Top Baneris

Belmonto užtvankos gali nelikti

2017 balandžio 25 d.
AM nuotr.
AM nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Avarinės būklės Belmonto (Pūčkorių) užtvanka, Aplinkos ministerijos specialistų nuomone, turėtų būti nugriauta. Specialistų argumentas – užtvanka neužtikrina Vilnios upės vientisumo, žuvų ir kitų vandens organizmų migracijos, todėl statinį siūloma išardyti, o Vilnios ruožą, kuriame yra griūvanti užtvanka, atkurti. Tam surastas ir reikiamas finansavimas.

„Ši užtvanka Vilnios upėje jau daug metų yra blogos būklės, nenaudojama, neprižiūrima. Vilnios upė įrašyta į ekologiniu ir kultūriniu požiūriu vertingų upių ar jų ruožų sąrašą, todėl naujos užtvankos statyti šioje vietoje negalima, o išardžius senąją būtų atkurtas upės vientisumas ir pagerėtų jos ekologinė būklė“, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas.

Vilniaus miesto savivaldybės prašoma užtikrinti, kad būtų išvengta Belmonto užtvankos avarijos padarinių, kurie gali sukelti grėsmę žmonių sveikatai, gyvybei ir aplinkai. Vilnios upė turi ypatingą statusą, nes joje aptinkamos Europos laukinės gamtos ir gamtinės aplinkos apsaugos (Berno) konvencijos saugomos rūšys, taip pat Gamtinių buveinių ir laukinės gyvūnijos bei augalijos apsaugos direktyvos saugomos rūšys.

Vienas iš pagrindinių Aplinkos ministerijos tikslų, įgyvendinant Bendrąją vandens politikos direktyvą 2000/60/EB, iki 2021 m. pasiekti gerą paviršinių vandens telkinių būklę, todėl, parenkant priemones gerai būklei pasiekti, reikia atsižvelgti į jų galimą poveikį vandens telkinio būklei, gamtines sąlygas, technines įgyvendinimo galimybes ir kt. Teigiama, kad užtvankos išardymas sudarytų tinkamas sąlygas upės ekosistemai. Europos Sąjungos šalyse išgriauta daugiau kaip 3000 užtvankų. Belmonto (Pūčkorių) užtvankos išardymo ir upės ruožo atkūrimo darbus planuojama finansuoti ES lėšomis.

Aplinkos ministerijos nuostata nuvils Pūčkorių užtvankos gynėjus ir, ko gero, visus tuos, kurie grožisi ja atvykę pramogų parką „Belmontas“. Jie tvirtina, kad užtvanka yra Pavilnių regioninio parko kultūrinio kraštovaizdžio, kultūros paveldo simbolis. Be to, užtvankos gynėjai primena, kad Gamtos tyrimų centro mokslininkų atliktas migruojančių žuvų monitoringas parodė, kad žuvų pralaida Pūčkorių užtvankoje yra tinkama. Specialistai primena ir tai, kad vos kilometru aukščiau yra dar viena užtvanka, taigi, tik tokio ilgio atkarpą nerštui „išloš“ taip vertinamos lašišos.

AM inf.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video