Top Baneris

Balandį plienas pigesnis nei kovą, tačiau Kinijos žingsniai stabdo kainų kritimą

2022 balandžio 20 d.
Plieno rinkos pokyčiaiTik SA
Pasidalykite straipsniu

Plieno kainos šiuo metu yra apie 835-850 JAV dolerių už toną. Tai maždaug dešimtadaliu mažiau nei kovą. Tačiau net jei karo sukeltas plieno deficitas Europoje bus išspręstas, aukštos kainos išliks dėl Kinijos politikos.

Kas dominuoja, tas diriguoja

Prasidėjus Rusijos karinei agresijai prieš Ukrainą, Europos plieno rinkoje buvo stebimi dideli pokyčiai. Taip nutiko dėl to, kad tiek Ukraina, tiek Rusija yra svarbios šios žaliavos gamintojos ir eksportuotojos.  Po staigaus plieno kainų kilimo kovo mėn. kai už toną buvo prašoma 940 JAV dolerių, balandžio mėn. plieno kainos šiek tiek pakrito – iki 835–850 JAV dolerių už toną.

Tačiau kalbant apie ilgesnį laikotarpį, didžiausią poveikį plieno kainoms gali daryti Kinija. Kinija yra dominuojanti pasaulio plieno gamintoja. Tačiau Kinija yra ne tik didžiausia plieno gaminių, kurie daugiausia naudojami statybų pramonėje, gamintoja, bet ir pagrindinė jų vartotoja.

Deja, geležies rūdos išgavimas ir apdirbimas, bei plieno gamyba atsakingi už 15 proc. viso Kinijoje išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio. Atsižvelgdama į šalies klimato kaitos užmojus, Kinijos valdžia jau paskelbė, kad kelerius artimiausius metus imsis aktyvių priemonių išmetamųjų teršalų kiekiui mažinti. Kinija šiuo metu yra didžiausia šiltnamio efektą sukeliančių dujų emitentė pasaulyje bet turi labai ambicingų planų – iki 2060 m. pasiekti neutralumą klimato atžvilgiu. Tad jau dabar mažinama kai kurių kasyklų, plieno gamyklų ir apskritai pramonės įmonių veikla.

2021 m. Kinija sąmoningai sumažino žaliavinio plieno gamybą 30 mln. tonų. Sumažinimas – simbolinis, nes 2021 m. Kinijos plieno gamyba sumažėjo nuo įspūdingo 1,065 mlrd. tonų iki vis dar labai didelio 1,035 mlrd. tonų kiekio, tačiau verta paminėti, kad tai buvo pirmas metinis Kinijos plieno gamybos sumažėjimas per šešerius metus.

2022 m. I ketvirtį Kinijos plieno gamybos mažėjimo tendencija buvo tęsiama. Sausio-kovo mėn. Kinija pagamino 243,4 mln. tonų plieno, t. y. 10,5 proc. mažiau nei tuo pačiu 2021 m. laikotarpiu.

Conteh

Apie ką kalba ekspertai?

Kai Kinija mažina plieno gamybą, paprastai krenta geležies rūdos kainos, bet tai nereiškia, kad kartu krenta plieno kainos – jos vis dar išlieka labai aukštos. Kaip jau minėjau, oficiali plieno gamybos ribojimo priežastis – siekis sumažinti išmetamo CO2 kiekį. Tačiau analitikai šiek tiek abejoja ar tai tikrai yra tikroji priežastis – jie spėja, kad pokyčius gali lemti sumažėjusi nekilnojamojo turto paklausa Kinijoje, dėl kurios stabdomos naujos statybos ir atitinkamai mažėja plieno paklausa pačioje Kinijoje.

Kinijos sprendimai didelį  galvos skausmą kelia australams. Geležies rūda yra pagrindinė Australijos eksporto prekė – šalis yra trečia didžiausia pasaulyje geležies rūdos išgavėja (po Kinijos ir Brazilijos), o Kinija – didžiausia jos pirkėja. Todėl, kai sulaukiama žinių, kad Kinija mažina plieno gamybą,  ekspertai lenktyniauja skaičiuodami, kiek ir kuri Australijos kasykla praras daugiausiai.

Norint suprasti, kokia galinga yra Kinijos plieno gamyba, pakanka pažvelgti į Pasaulio plieno asociacijos duomenis. Iš pasaulyje pagamintų 1,9 mlrd. tonų plieno daugiau nei milijardas pagaminama Kinijoje. Antroje sąrašo vietoje esanti Indija pagamina apie 100 mln. tonų plieno. Tai yra, dešimt kartų mažiau nei lyderis.

Taigi Kinijos planai mažinti plieno gamybą kelia paniką toms pramonės šakoms, kurios negali veikti be plieno. Tad didėjančios plieno kainos tampa vis didesne problema ne tik Europai, į kurią iki Rusijos invazijos į Ukrainą buvo eksportuojama gana daug Rusijoje ir Ukrainoje pagaminto plieno, bet  ir toms šalims kurios plieną importuodavo iš kitų šalių. Tai atsilieps ir galutinių produktų kainoms.

Jei Kinija laikysis dabartinių tendencijų ir metinė jos plieno gamyba bus mažesnė 10 proc., tai reiškia, kad sumažėjimas apie 100 mln. tonų, o tai daugiau nei pernai per metus pagamino Ukrainos ir Rusijos plieno gamyklos.

kranas

Svarbiausios statybų, NT, inžinerijos naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="7"]

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video