Top Baneris

Banguoti stogo lakštai – dėl ko galite netekti garantijos ir kokios dažniausios klaidos

2023 rugsėjo 27 d.
Radviliskis Gotika L11 03 2018
„Eternit“ gaminiai geriausiai tinka šlaitiniams stogams nuo 7 laipsnių. „Eternit“ nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Stogas – vieta, kuria rūpintis norime bene mažiausiai. Tiesiog tikimės, kad jis tarnaus mums ir nekels jokių problemų. Stogo dangų įvairovė Lietuvoje didelė. Kiekvienas gali išsirinkti stogo dangos medžiagą pagal savo lūkesčius, norimą išvaizdą ir piniginę. Fibrocementiniai banguoti lakštai pamėgti naujakurių ir renovuojamų namų savininkų dėl savo atsparumo, ilgaamžiškumo ir lengvo montavimo. Jei esate linkęs namą užkloti būtent banguotais lakštais, sužinokite apie dažnas klaidas, kurias daro gyventojai sandėliuodami ir montuodami juos. Instrukcijų nesilaikymas gali kainuoti jums ne tik ramybę, bet ir riziką netekti garantijos. Įžvalgomis apie šią stogo dangą dalijasi Lietuvoje fibrocementinius banguotus lakštus gaminančios įmonės „Eternit“ produkto vadovas Donatas Bosas.

„Eternit“ banguotų lakštų sandėliavimas. Į ką atkreipti dėmesį?

„Eternit“ fibrocementiniai lakštai jau įrodė savo vertę ne tik kokybe, bet ir laiko išbandymu. Visi gaminiai ir priedai gaminami tiesiogiai gamykloje Naujojoje Akmenėje, kuri veikia daugiau nei 25 metus. Joje pluša 250 darbuotojų, kurie vietoje maišo medžiagas ir rankomis gamina stogo priedus. Įsigyti „Eternit“ banguotus lakštus galite 150 vietų visoje šalyje.

Nors šie banguoti lakštai, dar vadinami beasbestiniu šiferiu, gerai žinomi tarp pirkėjų, pasitaiko klaidų, kurių galima išvengti. Žalinga manyti, kad nusipirkus stogo dangą galima ją laikyti bet kaip. Jei perkate stogo dangą žiemą, o montuoti planuojate tik pavasarį, būtinai sandėliuokite ją atitinkamai, kad sudrėkus laisvos kalkės nenugultų ant dažų sluoksnio. 

„Jei banguoti lakštai sandėliuojami netinkamai, pavyzdžiui, viena lakšto pusė gauna kondensato, dažyta pusė kontaktuoja paletėse su nedažyta puse, sušlapus ant jų atsiranda baltos dėmės. Tai suprastina vizualinę lakšto kokybę“, – pabrėžia specialistas. 

Kaip tinkamai sandėliuoti lakštus, kad stogo dangos išvaizda nepasikeistų? Kai gaminių paletės atvežamos į objektą, plėvelė turėtų būti nuimama, kad lakštai kvėpuotų.

VyturiuS Gotika L21 10 2016
Stogo kokybė priklauso ne tik nuo pačių medžiagų, bet ir stogdengio kvalifikacijos. „Eternit“ ruošia stogdengius dirbti konkrečiai su jų gaminiais, todėl gali rekomenduoti patikimų specialistų. „Eternit“ nuotr.

Taisyklingas banguotų lakštų sandėliavimas:

  • nupjaukite plėveles
  • uždenkite tentu, jei planuojate laikyti lauke
  • saugokite nuo tiesioginės saulės spindulių ir vandens
  • jei turite galimybę, laikykite viduje.

Dažniausios klaidos montuojant fibrocementinius banguotus lakštus

Stogo kokybė priklauso ne tik nuo pačių medžiagų, bet ir stogdengio kvalifikacijos – kaip kruopščiai jis pasirūpino visais etapais ir įrengimu. Statybininkai, kurie nėra montavę banguotų lakštų, turi skaityti instrukcijas, kad įrengtų juos tinkamai, nepaisant to, kad dažnai dengia kitokius stogus. 

