Ant aukščiausios Vilniuje natūraliai susiformavusios Rokantiškių kalvos, greta Pavilnių regioninio parko suprojektuotas ir statomas autentiška architektūra, apdaila ir inžineriniais sprendimais išsiskiriantis gyvenamųjų namų projektas „RO16“. Šiuo metu projektas įpusėjo, jį planuojama pabaigti kitų metų antroje pusėje. Iš viso sklype įrengiami net 16-a vieno ir dviejų aukštų pastatų.
„Projektas „RO16“ orientuotas į prabangos segmentą, todėl itin daug dėmesio skyrėme moderniems kvartalo sprendimams. Tai pasiteisino, nes projektas yra paklausus rinkoje ir sėkmingai realizuojamas – šiandien jau esame pardavę net pusę projekto namų. Mūsų pirkėjas ieško modernių architektūrinių ir konstruktyvinių sprendimų, orientuojasi į protingo namo koncepciją“, – pasakoja „NU:MO“ projektų pardavimų vadovas Raimundas Stanišauskas.
Pasak projekto vystytojos UAB „Delira“, kvartalo namus jungia bendra architektūrinė idėja, tačiau jie individualūs savo architektūra, derančia prie pastato lokacijos, savo dydžiu ir tūriais, parinktais pagal individualius užsakovo poreikius.
Inžineriniai sprendimai: žingsniu į priekį
Projekto „RO16“ architektas „Studija lape“ vadovas Tomas Lapė pasakoja, kad drauge su projekto vystytoju labai kruopščiai išstudijuota esama išvystytų kvartalų rinka. Taip pat buvo siekiama kuo tiksliau numatyti būsimo gyventojo portretą ir jam tiksliai adaptuoti visus architektūrinius, dizaino ir inžinerinius sprendimus.
A+ ir A++ energinio naudingumo klasės namuose suprojektuoti ir įrengiami pirmi Lietuvoje 4-ių stiklų, trijų kamerų stiklo paketai. Jie užtikrins maksimalų sandarumą, šilumą ir akustinį komfortą. Stiklo paketų specifikacija atitinka A++ klasę, stiklai ir langų konstrukcijos buvo importuojamos iš užsienio.
Taip pat įdiegtas šiuo metu vienas pažangiausių geoterminis šildymo ir vėsinimo šaltinis su kapiliarine energijos perdavimo sistema. Geoterminis šildymas „žemė-vanduo“ padeda užtikrinti komfortą ir geriausią mikroklimatą namuose visais metų laikais – žiemą sistema šildo, o vasarą atlieka vėsinimo funkciją.
Architektūriniais sprendimais išspręstas langų šešėliavimas, apsaugant patalpas nuo tiesioginių saulės spindulių ir perkaitimo. Nepaisant didelio langų ir stiklo skaičiaus, gyventojams užtikrinamas maksimalus komfortas.
Integruota vietinė lietaus nuotekų surinkimo ir infiltracinė sistema, atvestos miesto komunikacijos – vanduo, nuotekos. Papildomai dalyje pastatų įrengiamas protingo namo sistemos bazinis modulis, apimantis šildymo, šaldymo, vėdinimo ir apšvietimo valdymą.
[prenumerata mailpoet_form_id=”8″ bg_color=”#b1cbd9″ image_url=”https://sa.lt/wp-content/uploads/2022/01/pastatas.png” intro_text=”Svarbiausios” white_text=”architektūros, interjero ir paveldo” outro_text=”naujienos – nepraleiskite!”]Aukščiausi reikalavimai apdailai
Viso pastato apdailoje ir dizaino sumanymuose dominuoja stiklas, betonas, akmuo ir metalas. Idėjos autorius T. Lapė pažymi, kad šios medžiagos įkūnija bazinius architektūrinius lūkesčius: skaidrumą, tvirtumą, patvarumą ir lankstumą.
