Balkonų ir terasų hidroizoliaciniai sprendimai: skubėjimas ir noras sutaupyti gali lemti tūkstantinius nuostolius 

Balkonų ir terasų hidroizoliaciniai sprendimai: skubėjimas ir noras sutaupyti gali lemti tūkstantinius nuostolius 

balkono hidroizoliacija
Unsplash nuotr.

Įrengiant gyvenamąsias erdves papildančius, išplečiančius, praturtinančius balkonus ir terasas, dažnai daroma viena esminė klaida – pernelyg akcentuojama apdaila, o itin mažai dėmesio skiriama hidroizoliacijai ir ją suformuoti padedančioms medžiagoms. Dar atidžiau medžiagas parinkti reikės, jeigu balkonas ar terasa bus neįstiklinti ir juos nuolat skalaus lietus bei kaitins saulė. 

Anksčiau nebuvo hidroizoliacinių sprendimų, medžiagų, tad nė vieno nenustebintų prastos būklės senamiesčio pastatų balkonai. Tačiau, pasak VELVE M. S. T. – išskirtinio MAPEI statybinės chemijos atstovo Lietuvoje – projektų vadovo Arturo Kutkos, vis dažniau pasitaiko atvejų, kai nekokybiškai įrengiami ir naujos statybos daugiabučių balkonai. Pagrindinės priežastys – buvo neapgalvotai taupoma, parinktos netinkamos medžiagos ir t. t. Taigi, ką svarbu žinoti apie tinkamą hidroizoliaciją balkonams, terasoms, lauko laiptams ir kitoms erdvėms, sujungiančiomis vidų ir lauką? 

Kaip įrengti tinkamą balkonų hidroizoliaciją?

Naudojant prastesnių parametrų, ne tokias kokybiškas medžiagas mes sutrumpiname balkono tarnavimo laiką. Kokybiškai, laikantis visų standartų įrengtas balkonas turėtų tarnauti ir problemų nekelti ilgus dešimtmečius. 

Būtent į tai ir orientuojasi MAPEI – tarptautinė, jau nuo 1937 metų veikianti kompanija, gaminanti statybines medžiagas bei pagrindinė klijų ir kitų produktų, naudojamų statybų srityje, gamintoja.

MAPEI turi daugybę produktų linijų, kurios apima dangų sistemas skirtas pastatų restauracijai, sportinių dangų įrengimui, tiltų remontui ir daugelį kitų sričių. Vieną iš jų – betoninių balkonų remontą – aptarsime šiame straipsnyje. Kiekvienu atveju paruošti standartiniai sprendimai šiek tiek adaptuojami, pritaikomi prie kiekvienos individualios situacijos.

Balkonų-terasų sistema ant esamos plytelių ir bitumo membranos dangos

Taigi, pirmasis svarbus darbas įrengiant hidroizoliaciją – suformuoti tinkamus nuolydžius: „Dažniausiai pasirenkami remontiniai mišiniai, kuriuos galima įrengti ant esamo pašiaušto, frezuoto betono, kai nelygus sluoksnis yra bent 5 mm storio, kad mišinys tinkamai sukibtų ir suteiktų konstrukcijai tvirtumo“, – teigia A. Kutka. 

Confix PP Fiber
„Confix PP-Fiber“ remontinis mišinys

Kitas sprendimas, jei nenorima kelti triukšmo, dulkių ir nėra galimybės betono pašiaušti – tepamas epoksidas, ant jo iškart įrengiamas remontinis mišinys, formuojamas nuolydis. Epoksidas yra nelaidus vandeniui, padeda sujungti seną ir naują betoną, suteikia tvirtumo, o jam džiūstant savybės nepakinta. Be to, VELVE M. S. T.  projektų vadovas akcentuoja, kad mišinys yra be lakiųjų medžiagų, apie kurių neigiamą poveikį sveikatai yra girdėję daugelis. 

Vienas populiariausių MAPEI asortimente – „Confix PP-Fiber“ remontinis mišinys – turi mikropluošto, neleidžia betonui džiūstant trūkinėti, formuotis oro ertmėms bei suteikia tvirtumo. Su šio mišinio pagalba galima formuoti 10–50 mm nuolydį. 

Svarbiausia – pagalvoti, kokie aplinkos veiksniai gali sutrumpinti terasos ar balkono tarnavimo laiką

Anot A. Kutkos, prieš pradedant darbus, būtina gerai pagalvoti, su kokiais iššūkiais potencialiai teks susidurti konkrečioje vietoje įrengiant balkoną ar terasą, kokių neigiamų aplinkos veiksnių veikiamoje zonoje statinys stovės ir t. t. 

