Top Baneris

Balkonai ir terasos: tendencijos ir sprendimai net ir mažoms erdvėms

2024 gegužės 31 d.
terasa mieste unsplash scaledTik SA
Unsplash nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Justina GRAINĖ

Kažkada buvę tik išoriniai sandėliukai, šiandien balkonai ir terasos tampa itin reikšminga ir svarbia žmogaus gyvenimo ir buities dalimi, nepraradusia savo aktualumo. Priešingai – projektuojant bet kurį naują gyvenamąjį kvartalą ar atskirą daugiabutį, vystytojai įrašo sutartyje punktą, nurodantį kiekvienam butui privalomai suprojektuoti terasą arba balkoną. Jie vis dažniau tampa erdve ne tik poilsiui, bet ir darbui, susibūrimams su šeima ir draugais.

Studijos „Architektūros linija“ architektas, profesorius Gintaras Čaikauskas atviras – vystytojai pastebi, kad butai be balkonų Lietuvoje praktiškai nedomina pirkėjų. „Terasos, įrengiamos įvairiausiuose lygiuose, pastaruoju metu labai paplito ne tik gyvenamuosiuose, bet įvairiausios paskirties objektuose – tiek visuomeniniuose, tiek ir administraciniuose ar komerciniuose pastatuose. Ypač tai pasakytina apie reikšmingus statinius, iškilusius šalia Neries upės krantinių Vilniuje. Šios erdvės naudojamos ne tik kaip gražių panoramų apžvalgos ar poilsio erdvės, jose dažnai organizuojami įvairūs susibūrimai, šventės ir pan.“
Terasos ir balkonai šiandien nebėra tik individualių namų privalumas – sako studijos „Prive“ įkūrėja, architektė, interjero dizainerė Medeina Voverė ir atskleidžia, kokios funkcijos dažniausiai pageidaujamos terasoje.

  • Laisvalaikiui. Pasyvaus poilsio funkcija yra populiariausia, kuri suteikiama terasai. Tam dažnai terasose ir balkonuose atsiranda minkšti ir patogūs lauko baldai.
  • Valgyti. Daugybė žmonių pageidauja terasoje ne tik išgerti kavos, bet ir valgyti su visa šeima, užsikurti kepsninę ir galimybę terasoje leisti laiką su svečiais.
  • Daržininkystei. Šiuo metu vis labiau populiarėjanti tendencija terasose – pakeltos ar vertikalios lysvės daržovėms bei prieskoninėms žolelėms auginti. Tokios lysvės atrodo tikrai estetiškai bei pabrėžia savininkų požiūrį į ekologiją bei galimybę mėgautis pačių užaugintu maistu.
  • Darbui. Šiuo metu daugybei žmonių dirbant iš namų, terasos ir balkonai vis dažniau tampa darbo vieta. Tam svarbus interneto ryšio stiprintuvo, elektros lizdų, tinkamų baldų pasirinkimas.
  • SPA malonumams. M. Voverė sako, kad vis dažniau pasitaiko ir atvejų, kai užsakovai pageidauja terasoje ar balkone turėti sūkurine vonią ar nedidelę pirtį.

Kaip ištrinti ribą tarp išorės ir vidaus?

Norint kuo labiau išnaudoti terasas ir balkonus, daugelis stengiasi, kad šios erdvės taptų kuo labiau sujungtos su vidumi.

  • Stiklas. Architektas G. Čaikauskas, paklaustas, kokie sprendimai padeda ištrinti ribas tarp lauko ir išorės sako, kad dažniausiai tam puikiai padeda įstiklinamos angos. „Slankių durų ir langų sistemos nuolat tobulėja suteikdamos vis naujų raiškos galimybių projektuotojams ir didesnį komfortą būsimiems gyventojams. Berėmės, sulankstomos konstrukcijos suteikė daugiau galimybių estetizuoti balkonų įstiklinimo galimybes. Jeigu anksčiau į tokius sprendinius su pavydu žvelgdavome tik keliaudami užsienyje, tai šiuo metu tai yra jau ir mūsų kasdienybė, prieinama daugumai gyventojų.
  • Stilių dermė. M. Voverė pataria įrengti terasą taip, kad į ją būtų galima patogiai patekti iš virtuvės, valgomojo ar svetainės. Įrengiant terasą labai svarbi jos dermė su vidaus sprendimais. „Minkšti vidaus ir terasos baldai turėtų derėti vieni su kitais tiek stiliumi, tiek pasirinktais atspalviais ir medžiagomis, ypač jei šias erdves skiria tik stiklo vitrina. Terasos grindų dangos atspalvis neturėtų stipriai skirtis nuo grindų dangos namuose – kuo artimesni jie bus vienas kitam, tuo labiau nyks vizuali riba tarp namų vidaus ir išorės. Terasos ir želdynų apšvietimas taip pat turėtų būti planuojamas įvertinant jo ryšį su interjeru: iš svetainės matomas dekoratyviai apšviestas kraštovaizdis bei želdynai ir tamsiuoju paros metu leis grožėtis aplinka, vizualiai praplės namų erdvę“, – sako specialistė.
  • Apšvietimas. M. Voverė sako, kad kokybiškas lauko erdvių apšvietimas terasose prie gyvenamųjų namų ar kotedžų privalo turėti kelis sluoksnius: funkcinį, gerai apšviečiantį poilsio erdvę ar valgymo zoną, dekoratyvų, išryškinantį želdinių ir medžių grožį, bei užtikrinantį saugumą, apšviečiant takelius bei laiptelius, įėjimą į namą ar garažą. Dažniausiai yra derinami jungikliu įjungiamo apšvietimo, nuo judesio bei sutemus įsijungiančių šviestuvų sprendimai: jie visi turi savo vietą ir atlieka svarbią funkciją.
terasos apsvietimas unsplash
Unsplash nuotr.