Visos pagrindinės pastatų konstrukcijos liejamos iš gelžbetonio konstrukcijų. Ventiliuojamojo fasado apdailai pasirinktas natūralus apdailinis betonas arba laukinis akmuo bei individualiai rankomis lankstoma titan-cinko skarda, jis apšiltintas poliuretano plokštėmis. Eksterjere – ypač daug stiklo ir slankiosios durys. Laiptams, stogams, sienoms ir perdangoms projekto architektai rinkosi monolitinio gelžbetonio konstrukcijas.
Įrengtose didelėse terasose, kurių kvadratūra siekia net iki 60 kv. m, integruoti medžio ir betono elementai, o iš terasų atsiveria neaprėpiamos erdvės ir landšaftas. Taip pat sutvarkyti, išlyginti nuosavi augalinio dirvožemio sklypai, juose įrengtos aikštelės iš granito trinkelių.
Anot „NU:MO“ projektų pardavimų vadovo R. Stanišausko, buvo stengiamasi, kad būsimi gyventojai taip pat neturėtų jokių vidinės apdailos rūpesčių: „Klientų pasirinkimui – trys, visus kokybės reikalavimus atitinkantys vidinės apdailos lygiai. Trečią apdailos lygį siūlome pasirinkti klientams, kurie visus įsirengimo rūpesčius nori palikti profesionalams. Pirmąjį – klientams, kurie nori patys organizuotis ir rūpintis apdailos darbais. Antrasis apdailos lygmuo – aukso viduriukas, kuris leidžia nesirūpinti dalimi apdailos darbų.“
Išraiškingi, prie ryškaus reljefo pritaikyti architektūriniai sprendimai
„Įgyvendindami projektą numatėme tris pagrindinius tikslus, kurių bent vienas neįvykdytas devalvuotų visą kvartalą: tai architektūros ir vietovės ryšys; kvartalo vientisumas; privatumo užtikrinimas“, – pagrindiniu sumanymu dalijasi architektas.
Vienas esminių vystytojo ir architektų bendrų tikslų buvo išreikšti architektūrinį ryšį su vietovės privalumais. Visi kvartalo namai turi išskirtines beribes panoramas – specialūs architektūriniai sprendimai leidžia grožėtis žaluma ir nuo kalvos į Pavilnių regioninį parką atsiveriančiais vaizdais.
„Vietos privalumai yra duotybė, – teigia architektas. – Nekvestionuodami priėmėme vietovę – siekėme prie jos prisitaikyti, ją eksponuoti. Dėl šios priežasties visi pastatai išdėstyti tarytum šachmatų lentoje – suprojektuoti skirtinguose aukščiuose ir yra vienas nuo kito pasisukę skirtingais kampais, neužstojant gražiausių vaizdų.“
[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=RKc90SjROnA”]Prie ryškaus reljefo pritaikyti architektūriniai sprendimai stebina, kiekvienas gyvenamasis namas suprojektuotas iš dviejų tūrių: skaidraus gyvenamojo ir privataus šeimos poilsio. Nors namai atrodo labai skaidrūs, stikliniai, kone permatomi, iš tikrųjų kiekvienas jų turi suformuotas privačias erdves ir jaukius kiemelius.
„Sklypo reljefo ypatybės labai paveikė architektūrinius sprendimus. Prisitaikydami prie reljefo ir norėdami maksimaliai išnaudoti galimybę grožėtis puikiomis panoramomis, apvertėme namą aukštyn kojomis, t. y. gyvenamųjų patalpų aukštą sukeitėme vietomis su miegamųjų patalpų aukštu. Kaip žinia, yra nusistovėjusi tradicija pirmame aukšte projektuoti gyvenamąsias erdves, o antrame – miegamuosius“, – pasakoja T. Lapė ir išskiria, kad pasirinktas sprendimas, kai miegamųjų ramybė persikėlė į kalno papėdę, leido suformuoti privačius, subtiliai į reljefą integruotus kiemus.
