Top Baneris

Auginti savo daržą ir ilsėtis galima ir ant daugiabučio stogo

2023 sausio 23 d.
Žaliasis stogas, bendruomenė, stogo terasos architektūraTik SA
Pasidalykite straipsniu

  • Pavadinimas: Green Cloud Garden”
  • Vieta: Šendženas, Kinija
  • Architektai: „11architecture”
  • Konstruktoriai: „Shenzen Yixuan Garden Construction Design Co.”
  • Plotas: 450 m2
  • Metai: 2021
  • Nuotraukos: Siming Wu

Viena iš tvarumo iniciatyvų Kinijoje sukūrė „Bendruomenės sodų“ programą, kurios pagrindu miestuose kuriami maži gamtos lopinėliai vietos gyventojams. Šia iniciatyva siekiama atgaivinti bendruomenių kuriamas veiklas, skatinti gamtos atgaivinimą urbanizuotose vietose, kur vaikai ir suaugę turėtų galimybę atsikvėpti bei kurti tvarią ir atsakingą visuomenę. Šios programos pagrindu jau yra įkurta nemažai tokių sodų miestų gatvių lygyje, tačiau šįkart užmojai siekė kiek aukščiau – sodą ant 6-aukščio daugiabučio stogo suprojektavo kinų architektūros studija „11architecture“.

Tikslai ir iššūkiai

Projekto išpildymo pamatu architektams tapo tvarumo iniciatyva ir bendruomenės sustiprinimo judėjimas. Jų nuomone „žalieji stogai“ tai puiki galimybė prisidėti prie švaresnio miesto kūrimo, išnaudojant tuščius pastatų plotus. Tačiau tokios idėjos įgyvendinimas nėra itin paprastas, o kūrėjai susidūrė su tam tikrais iššūkiais. Visų pirma – gyventojų trauka – tokios vietos yra patrauklesnės ir sulaukia daugiau dėmesio praeiviams pastebint jas gatvės lygmenyje, ką yra sunkiau padaryti sodui esant ant stogo, tuomet reikia kurti patrauklią ir būtent to pastato gyventojams pritaikytą erdvę. Po to sekė architektūrinių sprendinių spragos: kadangi Šendženo mieste dienos metu pastato stogą pasiekia intensyvi saulės šviesa – reikėjo projektuoti priedangą, o jos leidimui gauti architektams teko ilgai tartis su urbanistikos departamentu.

f 1

Projekto metu iškilo ir finansinis „stabdis“, kadangi pradinis biudžetas numatė galimybę sutvarkyti tik apie 150 kv. m plotą. Visgi architektai atkreipė dėmesį į tai, kokią svarbą aplinkai ir bendruomenei reiškia šis projektas. Todėl pavyko gauti papildomo finansavimo net iš penkių kitų organizacijų ir įgyvendinti 450 kv. m žaliąjį stogą su dalinai uždengta renginių aikštele, apsupta įvairiais augalais, gėlėmis ir bendruomenės ūkio darželiu.

Stogo erdvės architektūra

„Mes siūlėme būtent žaliojo sodo įveiksminimą stogo erdvėje, kuris išsiskirtų paprastumu, būtų ekonomiškas, estetiškai patrauklus, funkcionalus, o projekto principiniai aspektai lengvai atkartojami kituose pastatų stogų projektuose.“ – sako architektai. Be to, į projektavimo ir statybų procesą buvo įtrauktos ir finansavusios organizacijos. Tokiu būdu buvo sukurta daugiafunkcinė, patraukli stogo erdvė, kurioje yra įgyvendinti bendradarbiavimo principai.

Idėjos pagrindas – konstrukcinis lankstumas, kuris atsispindėjo architektams panaudojus modulinę struktūrą, lanksčiai pritaikomą skirtingose erdvėse. Ant stogo yra integruoti keli skirtingai pritaikomi kvadratiniai moduliai, kurių dydis yra 2,1 x 2,1 x 2,7 m, o ant jų galima montuoti dvi standartines saulės paneles. Kompozicijos centre sukonstruota didelė 6,3 x 10,5 m ploto pastogė iš 15-os modulių, kurioje yra įrengta medinė terasa, skirta aktyviai veiklai, įkomponuotas 6,3 m ilgio stalas ir keli gultai iš kabančio tinklo. Šalia suprojektuotas kiek didesnis, 3,3 x 3,3 x 4 m, pusiau uždengtas modulis, ant kurio integruotos 4 saulės panelės. Po šią pastoge ir aplink įrengti suoliukai ir yra užsodinta įvairiais augalais ir gėlėmis. Kitoje pusėje įrengta vieta gyventojų daržui, o visoje stogo terasoje pritaikytas naktinis apšvietimas, todėl šia erdve galima naudotis bet kuriuo laiku.

Bendradarbystės erdvės

„Mes organizavome dirbtuves kartu su gyventojais, kuriose aptarinėjome standartinių modulių pritaikymo galimybes įvairioms veikloms. Kartu sukūrėme individualiai pritaikytą erdvę, kurioje gyventojai galėtų jaustis patogiai, arčiau gamtos ir smagiai leisti laisvalaikį.“ – kalba architektai. Į projektą finansavusios įmonės planuoja organizuoti įvairius renginius, įtraukiančius gyventojus į bendruomeniškas veiklas. Nors Šendženo miesto klimatas yra palankesnis tokio projekto įgyvendinimui, vis dėlto „Green Cloud Garden“ – unikali iniciatyva, tapusi pavyzdžiu ateities vizijai, kurioje yra skatinama išnaudoti tuščius stogų plotus, kurti tvaresnę aplinką ir bendruomenę.

10 ©吴嗣铭 1

Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video