„Eternit“ ruošia stogdengius dirbti konkrečiai su jų gaminiais, todėl gali rekomenduoti patikimų specialistų. Jei planuote montuoti banguotus lakštus pats, o tai tikrai įmanoma laikantis instrukcijų, išvenkite dažniausių klaidų, kurios lemia vandens prasiskverbimą į apšiltinamąjį sluoksnį. Tai atsitinka, kai danga tvirtinama prie per mažo nuolydžio stogo ir tvirtinimo elementai ne tose vietose arba ne pagal instrukciją, pavyzdžiui, per maži tarpai, nepakankamai prispausta. „Eternit“ gaminiai geriausiai tinka šlaitiniams stogams nuo 7 laipsnių. Jei stogas nuo 7 iki 15 laipsnių, reikia papildomos sandarinimo virvės ir suklijuoti difuzinę plėvelę. Didesnio nei 15 laipsnių nuolydžio stogams dengiant banguotus lakštus nėra keliami jokie papildomi reikalavimai.

Kita galima problema – banguotų lakštų tvirtinimas prie medinės konstrukcijos. Reikia žinoti, kad kiekvienas tvirtinimo elementas turi laikyti tik vieną konkretų lapą. „Eternit“ elementai nesusuka visų lakštų į vieną visumą. Būtina, kad kiekvienas atskiras lapas būtų paslankus, tik taip išvengiama įtrūkimų, kurie sukeltų didelių nesklandumų. 

Visas instrukcijas rasite tiek ant gaminių, tiek gamintojo tinklalapyje

Gamintojo rekomenduojami stogo priedai – būtini ar ne?

Dažnas gyventojo ar montuotojų požiūris yra, kad gamintojo siūlomi priedai (kraigas, vėjalentės, užtvara nuo paukščių, ventiliacijos kaminėliai ir kt.) – tik pinigų švaistymas, esą yra pigesnių sprendimų. Ar tai tiesa, atsako „Eternit“ atstovas D. Bosas.

„Mes suteikiame banguotiems stogo lakštams techninę 30 metų garantiją, net jei nenaudojate mūsų tvirtinimo elementų ar rekomenduojamų priedų. Svarbiausia, kad lakštai būtų įrengti pagal montavimo instrukciją“, – akcentuoja specialistas. 

Jis pabrėžia, kad stogo priedų įsigijimas nežymiai pabrangina stogo sąmatą, o gaunate estetišką ir vientisą vaizdą. „Eternit“ gamykloje keli šimtai darbuotojų gamina banguotus lakštus – patys maišo medžiagas, spaudžia ir džiovina specialiuose įrenginiuose, tada krauna į paletes. Visa tai trunka apie mėnesį – nuo medžiagų maišymo iki gaminių transportavimo. Tas pats vyksta ir su priedais – kiekviena detalė rankomis dedama į formas ir laikoma parą. Tada dvi savaites pagamintos stogo detalės stovi stelažuose, sustingusios išimamos ir nudažomos, kol galiausiai išvežamos montuoti.

Rinktis stogo priedus iš tos pačios medžiagos kaip danga verta, nes:

  • užtikrina didesnį sandarumą
  • stogas atrodo išbaigtas
  • atrodo estetiškiau
  • rankų darbo
  • gaunate iš vieno gamintojo.

„Eternit“ šiuo metu gamina 5 skirtingus lakštų ilgius, 7 spalvas ir nedažytą lapą tiek naujiems, tiek renovuojamiems būstams, taip pat stogo priedus iš fibrocemento.

LT Uknw Banga L31 02 2017 1 1
Stogo priedų įsigijimas nežymiai pabrangina stogo sąmatą, o gaunate estetišką ir vientisą vaizdą. „Eternit“ nuotr.

