Top Baneris

Ateities čempionų bazė: sportininkai treniruosis Druskininkų pušų apsupty

2021 rugpjūčio 3 d.
Universali sportininkų treniruočių bazėTik SA
Universali sportininkų treniruočių bazė (D.Gumbrevičiaus ir „Architektūros linija“ nuotr.)
Pasidalykite straipsniu

Sveikam gyvenimo būdui populiarėjant, sveikatingumo ir sporto kompleksai auga vienas po kito. Tačiau Lietuvai jau senokai reikėjo ir tarptautinius standartus atitinkančio profesionalių sportininkų rengimo centro.

Pamėgtas Lietuvos kurortas Druskininkai – ideali vieta įvairių šakų sportininkų treniruotėms, todėl įspūdingoje, trapioje gamtos aplinkoje, aukštų pušų apsuptyje, 99 000 kv. m teritorijoje suprojektuotas ir įrengtas kol kas analogų neturintis didžiausias Lietuvoje sportininkų rengimo centras, kurio užsakovas – Kūno kultūros ir sporto departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės.

Po 12 m. trukusių statybų ilgai lauktas objektas pagaliau atvėrė duris.

Projekto vadovas: Vladimiras Segalis, UAB „Viltekta“.

Architektūros dalis: Gintaras Čaikauskas, Virginija Venckūnienė, Miroslaw Szejnicki, Tomas Segalis, Paulius Petkus, Simonas Klezys, UAB „Architektūros linija“.

Konstruktoriai: Arūnas Žiūkas, Tamara Iljina, Ramutė Mazūrienė, Valentina Kuznečik, Gintaras Strazdas, Asta Kazickienė, Jaroslav Adamkovič.

Gen. rangovas: UAB „Mitnija“.

Sklypo plotas: 99 000 kv. m

Sporto aikštynai: 24 107 kv. m

Pastatų plotas: 16 500 kv. m

Statybos metai: 2009–2021

druskininku sporto baze
druskininku sporto baze
druskininku sporto baze

Koncepcija – kuo labiau įsilieti į gamtinę aplinką

Anot komplekso architektūrinę dalį projektavusios įmonės „Architektūros linija“ vadovo architekto profesoriaus Gintaro Čaikausko, projekto sprendiniais buvo siekiama kiek įmanoma harmoningiau įsilieti į jautrią gamtinę aplinką.

„Šios paskirties statinių tipologijos diktuojamas formų racionalumas ir funkcionalumas diskretiškai pritaikytas prie išraiškingo reljefo, neužgožiant vietos konteksto. Skirtingų aukščių sporto salių tūriai nesumenkina gamtos, papildomai pabrėžia jos išraiškingumą ir didybę. Pagal perspektyvos principą sales sukomponavus didėjimo tvarka, išvengta pastato „agresijos“ gamtos atžvilgiu. Žiūrint iš žmogaus taško, mažesnės salės pridengia didesnes, o horizontali pirmo aukšto fasado spalvota juosta koncentruoja žvilgsnį. Taip sumažinamas tūrių dydžio suvokimas, išryškinama kompleksą supanti gamta“, – teigia architektas.

Universali sportininkų treniruočių bazė

„Pirmą kartą atvykę lankytojai, matydami pirmame plane esančią vienaukštę galeriją, klausia, o kur yra visas didžiulis kompleksas?“ – priduria G. Čaikauskas.

Pušynai, grynas oras, ramybė ir visapusiška galimybė sportininkams skirti maksimalų dėmesį tiek pasiruošimui būsimoms sporto varžyboms, tiek profesionaliam asmeniniam pasirengimui, siekiant geriausių rezultatų, tapo viena pagrindinių projekto dedamųjų.

pastatas

Svarbiausios architektūros, interjero ir paveldo naujienos – nepraleiskite!

[mailpoet_form id="8"]

Ilgaamžiai variniai fasadai  įvertinus gamtinį kontekstą

Spalvotoje pirmo aukšto fasado juostoje panaudojus kompiuterinę grafiką išskleista olimpinių spalvų gama.

„Šis pastato atikas tapo pagrindiniu ir savitu komplekso meniniu akcentu. Parenkant apdailos medžiagas, įvertinta artima gamtos aplinka ir jos neišvengiamas poveikis būsimai objekto eksploatacijai. Šalia pastatų komplekso augančių pušų lipnūs sakai ir žiedadulkės dažnai nukloja fasadus, todėl paviršių apdailai buvo pasirinktas natūralaus vario ventiliuojamieji fasadai.

1.1
Universali sportininkų treniruočių bazė

Kaip žinia, tai ilgaamžė, itin tauri ir lengvai valoma medžiaga, natūraliai priimanti pokyčius, neprastinančius jos vizualios estetikos. Dalis objekto korpusų padengti natūralaus klinkerio plytelėmis“, – sprendimus pristato G. Čaikauskas.

