Top Baneris

Baldai x Architektūra: kas įvyksta, kai architektai imasi kurti baldus? (1)

2023 gegužės 23 d.
Skulptūriškas baldų dizainas, baldų paroda, Zaha Hadid Architects, Zaha Hadid DesignsTik SA
Pasidalykite straipsniu

Žymių architektų polinkis kurti ne tik pastatus, bet ir baldų dizainus nėra naujiena. Visame pasaulyje yra paplitusios įžymių architektų, tokių kaip Franko Lloydo Wrighto, Ludwigo Mieso van der Rohe, Franko Ghery ir kt. baldų dizainų idėjos. Galime drąsiai teigti, kad toli gražu ne visi kurti baldai sulaukė didelio praktinio populiarumo. Tad gal tai ir ne ikoniniai baldai, o tiesiog žymūs vardai, dėl kurių kartu išpopuliarėjo ir sukurti gaminiai? Bet kuriuo atveju, kai kurie šių architektų buvo itin įsitraukę į dizaino procesą: visiems žinoma „Zaha Hadid Architects“ studija nuolat pristato įspūdingus architektūros projektus, o architektės polėkio užteko net ir atskiros studijos „Zaha Hadid Design“ įkūrimui. Jie pasaulį nustebino išties unikaliu vaizdiniu – „Skysto ledyno“ (angl. Liquid Glacial) baldų kolekcija.

Skulptūriška estetika balduose

Šis dizainas nėra naujiena „Zaha Hadid Design“ studijoje, kurioje gausu įvairiausių interjero dekoro ir baldų pavyzdžių, o ir jo bendra estetika, organiškos formos supanašėja su architektūros studijos darbais. „Liquid Glacial“ kolekcija buvo pristatyta dar 2012 m. ir skirta „David Gill“ galerijai Londone. Skulptūriškos visumos išraiška – unikalus architektės „parašas“, kuris leidžia suprasti, kas yra šio kūrinio autoriai.

Iš akrilo pagamintų baldų kolekcija, kurioje yra keli stalai, žurnalinis staliukas, taburetės, kėdės ir dekoratyviniai indai, visi jie „kalba“ apie tą patį – momente sulaikytą judesį. Tarsi lėtai tirpstantis ledynas, arba tekantis vanduo, kuris įgavo aiškias formas, vis dar sukelia įspūdį, kad prisilietus ir jis vėl pradės tekėti. Švelnios bangelės raibuliuoja paviršiumi, sudarydamos ramybės įspūdį. Nevienareikšmiško judesio ir dramatiškumo suteikia sūkurį atvaizduojančios kojelės, tarsi sustingusi vandens srovė. Dizainui įspūdžio suteikia permatoma akrilo medžiaga, kuri sustiprina bendrą įspūdį. Kintantys šviesos atspindžiai prideda gylio ir išraiškos, o galutinis rezultatas keičiasi kartu su žiūrovo perspektyva.

„Mane visada domino tėkmės suvokimas, – pasakojo architektė Z. Hadid, – Pasinaudodami visomis projektavimo, medžiagų ir gamybos technologijų pažanga, galime pasiekti dar įspūdingesnių rezultatų.“ Vienareikšmiškai galima teigti, kad architekai išlaiko savo stiliaus specifiką bet kokioje kūrybos formoje.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai
  • re

    2023-05-25, 8:53  

    Gal geriau prisiminkime lietuvių architektus, kūrusius ir baldų projektus? Pavyzdžiui, architekto Vytauto Čekanausko kartu su kolegomis projektuotus Kompozitorių namų baldus ar architektų A.V. Nasvyčių Neringos kavinės baldus?

Rekomenduojami video