Atsinaujinančios viešosios erdvės yra ypač svarbios mažųjų miestų turizmui skatinti ir bendrai gyventojų gerovei. 2023 metų rudenį Biržų miesto savivaldybės administracija baigė įgyvendinti viešųjų erdvių projektą, kuriame buvo numatytas buvusios estrados ir piliavietės teritorijų modernizavimas, papildomų traukos centrų kūrimas bei esamų stiprinimas. O šio didelės reikšmės miestui projekto įgyvendinimas buvo patikėtas įmonei „Panevėžio statybos trestas“ (PST), kuri pasirūpino piliavietės teritorijos ir jos prieigų sutvarkymu. Nuo šiol gyventojai laisvalaikiu gali džiaugtis kokybiškomis viešosiomis erdvėmis mieste, o taip pat ir rengti įvairius renginius ne tik vietiniams, bet ir miesto svečiams, populiarinti miestą.
Biržuose įgyvendinti darbai – reikšmingi įmonei, miesto svečiams ir patiems gyventojams
Natūralu, kad didmiesčiuose esantis viešųjų erdvių tvarkymo srautas yra intensyvus ir greitas. Mažesni miestai nesulaukia tokio paties dėmesio. Visgi, būtent jų unikalus patrauklumas dažnai pritraukia lankytojus, taip pat šiuose miesteliuose slypi nemažai mūsų šalies istorijos. Tokios specifikos projekte yra svarbus santykis su praeitimi. „Šį projektą galima laikyti Biržų pilies integracija į miesto viešąsias erdves. Tai projektas, kuriame šalia statybos nuolat buvo jaučiama istorinė, kultūrinė dvasia“, – apie patikėto projekto įgyvendinimą atsiliepia projekto darbus atlikusio PST filialo „Gerbusta“ direktorius, Kęstutis Kastrickas.
Svarbu paminėti ir pačią miesto bendruomenę, noriai prisidedančią prie savo gyvenvietės gerinimo ir gražinimo. Juk ten viešųjų erdvių nėra tiek daug palyginus su didmiesčiais, todėl jų išsaugojimas, atnaujinimas ir tobulinimas yra itin svarbus kiekvienam gyventojui.
„Tenka pastebėti, kad su mažais miesteliais bendradarbiavimas įprastai vyksta draugiškai ir šiltai, jaučiamas vietinės valdžios, kartais ir bendruomenės įsitraukimas ir palaikymas procese. Tai padeda kurti tvirtesnį tarpusavio santykį, o po to tai padeda spręsti įvairius klausimus, sudėtingas temas – pavyksta greičiau rasti efektyvius atsakymus“, – kalba K. Kastrickas.
Urbanistinė regeneracija ir istorinis paveldas slepia nemažai iššūkių ir atradimų
Istorinio paveldo atradimai dažnai pakeičia projektavimo ir darbų įgyvendinimo eigą, todėl svarbu gebėti prisitaikyti prie naujų sąlygų ir kūrybingai suktis iš keblių padėčių. Archeologinių tyrimų metu Biržų miesto Birutės g. aptikti XX a. pradžios grindinio fragmentai, dėl ko eigoje buvo koreguojamas projektas keičiant kelio dangą iš asfaltbetonio į betono trinkelių su natūraliais akmenimis kelio kraštuose. Įvažoje iš Radvilos gatvės į piliavietę atidengti „rieduto“ vartų pastato fragmentai ir grindinys. Pakeistas projektas išsaugojo atidengtą grindinį bei vartų pastato fragmentus. „Tokių situacijų atsiradimas statybos terminams yra šioks toks papildomas trukdis, tačiau atrandami sprendimai labiau integruoja projektą istoriniame kontekste.“ – sako K. Kastrickas.
Tai projektas, kuriame šalia statybos nuolat buvo jaučiama istorinė, kultūrinė dvasia.
Kęstutis Kastrickas
Ryšys su istorija tvarkant paveldo teritorijas yra būtinas sėkmingam darbų vykdymui – PST komanda stengėsi išlaikyti autentiką, originaliai naudotas medžiagas ir kitas statybines detales. Rekonstruotose gatvėse panaudotos akmens trinkelės, atkurtas istorinis brukas. Tačiau paveldo išsaugojimas ne visada reiškia pačius tvariausius sprendimus, todėl svarbu aiškiai nusistatyti tikslus ir prioritetus.
Vis dėlto PST komanda išlaikė pusiausvyrą ir pritaikė konkrečiai užduočiai tinkamiausius sprendimus: vietomis pakartotinai naudojo autentiškas medžiagas, lauko riedulius kelio dangos konstrukcijose, o vaikų žaidimo aikštelėse ir sporto aikštelėje, kur buvo įrengtos guminės dangos, apatiniam SBR gumos sluoksniui panaudojo perdirbtas medžiagas. Visame teritorijos modernizavimo projekte matomas darnus santykis tarp naujo ir seno.
Mažo miestelio dideli pokyčiai
Šio projekto tikslu buvo socialinės ir ekonominės plėtros skatinimas, o tam pasiekti Biržų miestas dabar turės net 75 316 kv. m. atnaujintų atvirų erdvių. PST rūpinosi piliavietės teritorijos su prieiga atnaujinimu ir modernizavimu. Jų darbų metu buvo įgyvendinti įvairūs smulkesni ir stambesni darbai.
Piliavietės teritorijoje dabar yra įrengti pėsčiųjų takai, automobilių stovėjimo vietos, vaikų žaidimų aikštelė, universali sporto aikštelė, apšvietimas, vaizdo stebėjimo kamera, rekonstruota privažiavimo prie pilies prieiga, Radvilos, Bažnyčios bei Birutės gatvės. Taip pat pasirūpinta ir šalia pilies esančia prieiga prie paplūdimio, kur buvo pertvarkytas reljefas, įrengti laiptai ir tiltelis, medinis lieptas, pantoninė prieplauka, vaikų žaidimo aikštelė ir treniruokliai. Teritorija buvo apželdinta, įrengti mažosios architektūros elementai bei reikalingi inžineriniai tinklai.
2 komentarai. Leave new
Kūdokai atrodo. PST Patys projektavo, patys statė, už mūsų pinigus.
Kada Biržuose bus pastatytas paminklas Lietuvos kunigaikščiui Radvilai Perkūnui? Juk jo iniciatyva pastatyta Biržų pilis.