Architektūrinis kvartalo vientisumas
Kvartale suprojektuoti keturių tipų namai, kurių plotas siekia nuo 170 iki 445 kv. m. Tačiau, architekto žodžiais, nors pirminė idėja buvo paremta noru suprojektuoti universalų namą, iš esmės kvartale nėra vienodų pastatų: „Išoriškai namai yra vienodos architektūros, griežtai besilaikantys nustatytų generalinio plano taisyklių, tačiau visi yra individualizuoti, prisitaikę prie konkrečių šeimininkų.“
Visgi, anot T. Lapės, nors yra skirtingų formų, pastatai susilieja į visumą. Architektūrinis kvartalo vientisumas – vertybinė nuoroda į gyventojų lygiavertiškumą ir pagarba bendruomeniškumui. Namų architektūra yra gana apibendrintų, monumentalių formų, nekonkuruojanti su kraštovaizdžiu ir priimanti kuklesnę laikyseną.
Unikali vieta relaksacijai
Modernus projektas šalia besidriekiančio Pavilnių regioninio parko, anot projekto vystytojų, orientuotas į žmogų, vertinantį išskirtinumą ir kokybę, į siekiantį ramybės ir harmonijos su gamta neatitolstant nuo Vilniaus centro.
Visa tai pavyko pasiekti drąsius architektūrinius sprendimus suderinus su gamtos vietove ir pažangiomis inžinerinėmis technologijomis. Šis kompleksas leido sukurti ne tik šiuolaikišką, bet ir relaksacijai gamtos apsuptyje galimybę atveriantį projektą.
Sprendimai:
[su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Išskirtiniams namams – nestandartinė vidaus ir lauko elektros įranga
Elektros instaliacijos darbai objekte tik prasidėjo, tačiau jau dabar akivaizdu, kad tai, pasak UAB „Milera“, rengusios šio objekto lauko ir vidaus elektros instaliaciją, darbų vadovo Tomo Jezepčik, nebus eilinis projektas.
Kiekvienam namui numatoma atvesti atskirą elektros įvadą, ne mažesnį nei 50 kW galingumo, kadangi pastatuose planuojama nemažai įrangos – kai kuriuose jų bus baseinų, pirčių. Vidaus instaliacija bus įrengiama individualiai, pagal gyventojų poreikius. Namai yra unikalūs, išskirtiniai, kai kuriuose jų numatomos stiklo pertvaros, todėl įprastais elektros instaliacijos darbais šiame objekte tikrai nebus apsiribojama.
Šiuo metu klojami lauko elektros tinklai, kiekvienam namui atvedami interneto įvadai. Numatomas link kvartalo naujai tiesiamos gatvės apšvietimas išskirtinio dizaino 6 m. aukščio LED šviestuvais. Teritoriją apšvies palei takus įrengti LED šviestuvai.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Fasadams – unikalūs oksiduoto ir tonuoto cinko lakštai
Šiame projekte, kur tik įmanoma, naudojamos natūralios medžiagos. Pasirodo, jos gali būti ne tik labai inovatyvios, bet ir kiek neįprastos. Siekdama maksimaliai įgyvendinti architekto viziją, įmonės „Klukis“ komanda pagamino ir sumontavo fasado elementus iš natūraliai oksiduotų cinko lakštų. Originali žaliava objektui buvo tiekiama iš Prancūzijos. Vario lakštai, pagal architekto pasirinktų spalvų paletę kiekvienam pastatui atskirai, oksidavimo proceso metu buvo tonuojami natūraliais pigmentais. Vėliau 2 X 0,5 m gabaritų lakštai pritvirtinti prie fasadų be matomų sujungimų ir laikiklių. Šiam tikslui įmonės darbuotojai kartu su architektu suprojektavo sujungimų detales ir sumontavo lakštus objekte. Tai išskirtinis ir pirmas toks sprendimas Lietuvoje, išlaikant maksimaliai švarią fasado estetiką: cinko elementai kartu su ištisinėmis, beveik per visą sieną stiklo vitrinomis sudaro vientisą ir unikalų derinį.
