erdvę tarp kabinetų ir ramius, šviesius, neblaškančius darbui skirtus kabinetus. Taip atsirado skirtingų spalvų kilimų, sodri žalia sienų spalva bendrojoje erdvėje ir balta kabinetuose – dar vienas savitas minimalizmo ir art deco ryšys. Bendradarbystės erdvėje įrengti posėdžių kambariai, iš jų vienas nedidelis, o antrasis skirtas keliolikos žmonių susitikimams. Dalis darbo vietų įrengtos atviroje erdvėje, likusios – uždarose, vienos ar kelių vietų studijose. Tiesa, pastarąsias galima sujungti ir padidinti iki 12 darbo vietų.
Akustinį komfortą bendradarbystės erdvėje kuria modulinės pertvaros, kiliminė danga ir lubos. Be to, visuose kabinetuose daugybė užuolaidų, kurios ne tik suteikia privatumo bei jaukumo, bet ir patalpose padeda suvaldyti garsą.

Kabinetų baldai lakoniški ir funkcionalūs. Darbo erdvių patogumą ir funkcionalumą užtikrina specialiai lietuvių gamintojų bendrovės „Narbutas“ „Monday Office“ pagaminti baldai. Poilsio zoną puošia išskirtinių formų danų architektų ir dizainerių „KiBiSi“ kurti foteliai.
Projektuojant ir renkant baldus daug dėmesio skirta jų ergonomikai, taip atsirado „Narbuto“ pagaminti kintančio aukščio darbo ir susitikimo stalai, darbo kėdės, kurios prisitaiko prie individualios žmogaus fiziologijos.
Viena iš „Monday Office“ idėjų – padėti prisijaukinti pirmadienį, todėl, atėjus į darbą, bus galima papusryčiauti, perversti spaudą, pabendrauti poilsio erdvėje.
Straipsnis paskelbtas žurnale „Statyba ir architektūra“, 2018 / 1.