Top Baneris

Atgyja Kauno rotušės rūsiai

2016 rugsėjo 21 d.
Kauno rotušės rūsiai
Kauno miesto muziejaus nuotr.
Pasidalykite straipsniu

Kauno miesto muziejus lankytojams atveria Kauno rotušės rūsius – čia bus pristatyta nauja ekspozicija.

Kaunas, įsikūręs vidurio Lietuvoje, dviejų didžiausių šalies upių sankirtoje, jau nuo seno buvo apipintas įvairiais mitais ir kitomis mįslingomis istorijomis: Kauno pilyje miegantys kunigaikščio Vaidoto kariai, lemtingas Napoleono persikėlimas per Nemuną…

Mūsų miestas – gyvas, nuolat kintantis, spalvingas organizmas, kurio variklis – jame gyvenantys žmonės. Šiandien miesto muziejus nupučia dulkes nuo fonduose saugomų archeologijos radinių, menančių šimtmečio senumo Kauno istoriją, ir pristato juos muziejaus lankytojams. Čia kiekvienas susipažins su puošniausiais ir daugiausia simbolikos turinčiais miestietiško interjero elementais – kokliais, iš kurių statytos patalpas apšildžiusios krosnys ir židiniai. Kokliai, puošti augaliniais, gyvūnų, antropomorfiniais ir heraldiniais motyvais yra saviti meno kūriniai ir taip pat miestietiškos realybės – madų, buities – atspindžiai bei pagrindinis elementas viduramžių miesto reiškiniams suvokti, liudijantis tradicijas, ryšius bei įvairių kultūrų įtaką.

kauno rotuses rusiai 1

Siekdami pristatyti lankytojui kauniečių, gyvenusių prieš kelis šimtmečius, kasdienybę ir išryškinti Kauno išskirtinumą, atsineštą iš Hanzos miestų sąjungos, ekspozicijos rengėjai kviečia apžiūrėti buitinės keramikos artefaktus: įvairaus dydžio ąsočius, puodynaites, bokalus, keptuves, lėkštes ir net taupykles. Tiek suaugusįjį, tiek vaiką pradžiugins vienų seniausių taktinių stalo žaidimų, skirtų dviem žaidėjams, elementai – šaškių ir šachmatų vaikštukai. Neliks nuskriausti ir senąja Lietuvos virtuve besidomintieji – jų laukia autentiški receptai, kuriuos sužinoję lankytojai galės išbandyti savo jėgas ir išmonę namų virtuvėse.

Apsilankius miesto rotušės rūsiuose bus galima ne tik pamatyti, bet ir sužinoti eksponuojamų muziejinių vertybių radimvietes dideliame Kauno senamiesčio žemėlapyje.

Naujojoje Rotušės rūsiuose pristatomoje ekspozicijoje atkurtas ir tarpukario pašto tarnautojo kabinetas. 2015 metų pabaigoje bendrovė „Teo“ pardavė Kauno Rotušės aikštėje esančius XVI a. pabaigoje pastatytus pastatus (nuo XIX a. trečiojo dešimtmečio čia veikė arklių pašto stotis) ir uždarė 1994 metais juose atidarytą Ryšių istorijos muziejų.

Kad sukaupti eksponatai būtų prieinami visuomenei, Kauno miesto muziejus perėmė ir eksponuoja dalį pašto istorijai skirtos ekspozicijos. Tai – unikalūs specialiai tarpukario Lietuvos pašto tarnyboms Panevėžio pašto dirbtuvėse pagaminti baldai su meistrų metalinėmis lentelėmis: pašto laikrodis, spintos, pakaba rūbams, stalai, kėdės, pašto skirstytojo krėslas ir kt. Muziejaus lankytojams pristatomos XIX a. pabaigos–XX a. pirmos pusės pašto korespondencijos dėžės. Lankytoją sudomins XX a. trečiojo dešimtmečio pašto tarnautojo uniforma, XVII amžiaus pašto pasiuntinio aprangos rekonstrukcija, pašto siuntų krepšiai, pašto tarnybų iškabos, pašto karietos ir vagono žibintai, pašto antspaudai, perlaidos, laiškai ir dar daug kitų unikalių eksponatų.

kauno rotuses rusiai 5

Rotušės rūsių skliautai neįsivaizduojami be meno dirbinių, taigi, atskiroje erdvėje įkurdinti stiklo menininkų darbai. Parodos kuratorius Artūras Rimkevičius subūręs aštuonių kūrėjų grupę pristato parodą „4+4“. Pasak Artūro Rimkevičiaus, parodos pavadinimas atskleidžia jos esmę: siekiant parodyti stiklo meno įvairovę, idėjines kryptis, menininkų išskirtinumą technine ir plastine prasme, pasirinkti 4 dailininkai vyrai ir 4 menininkės moterys. Visi jie gyvena ir kuria Kaune, visi labai skirtingi, tačiau jų darbuose susisieja įvairios idėjos, išlaikomas plastinis vientisumas. Parodoje eksponuojami darbai išmąstyti, racionalūs, stiklas jungiamas su metalo medžiagomis, konstrukcijomis. Lankytojas ras ir vitražo kompozicijų, skulptūrinių darbų, atskleidžiančių dvasines, etines improvizacijas.

Taigi, jau nuo rugsėjo 29 dienos Kauno rotušės rūsiai, dvelkiantys istorija ir alsuojantys menininkų įkvėptomis idėjomis, bus vėl atviri lankytojams.

Atidarymas vyks rugsėjo 29 d., ketvirtadienį, 15 val.


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video