Kaip susiplanuoti mažo balkono erdvę?

Patogius baldus, valgomuosius stalus gali pasistatyti jau ne tik privačių namų gyventojai, bet ir butų savininkai, nes pastaruoju metu labai sparčiai populiarėja būtent terasomis išsiskiriantys NT projektai. Tačiau ir mažus balkonus turintys gyventojai gali funkcionaliai išnaudoti šią erdvę. M. Voverė pataria, kaip „sutaupyti vietos“.

  • Sandėliavimo sprendimai. Jei žinote, kad gan ankštame balkone privalėsite laikyti dviračius ar sandėliuoti daiktus, tokie dizaino sprendimai kaip vertikalus dviračių stovas ar aukšta uždara spinta padės išsaugoti erdvę ir susikurti jaukią poilsio zoną nepaisant jame laikomų daiktų.
  • Kompaktiški baldai. Mažame balkone minkštų baldų komplektą greičiausiai teks pakeisti staliuku su keliomis kėdėmis ar vienu lauko foteliu, didelius augalų vazonus gali atstoti prie turėklų tvirtinami pailgi vazonai su gėlėmis.
  • Detalės. Stilingą atmosferą nedidelėse erdvėse labiausiai padeda sukurti spalvos, faktūros, audiniai: laukui tinkamos pagalvėlės ir pledai, ryškiaspalviai baldai, lauko sąlygoms atsparus kilimas.
  • Stilius. „Jei balkonas yra senamiestyje, o jo turėklai – plono metalo, paieškokite panašaus stiliaus staliuko bei kėdžių. O jei planuojate apstatyti balkoną naujos statybos daugiabutyje, verčiau ieškokite modernių ir šiuolaikiškų baldų. Taip pat venkite pagundos balkone naudoti senus ir nebereikalingus baldus iš namų – dažniausiai nei jų stilius, nei dydis netinka ankštiems balkonams“, – sako M. Voverė.
  • Apšvietimas. Balkonuose, kurie pasižymi mažesniu plotu, daug skirtingų apšvietimo šaltinių nereikia, svarbiausia parinkti patogią sieninių ar lubinių šviestuvų vietą taip, kad jie neakintų ir pakankamai apšviestų erdvę.
jaukus balkonas unsplash 1
Unsplash nuotr.

Kokios naujausios terasų ir balkonų tendencijos?

Pastaruoju metu labai svarbiomis tapusios terasos ir balkonų erdvės keičiasi kartu su žmonių gyvenimo kokybe ir įpročiais. O tai diktuoja ir populiariausias tendencijas.

  • Mini virtuvėlės. Specialistai pastebi, kad viena ryškiausių tendencijų yra noras terasoje ir balkone turėti ne tik valgomojo, bet ir maisto ruošos zoną, todėl terasos vis dažniau tampa mini virtuvėlėmis su kepsninės zona.
  • Šildymo sprendimai. M. Voverė sako pastebinti, kad vis daugiau klientų pageidauja kuo labiau prailginti mėgavimąsi terasos ar balkono zona: „Tam vis dažniau pasitelkiami šildytuvai, stoginės bei elektrinės ar ranka valdomos markizės. Kadangi terasų įrengimui yra skiriama vis daugiau dėmesio bei investicijų, natūralu, kad norisi jomis naudotis kuo ilgiau. Tad įsirengus nuo kritulių saugančias stogines bei šildytuvus, galima ne tik anksčiau pradėti naudotis terasa pavasarį, bet ir rudenį pratęsti jos sezoną.“
  • Estetikos poreikis. G. Čaikauskas pastebi, kad tendencijos labiausiai krypsta technologinių naujovių link, nes architektūriniai sprendiniai visada esmingai susiję su žmonių gyvenimo būdo raida ir pokyčiais: „Gyventojai palaipsniui ima suprasti darnios, estetiškos aplinkos vertę, kelia savo reikalavimus tiek projektuotojams, tiek ir vystytojams. Jau vis dažniau pasitaiko užsakymų, kuriuose juntamas didesnis architektūros kokybės poreikis, akcentuojant tai kaip neatsiejamą finansinės vertės dalį.“

Artimiausioje ateityje terasos ir balkonai taps vis svarbesni ne tik gyvenamosiose erdvėse, bet ir komerciniuose, net administraciniuose objektuose. Tikėtina, kad šios zonos taps vis funkcionalesnės, vis modernesnės ir mažiau atskirtos nuo vidaus erdvių. Dažniau matysime naujausių technologijų sprendimus: saulės energijos panaudojimą, netradicinį terasos pritaikymą ir didžiulį dėmesį architektūros estetikai.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video