Atvejai, kada garantija stogo dangai negalioja

„Eternit“ banguotiems lakštams suteikiama 30 metų garantija techninėms savybėms ir 5 metų garantija dažams. Techninės savybės nurodo, kad per 30 metų laikotarpį lapas nepraleis vandens. Ši garantija galioja visada, kai yra gamybinis brokas. Tereikia kreiptis dėl garantinės patikros, ir specialistai, atvykę į objektą, įvertins jūsų individualią situaciją.

Klientų patogumui teikiama garantijos registracija. Įsigijus gaminių reikia nufotografuoti pirkimo čekį ir įkelti į įmonės tinklalapį. „Eternit“ darbuotojai susieja pirkėją su įsigytais gaminiais. Ši sistema leidžia lengvai atsekti, kas ir kada buvo pirkta.

Kada techninė garantija negalioja? Yra keli pagrindiniai atvejai. Pirmas – kai įvyksta mechaninis pažeidimas, pavyzdžiui, savininkas vaikščiojo ant stogo ir lakštai įtrūko. Garantija negalioja ir įvykus „force majeure“ atvejams, pavyzdžiui, 5 cm skersmens krušos ledukai padaro žalą stogui.

Visgi, kaip sako „Eternit“ produkto vadovas D. Bosas, pusė problemų tikrinant stogus dėl garantinio kreipimosi būna įvykę dėl klientų kaltės. „Dažniausios klaidos – montavimo. Būna, kad nepalieka vietos vėdinimui, netinkamai susuka tvirtinimo elementus, padaro nepaslankią konstrukciją. Tais atvejais, kai nesilaikoma montavimo instrukcijų, kurios pateiktos su gaminiais, tiek įmonės tinklalapyje, deja, techninė garantija negalioja. Kad būtumėte apsaugoti tiek jūs, tiek jūsų materialusis turtas, tereikia elgtis pagal montavimo instrukciją“, – pabrėžia „Eternit“ įmonės, įsikūrusios Naujojoje Akmenėje, atstovas. 

Ekologiški gaminiai tvarumą puoselėjančioje „Eternit“ gamykloje

Vis daugiau ir intensyviau ne tik kalbama apie tvarumą statybų sektoriuje, bet ir imamasi konkrečių veiksmų. Remiamas saulės kolektorių ant stogų įrengimas, veikia A++ energinės klasės reikalavimas naujiems statiniams. „Eternit“ įmonė taip pat prisideda prie tvaresnių sprendimų. Įmonė ne tik gamina dangą iš Lietuvoje pagaminto cemento (mažiau transporto taršos), bet ir siūlo ekologišką produkciją (fibrocementiniai banguoti lakštai nekenkia gamtai ir žmogaus sveikatai).

Įmonė savo viduje taiko ir daugiau tvarių veiksmų. „Gamyboje naudojame žaliąją energiją, o pačių lakštų gaminimui naudojamas vanduo yra uždarame cikle – jis išvalytas grįžta atgal. Defektuotus lakštus susmulkiname ir atiduodame naudoti pagrindams. Taip gaminiai ir jiems skirta energija, darbuotojų laikas tausojami. „Eternit“ veikla įvertinta sertifikatais, kurie patvirtina aplinkosauginių reikalavimų įgyvendinimą“, – vardija „Eternit“ produkto vadovas.

„Eternit“ Lietuvoje veikiau daugiau nei 25 metus ir priklauso Belgijos įmonei „Etex Group, kuri skaičiuoja antrą veiklos šimtmetį. „Eternit“ gaminius galite įsigyti 150-yje vietų visoje Lietuvoje. 

Ekologiški, aukštos kokybės standartus atitinkantys beasbestiniai lakštai iš fibrocemento puikiai tiks naujiems ir renovuojamiems namams, ūkiniams pastatams dengti. „Eternit“ Naujojoje Akmenėje gamina įvairių spalvų ir dydžių stogo dangą, kad kiekvienas klientas rastų tai, kas labiausiai tinka jo projektui.

eternit logo

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video