Top Baneris

Baigta vienintelio Lietuvoje akmenimis grįsto serpantino rekonstrukcija

2021 liepos 9 d.
turpuntiškių serpantinas vilnius grinda
Tuputiškių serpantinas.
Pasidalykite straipsniu

Tuputiškėse, mišku apaugusioje Žiedų gatvės atkarpoje, jungiančioje Žemutinį ir Aukštutinį Pavilnį, Vilniaus „Grinda“ užbaigė istorinio beveik 200 m ilgio ir 4,5 m pločio akmens grindinio rekonstrukciją. 

Per dešimtmečius vienintelis Lietuvoje kalnų kelias – Tuputiškių serpantinas – nuo lietaus vandens ir intensyvaus eismo buvo labai susidėvėjęs, duobėtas. Gatvės atkarpos kraštuose, išplovus lietaus vandeniui, susidarė vagelės, atsirado gausybė išgraužų. Važiuoti šiuo keliu jau buvo pavojinga.

„Grindai“ atlikus XX a. pradžioje nutiesto, kritinės būklės akmens grindinio remontą,  buvo pilnai išsaugotos šio kultūros paveldo objekto pagrindinės vertingosios savybės – istorinė serpantino trasa ir lauko akmenų kelio važiuojamoji danga.

turpuntiškių serpantinas vilnius grinda

Tuputiškių serpantinas  dar 1997 m. įtrauktas į Kultūros paveldo objektų sąrašą (unik. kodas 2339), todėl jo rekonstrukcija buvo atlikta laikantis griežtų paveldosaugos reikalavimų. Siekiant išlaikyti unikalų pirminį serpantino vaizdą, dviračių ir pėsčiųjų takai nebuvo įrengti. Šiuo metu serpantinu važiuoti gali tik lengvasis transportas.

Rekonstruojant Tuputiškių serpantiną, buvo naudojami ne skaldyti akmenys, o akmens rieduliai. Visas kalnų kelias rekonstruotas rankomis: riedulius darbuotojai sukalė į granito atsijų pagrindą, o tarpus užpildė smulkia granito frakcija.

turpuntiškių serpantinas vilnius grinda
turpuntiškių serpantinas vilnius grinda

„Didžiuojamės sėkmingai užbaigę Tuputiškių serpantino rekonstrukciją. Tokia akmenimis grįsta gatvė ne tik estetiškai atrodo, bet yra ir ilgaamžė, nereikalauja ypatingos priežiūros“, – sako Dalius Kuliešius, laikinasis UAB „Grinda“ vadovas.

Akmenų grindinį „Grinda“ atnaujina ne pirmą kartą. Pernai bendrovės darbuotojai, vykdydami kompleksišką S. Fino gatvės rekonstrukciją, važiuojamojoje dalyje atkūrė istorinį 197 m ilgio lauko akmenų grindinį.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video