Tradicinių ir inovatyvių konstrukcinių sprendimų visuma

Dauguma pastato konstrukcijų tradicinės ir laiko patikrintos: pagrindinės salių komplekso laikančiosios konstrukcijos – gelžbetonio kolonos, monolitinės ir mūro sienos. Pertvaroms panaudotas plytų mūras, įrengtos stiklo vitrinos, kai kur sumontuotas gipso kartonas ant aliuminio karkaso. Mažesnių angų perdangos surinktos iš gelžbetonio plokščių.

Tačiau didelių salių angų perdengimui pritaikytos rečiau naudojamos klijuotosios medienos sijos su aliuminio paklotu ir rulonine stogo danga. Sudėtingos formos ir pirmo aukšto vestibiulio perdanga – briaunota monolitinio gelžbetonio plokštė.

universali druskininku sporto baze 1 5
IMG 6740
IMG 6737

Pastatų interjerų sprendimus lėmė ir komunikacijos, daugiausia – ventiliacijos sistemos. Jos paliktos dalinai atviros salių erdvėse, vestibiulių interjeruose – pridengtos erdvine ažūrine aliuminio konstrukcija, virš jos įrengiant apšvietimą.

Persirengimo patalpose, koridoriuose sumontuotos pakabinamos surenkamos akustinės bei gipskartonio plokščių lubos uždengė komunikacijas. Vertikalios komunikacijos uždengtos sauso tinko plokštėmis, formuojant dekoratyvinius interjero elementus.

Planuojant šį centrą didelis dėmesys buvo skiriamas daugiafunkcėms patalpų savybėms. Pavyzdžiui, pagrindinę sporto salę nuleidžiamosiomis perdangomis galima padalyti į tris atskiras erdves, todėl vienu metu joje gali treniruotis net trys komandos.

Universali sportininkų treniruočių bazė

Projekto raidai įtaką darė ištęstas darbo laikotarpis

Ilgi projektavimo ir statybos procesai susiję su lėta ir laipsniška šalies sporto paskirties objektų finansavimo politika, naudojant tik biudžeto lėšas. „Perdėm ištęstas darbo laikotarpis neišvengimai susijęs su gyvenimo realijų ir užsakovų poreikių kaita, tai atsispindėjo ir projekto raidoje“, – sako G. Čaikauskas.

Pirminė šio objekto projektavimo programa iš esmės išliko, tačiau teko perprojektuoti stadiono tribūnų statinį, atsisakyta reabilitacijos paslaugų korpuso. Dėl neišvengiamo, nuolat vykstančio techninio ir technologinio progreso dalinai keitėsi vidaus inžinerinės įrangos sprendiniai.

Universali sportininkų treniruočių bazė futbolo stadionas

Universalumą liudijantys iškalbingi skaičiai

Druskininkų sporto centro generaliniu rangovu pasirinkta statybos bendrovė „Mitnija“ įrengė visus suprojektuotus pastatus ir sporto aikštynus: futbolo (natūralios vejos, pilnų matmenų) ir lengvosios atletikos (su visais sektoriais) stadioną su dengtomis tribūnomis ir 1500 sėdimųjų vietų žiūrovams, taip pat dirbtinės žolės-dangos futbolo stadioną (70 x 55 m), disko ir kūjo metimo treniruočių sektorių su natūralia veja, aštuonių takų 25 m ilgio baseiną su 100 stacionarių vietų žiūrovams, dvi krepšinio sales su 500 vietų žiūrovams, dvikovinių sporto šakų universalią sporto salę, bokso salę su mažu ringu ir bokso inventoriumi, treniruoklių salę, pritaikytą įvairioms sporto šakoms, 80 vietų viešbutį, kitas patalpas, taip pat visiškai sutvarkė aplinką.

Universali sportininkų treniruočių bazė baseinas
Universali sportininkų treniruočių bazė
Universali sportininkų treniruočių bazė
Universali sportininkų treniruočių bazė
Universali sportininkų treniruočių bazė baseinas

„Visa „Mitnijos“ komanda ypač didžiuojasi šiuo savo pastatytu 16 500 kv. m sportininkų rengimo centru Druskininkuose. Tai unikalus sporto objektas Lietuvoje – analogiško šalyje nėra.

Druskininkų sporto centras pirmiausia bus skirtas Lietuvos sportininkams rengti, tačiau čia galės vykti ir varžybos, ir kai kurios Druskininkų miesto socialinės programos. Tikimės, kad ši puiki vieta taps jaukiais antraisiais šalies sportininkų namais“, – sako Andrejus Čunderovas, „Mitnijos“ projektų vadovas.

Universali sportininkų treniruočių bazė
Universali sportininkų treniruočių bazė
Universali sportininkų treniruočių bazė

Užtikrinti kokybę tarptautinio lygio varžyboms

Ypatingos darbų atidos ir kruopštumo reikėjo pritaikant sporto paskirties pastatus ir aikšteles tarptautinio lygio varžyboms, užtikrinant tarptautinių sporto federacijų (FINA, IAAF ir kt.) reikalavimus – įvairioms sporto šakoms skirti objektai buvo numatyti tiek aukščiausio lygio sportininkų poreikiams, tiek būsimų jaunųjų sporto atstovų augimui ir tobulėjimui įvairiose sporto šakose: tai futbolas, lengvoji atletika, imtynės, boksas, krepšinis, plaukimas ir kt.

