Top Baneris

Atkurtos istorinį pastatą puošiančios lauko durys

2018 birželio 26 d.

Kauniečiai ir miesto svečiai Putvinskio g. 32 esančiame name jau gali pamatyti unikalias, tarsi iš Pirmosios Respublikos nužengusias lauko duris. Jos atkurtos žymaus Pirmosios Respublikos architekto Broniaus Elsbergo projektuotame karininko ir verslininko Algirdo Sliesoraičio keturių aukštų name.

Durų atkūrimą inicijavo Kauno organizacija „Gražinkime Kauną“, mieste subūrusi Kauno durų koaliciją ir raginanti atkurti autentiškus mažosios architektūros elementus ar bent nekeisti Pirmosios Respublikos durų metaliniais, plastiko pakaitalais.

Originalias duris suprojektavo Bronius Elsbergas.

Namą, kurio dabartinis adresas Putvinskio g. 32, architektas Bronius Elsbergas suprojektavo 1938 metais. Tais pačiais metais architektas apdovanotas premija už žymiausius metų architektūros darbus.

Charakteringiausia durų detalė – originalios formos langas – atkartoja modernistinio pastato balkonų linijas ir formą, kurdamas bei atspindėdamas vieningą pastato formą.

Pastatą išskirtinai puošią ir granito lentelė, praeiviui primenanti, kad pastatą projektavo archiktektas Bronius (kituose šaltiniuose – Bronys) Elsbergas.

Įdomu tai, kad B. Elsbergas savo projektuotų durų fotografijas eksponavo  Lietuvos dailininkų sąjungos III-ojoje Rudens dailės parodoje, atidarytoje Vytauto Didžiojo kultūros muziejuje Kaune 1937 m. gruodį.

Duris restauravo bendrovės „Mokmedis“ vadovo Kęstučio Cikano vadovaujama medžio meistrų komanda.

Pasak meistrų, buvo paneigtas mitas, kad tarpukario meto durys privalėjo būti visiškai juodos – nuvalius sovietmečiu užteptus dažus, atsivėrė šviesaus ąžuolo faneruotė.

Durų apkaustymui naudotas dabar nedažnai pasitaikantis „naujasidabris“ – sidabro spalvos vario, nikelio ir cinko lydinys.

Durų Putvinskio g. atkūrimą finansavo ir namo gyventojai, ir Kauno durų koalicijos rėmėjai, ir „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ rengiama programa „Modernizmas ateičiai“.

 

 

Komentarai