Top Baneris

Atidengti Kauno Jėzuitų bažnyčios fasadai

2016 gruodžio 12 d.
Raimondo Urbakavičiaus nuotr.
Raimondo Urbakavičiaus nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kauno gyventojus ir svečius Rotušės aikštėje šiuo metu džiugina ne tik Kalėdų eglė, bet ir atidengti Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyčios restauruoti fasadai.

Pagrindinėje Kauno senamiesčio aikštėje esanti Šv. Pranciškaus Ksavero bažnyčia svarbi ne tik religinei miesto ir Jėzuitų gimnazijos bendruomenei. Šis XVIII a. vėlyvojo baroko sakralinės architektūros kultūros paveldo objektas yra reikšminga Kauno miestovaizdžio dalis, čia taip pat vyksta kultūriniai renginiai.

Įdomu tai, kad nuo šios bažnyčios Lietuvoje prasidėjo lieknų ir aukštų bokštų statybos tradicija. Bažnyčia taip pat išsiskiria netradicine šiaurės pietų orientacija, o ypatingą vertę jai suteikia polichrominės tapybos fragmentai šiauriniame fasade.

Prieš keletą metų buvo sutvarkytas šios bažnyčios interjeras, ansambliui priklausantis Perkūno namas, taip pat įrengta apžvalgos aikštelė, tačiau fasadai iki šiol buvo itin prastos būklės. 2014 metais Jėzuitų rektoratas gavo 408 tūkst. eurų dydžio Europos ekonominės erdvės (EEE) finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės paramą pagal Kultūros ministerijos įgyvendinamą programą „Kultūros ir gamtos paveldo išsaugojimas ir atgaivinimas“. Vienas šios programos prioritetų – iš dalies sutvarkytų kultūros paveldo statinių tvarkybos darbų užbaigimas. Dar 107 tūkst. eurų prisidėjo pats Jėzuitų rektoratas ir įmonė iš Norvegijos „Step Prosjekt“.

restauruoti fasadai 4

Kauno Jėzuitų bažnyčios šiaurinis fasadas 2014 metais (kairėje) ir 2016 metais. Raimondo Urbakavičiaus nuotr.

Už šias lėšas atlikti bažnyčios paveldosaugos tvarkomieji darbai: polichrominiai tyrimai (nustatyta fasadų spalva), fasadų remonto ir restauracijos darbai, apskardinimas vario skarda, suprojektuota ir baigiama įrengti gaisrinės signalizacijos sistema. Taip pat atlikti archeologiniai tyrimai, siekiant įrengti kvėpuojančią nuogrindą. Darbus atliko Kauno projektavimo restauravimo ir statybos institutas bei įmonė „Opus Optimum“.

Ypač reikšminga šio projekto metu šiauriniame fasade restauruota baroko stiliaus tapyba. Tai lengvų proporcijų, plastiškų, minkštų formų trijų šventųjų figūrinės kompozicijos: Šv. Pranciškaus Ksavero (restauratoriai Lina ir Marius Rimkevičiai), Šv. Aloyzo Gonzagos ir Šv. Stanislovo Kostkos freskos (rest. Indrė Valkiūnienė, Jana Grinevičiūtė-Pčalienė, Marius Pčalinas, Viktorija Siverskaja, Kristina Ustilė). Šių darbų priežiūrą atliko architektė Nijolė Švėgždienė.

Prie freskų restauravimo finansiškai taip pat prisidėjo Kauno miesto savivaldybė.

Sutvarkytas bažnyčios eksterjeras akivaizdžiai pagerino centrinės miesto aikštės vaizdą. Nors didžioji dalis darbų jau baigta, projekto pabaiga numatoma pavasarį, kuomet atšilus orams šiaurinį fasadą bus galima padengti dar vienu dažų sluoksniu, įrengti nuogrindą ir sutvarkyti cokolinę dalį.

Projekto metu atlikti ne tik tvarkybos darbai – taip pat organizuotas paskaitų ciklas visuomenei apie Jėzuitų kvartalo archeologinius tyrimus, ansamblio istoriją, objekto svarbą Kauno miestui, kultūros paveldo reikšmę, vyko pažintinė ekskursija, paskaitos kultūros paveldo specialistams.

restauruoti fasadai 10

Bažnyčios fasadų būklė prieš restauraciją (2014 m. nuotrauka). Raimondo Urbakavičiaus nuotr.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video