Įsimintiniausi, anot A. Čunderovo, buvo baseino ir stadiono su natūralios vejos aikšte įrengimas, profesionalus aikštės apšvietimas ir šalia esančių pagalbinių treniruočių aikštelių įrengimas su aukščiausio lygio ir kokybės reikalavimus atitinkančiomis dangomis.

IMG 3847

Begalinis noras užbaigti grandiozinį sporto objektą

Objektas užbaigtas sėkmingai, nors dėl laipsniško finansavimo užsitęsęs darbų procesas buvo vienas didesnių iššūkių.

„Vienas jų – užtikrinti sklandų objekto finansavimą ir priklausomai nuo jo vykdyti kasmetinį darbų planavimą, kad darbų rezultatas butų maksimaliai išpildytas visa apimtimi ir savo funkcionalumu“, – teigia „Mitnijos“ projektų vadovas.

„Užsakovo begalinis noras užbaigti grandiozinį sporto objektą ir suteikti galimybę daugybei mūsų šalies sportininkų ne tik siekti, bet ir pasiekti geriausius sporto rezultatus pasaulyje įpareigojo mus, rangovus, glaudžiai bendradarbiaujant ir planuojant darbų eigą bei sprendinius su užsakovo atstovais, įgyvendinti ir sudėlioti visus statybų procesus taip, kad galutinis darbų rezultatas būtų visų mūsų bendras pasididžiavimas“, – pabrėžia pašnekovas.

Universali sportininkų treniruočių bazė

Sprendimai:

eksika

Įmonė „Eksika“ Druskininkų sporto bazės pastatams pirmajame etape atliko sutapdintojo viešbučio stogo įrengimo darbus, o antrojo statybų etapo metu buvo įrengti stadiono tribūnų ir stadiono pastato sutapdintieji stogai. Apimtis buvo nemaža: pirmajame etape uždengta 1400 kv. m stogo ploto, toks pats tribūnų stogo plotas – 1400 kv. m. uždengtas ir antrajame etape, o stadiono stogo įrengta 3200 kv. m.

Didžiausias iššūkis įmonei buvo įrengti stadiono stogą – įmonės komandai teko dirbti pavojingomis sąlygomis: dideliame aukštyje, o statinio parapetų sudėtingo konstrukcinio sprendimo įgyvendinimas  įrengimas ir aptaisymas  reikalavo ypatingo kruopštumo ir atidos. Profesionaliai, konstruktyviai ir glaudžiai bendradarbiaujant su architektais ir generaliniu rangovu UAB „Mitnija“ pavyko pasiekti kokybiškus projektinius rezultatus ir darbus atlikti laiku, pagal grafiką.

FORTERA 1

Šiame sporto treniruočių paskirčiai skirtame komplekse svarbią reikšmę turėjo ir specializuoti darbai. UAB „Fortera“, įrengianti sporto aikštynus Lietuvoje ir užsienyje, įsirašė šį objektą į gausų kokybiškai atliktų darbų sąrašą: 1995 m. pradėjusi savo veiklą įmonė „Fortera“ įrengė daugiau nei 500 tūkst. kv. m futbolo aikščių, 80 tūkst. kv. m universalių sporto aikštelių, 70 tūkst. kv. m teniso kortų, 50 tūkst. kv. m krepšinio aikštelių, 30 tūkst. kv. m lengvosios atletikos bėgimo takų. Druskininkų sportininkų treniruočių bazėje įmonė įrengė dirbtinės dangos futbolo aikštę, dirbtines bėgimo takų dangas, tiekė inventorių disko metimo ir šuolių į tolį sektoriams.

UAB „Fortera“ siūlo gausų asortimentą dirbtinių dangų, skirtų krepšinio ir futbolo aikštelėms, teniso kortams, bėgimo takeliams, žolės riedulio, golfo aikštelėms, kitoms sporto šakoms ir poilsiui: kaimo turizmo sodyboms, privatiems kiemams. Visos dangos turi kokybės ir atitikties sertifikatus, galiojančius Europos Sąjungoje.

dzukijos statyba

Dar nuo 2015 m. pradėto statyti Druskininkų sportininkų rengimo centro projekte sėkmingai dalyvavo ir UAB „Dzūkijos statyba“. Šiose statybose bendrovei atiteko užduotis pastatyti 25 m ilgio takelius turintį, 750 kub. m vandens talpinantį, Tarptautinės plaukimo federacijos FINA reikalavimus visiškai atitinkantį baseiną. Taip pat ji įrengė ir stadiono pastato fasadą, liejo monolitines kolonas bei statė tribūną. Skaityti daugiau >

Straipsnis paskelbtas žurnale „SA.lt“ (Statyba ir architektūra) | 2021 birželis-liepa

Norite žurnalo tiesiai į namus ar biurą?

Prenumeruokite metams vos už 27 eurus!PARTNERIO TURINYS


Pasidalykite straipsniu
Komentarai

Rekomenduojami video