Įmonės „Klukis“ atlikti darbai objekte atitiko reiklių užsakovų ir architekto lūkesčius. „Mums patinka gerai dirbti, kartais neskaičiuojant savo laiko ir sąnaudų, kad vėliau galėtume džiaugtis savo darbo rezultatais“, – sako 20 m. patirtį skaičiuojančios įmonės vadovas Algirdas Valiuškevičius.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Prabangiems namams – inovatyvūs inžineriniai sprendimai
Reiklaus užsakovo lūkesčiams įgyvendinti objekto inžinerinių sistemų rangovu konkurso būdu buvo pasirinkta UAB „Konkretus“, prieš 10 metų pradėjusi savo veiklą nuo geoterminio šildymo sistemų įrengimo ir per šį laikotarpį jau sukaupusi didelę patirtį, įrengdama per 350 objektų. Penkerius metus įmonės specializacija – prabangaus segmento projektai, kuriuose taikomi išskirtiniai ir novatoriški sprendiniai. Įrengiant ŠVOK sistemas unikaliuose būstuose tenka bendradarbiauti tiek su užsakovais, tiek su interjero dizaineriais, įsiklausyti į jų lūkesčius ir parengti projektus, pritaikant inžinerines sistemas interjero autoriaus vizijai. Todėl stiprioje UAB „Konkretus“ komandoje yra ne tik patyrusių montuotojų, bet ir projektuotojų, kurie atlieka projekto vykdymo priežiūrą.
„Susipažinę su RO16 projektu, buvome maloniai nustebinti, kad namai statomi išskirtinai kokybiškai ir pagrindinis kriterijus ne žemiausia kaina, o būtent kokybė“, – sako įmonės vadovas Vytautas Pėstininkas. Šiame projekte taikomi patikimi ir ilgaamžiai sprendimai: pastatų šildymui ir vėsinimui įrengiamas geoterminis šildymas, o tai leis mažiausiomis sąnaudomis palaikyti patalpose maksimalų komforto lygį. Giluminių gręžinių vėsa bus tiekiama į patalpas per lubose išvedžiotus kapiliarus, o tam skirtos sąnaudos – tik cirkuliacinių siurblių sunaudojama elektros energija.
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]UAB „Mosas“ naujajam individualių namų kvartalui „RO16“ tiekė hidroizoliacines medžiagas. Užsakovui buvo itin svarbi maksimali drėgmės izoliacija ir hidroizoliacinių medžiagų ilgaamžiškumas. Dėl šių veiksnių buvo pasirinkta hidroizoliacinė membrana „CETbit 300“ ir bentonitinis molis. Skaityti daugiau >
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]„Gyvenamųjų namų projektui „RO16“ gaminome visas aliuminio konstrukcijas, kurios buvo itin nestandartinių formų ir dydžių“, – dalijasi lietuvių gamintojo UAB „Aluzara“ direktorius Andrius Strakšys. Bendrovė numačiusi pagaminti langų, durų, fasadų aliuminio konstrukcijas net 16-ai kvartale įsikūrusių namų. Skaityti daugiau >
[/su_note] [su_note note_color=”#fbfbf9″ radius=”6″]Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 gegužė
Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?
Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!
[/su_note]PARTNERIO TURINYS
4 komentarai. Leave new
Mano nuomone, stipri Philip’o Johnson’o Stiklinio namo ( The Glass House, 1949 m.) architektūros įtaka.
„Architektūriniais sprendimais išspręstas langų šešėliavimas, apsaugant patalpas nuo tiesioginių saulės spindulių ir perkaitimo…” Kiek matau iš viz – neišspręstas…
Tai kai tau nameliukai 😀 kaimynas SELAS bus?
Modernizmo laikų architektūra. Tik 70 vėliau