Taigi, po to, kai su remontiniu mišiniu tvarkingai suformuojami nuolydžiai, išlyginamas paviršius, laukia kitas etapas – hidroizoliacijos: „Turime bent 3 dviejų komponentų cementinės hidroizoliacijos variantus. Jei nėra kažkokių iššūkių, naudojame „Mapelastic“, apsaugantį konstrukcijas nuo drėgmės“, – pasakoja projektų vadovas.

Balkonų sistema su plytelių danga

Šis dviejų komponentų cementinis skiedinys, skirtas balkonų, terasų ir baseinų hidroizoliacijai išsaugo savo elastingumą iki -20°C. Ji apsaugo balkoną nuo mikroįtrūkimų, vandens skverbimosi į konstrukcijas, taip pat ir nuo aplinkos teršalų, galinčių sukelti armatūros koroziją: „Reikia atsižvelgti, kad gelžbetonis turi nemažai armatūros, kuri taip pat turi būti apsaugota nuo sulfatų, chloridų ir anglies dvideginio. Be to, svarbu paminėti, kad „Mapelastic“ yra atsparus druskų poveikiui, taigi, tinka ir jūriniam klimatui“, – apie papildomas hidroizoliacijos savybes pasakoja A. Kutka. 

Itin svarbu tinkamai privesti hidroizoliaciją prie lauko atitvarų. Svarbus niuansas įrengiant balkonus, pasak VELVE M. S. T. – išskirtinio MAPEI statybinės chemijos atstovo Lietuvoje – inžinieriaus Broniaus Rupšo, – jog hidroizoliaciją reikia įrengti iki gelžbetonio ar mūro konstrukcijos sienos, o ne iki termoizoliacinio sluoksnio. Galutinė danga pasirenkama individualiai, bet dažnu atveju klijuojamos šalčiui atsparios plytelės naudojant atitinkamos klasės klijus ir siūlių glaistą.

Įrengiant apšiltintą balkono plokštę, procesas panašus, tik ant suformuoto nuolydžio klijuojama termoizoliacija, po to dengiamas garo izoliacinis barjeras ir tik tada liejamas išlyginamasis betono sluoksnis, po kurio seka ankščiau paminėtas hidroizoliacijos įrengimas.

Mapei balkonu ir terasu sistemos ir sprendimai
MAPEI balkonų ir terasų sistemos ir sprendimai

Daugelį individualių namų savininkų labai vilioja ant grunto įrengtos terasos: „Jei numatoma, kad drėgmė garuos, naudojame visai kitą hidroizoliaciją – „Mapelastic Foundation“, kuri apsaugo nuo vandens kilimo“, – teigia A. Kutka. Produktas pritaikomas ne tik terasoms, bet ir pamatams, atraminėms sienoms ir kt. 

Būtina atkreipti dėmesį, ar konstrukcija yra veikiama vibracijų, trūkinėjimų. Tokiu atveju rekomenduojama rinktis „Mapelastic Smart“. Jis padeda išvengti iki 2 mm įtrūkimų.

Įsitikinimas, kad plytelių danga – jau savaime nelaidi vandeniui, yra klaidingas 

„Visada, prieš pasiūlydami konkrečius sprendimus, užsakovų teiraujamės, koks bus galutinis sumanymas, kokia konstrukcija? Pavyzdžiui, jei danga – plytelių, rekomenduojami S1 klasės elastingi plytelių klijai.

Dažnai žmonės yra įsitikinę, kad plytelės – jau savaime nelaidžios vandeniui, tad nieko papildomai naudoti nereikia. Tačiau toks sprendimas vėlgi gali lemti didžiulius nuostolius. Plytelės tik iš dalies apsaugo nuo drėgmės, o daugelio tipų siūlių glaistas yra pralaidus vandeniui. Galiausiai, laikui bėgant gali pasitaikyti mikroįtrūkimų, plytelės gali atšokti, dėl to hidroizoliacija visais atvejais yra būtina: „Plytelių klijavimo sistema neleidžia vandeniui skverbtis į balkonų, terasų konstrukcijas ar, jei terasa yra įrengta virš patalpų – nutekėti į vidų“, – sako A. Kutka.

Taigi, bet kuriame statybų ir renovacijos etape, pristigus žinių ir norint išvengti kertinių klaidų, geriausia pasitarti su VELVE M. S. T. – išskirtinio MAPEI statybinės chemijos atstovo Lietuvoje – specialistais, kurie tikrai padės priimti tinkamiausią sprendimą.

Temos: balkonų hidroizoliacija, mapei, terasų hidroizoliacija, UAB VELVE M.S.T.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Fill out this field
Fill out this field
Įveskite tinkamą el. pašto adresą.

Susiję straipsniai
Susiję straipsniai