Bambukas architektūroje – ne naujiena, ypač regionuose, kur šis greitai augantis, tvarus ir patvarus augalas yra plačiai paplitęs. Todėl dažnai Rytuose galime išvysti ne tik plačiai statybų „buityje” naudojamą bambuką, bet ir kuo įvairiausias, unikalias koncepcijas ir architektūrinius eksperimentus. „SUP Atelier“ kinų architektai pritaikė universalias bambuko savybes kuriant „INBAR“ ekspozicijų erdvės architektūrą.
Su bambuko medžiagiškumu susipynęs konceptualumas
Architektų įgyvendintoje koncepcijoje atsispindi du pagrindiniai aspektai – medžiaga ir tūris. Bambukas Kinijoje dažnai apibūdinamas kaip „aukso spalvos ir nefrito švelnumo“, o kinų kalboje šis pasakymas fonetiškai primena „auksinę žuvelę“. Centrinis kraigas primena tarsi nugarą išlenkusią žuvį, o patį stogą suformuoja viduje esančios lenktos, ritmiškai besikartojančios arkos. „Žuvies galva“ nukreipta į vakarus, kur atsiveria didelė pagrindinio įėjimo anga. Lanksti bambuko konstrukcija leidžia drąsiai eksperimentuoti su pastatų forma ir tūriu – architektų idėja „išlankstyti“ paviljono stogą, darniai apipynė „bambukinės žuvelės“ formą.
280 kv. m ploto paviljonas yra skirtas INBAR (Tarptautinei bambuko ir rotango organizacijai) renginiams bei kitoms ekspozicijoms ir parodoms. Statinys bus išsaugotas puoselėjant ir skatinant statybą iš bambuko.
Lankstus ir tvarus bambukas
Ši medžiaga statybose (bent Rytuose) yra itin populiari, kadangi ne tik yra ekologiška, tvari, neišskiria anglies dioksido emisijų, bet ir itin greitai auga ir atsinaujina, kas leidžia sparčiai pildyti statyboms skirtus bambuko išteklius. Kitas, itin palankus kūrėjams aspektas – bambuko didelis atsparumas lenkimui ir tempiamasis stiprumas. Grynas bambukas taip pat yra lengvai apdorojamas. Šios savybės suteikia nemažai laisvės architektams, kuriantiems įmantrias, organines struktūras, eksperimentuojantiems su stogais ir kitais elementais.
Tiesa, bambuko populiarumas sumenko, kai buvo apribotas jo naudojimas didesnėms ir sudėtingesnėms struktūroms būtent dėl nepakankamo tvirtumo. Tačiau pastaruoju metu, atsiradus įvairioms šiuolaikinėms apdorojimo priemonėms, aukštoje temperatūroje, antikorozinėmis dangomis ir pan., buvo žymiai pagerintos bambuko patvarumo savybės.
Tradicijos ir technologijos
Architektai siekė atskleisti bambuko medžiagos žavesį kiekvienoje detalėje, pateikdami šią medžiagą skirtingose perspektyvose. Nors didžiąją konstrukcijos dalį ir sudaro pats stogas, jo išraiška yra nemonotoniška, pasitelkus ritmišką struktūros formavimą arkiniais elementais. Paviljone taip pat yra panaudotos bambukinės „plytelės“, pinto bambuko apdaila, bambuko baldai, šviestuvai ir kt.
Projektuodami paviljoną architektai pasitelkė konstruktorius bei skaitmeninius modelius, todėl sukūrė optimaliausią konstrukcinį tūrį, nesumenkindami unikalios architektūrinės idėjos.